Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kto powinien odśnieżyć chodnik przy posesji

Małgorzata Kapelusiak

Właściciel musi sprzątać błoto, śnieg, lód z chodników położonych wzdłuż należącej do niego nieruchomości.

odśnieżanie
Odśnieżanie chodnika
Fot. Shuttersock
Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na chodniku przed jego domem dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów - wówczas chodnik czyści miejski zarząd dróg. Natomiast wywiezienie błota, śniegu i lodu to już zadanie zarządu drogi.

Jeśli właściciel nie wywiąże się z tego obowiązku, sprawa kierowana jest do egzekucji administracyjnej, co w praktyce oznaczać może oczyszczenie chodnika przez służby miejskie na jego koszt. Dodatkowo pamiętać należy, iż w razie ewentualnego wypadku przechodnia (np. złamania ręki lub nogi) na oblodzonym chodniku, to właściciel nieruchomości będzie pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej. Ponadto niezastosowanie się do nakazów porządkowych może zakończyć się grzywną wymierzoną przez Sąd Grodzki.

Czytaj także:

Jak kupować odśnieżarkęZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Kto powinien odśnieżyć chodnik przy posesji