Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów: rodzinny dom parterowy

Iwona Mere, architekt

Oto dom prawdziwie rodzinny. Wygodnie zamieszka w nim para z dwojgiem, a nawet trojgiem dzieci. Zgrabnie rozplanowano tu wszystkie elementy współczesnego gospodarstwa: poczynając od obszernego, dwustanowiskowego garażu od frontu, aż po samodzielny apartament rodzicielski na tyłach posesji. Rodzinny dom parterowy na piątkę!

dom parterowy, projekty domów
Skromna, nawiązująca do tradycji bryła domu parterowego
Projekt i wizualizacja Domy z Wizją
Metryczka budynku:

Opis: Dom jednorodzinny, parterowy

Powierzchnia zabudowy: 268,1 m2

Powierzchnia użytkowa: 168 m2 (+43,7 m2 garaż)

Wysokość w kalenicy: 6,42 m2

Autorzy projektu: Pracownia projektowa Domy z Wizją; arch. Krzysztof Borowski; arch. Piotr Rynkiewicz

Kontakt do pracowni: ul. Prymasa Augusta Hlonda 10H/187; 02-972 Warszawa; tel. 22 258 27 86, e-mail: domy@domyzwizja.pl

Zapraszamy do głosowania na dom roku 2014!Mieszkańcy: dom rodzinny dla rodziny

Ten bezpretensjonalny dom parterowy kojarzy się z zabudową zagrodową, harmonijnie wpisującą się w naturalne otoczenie. Bliskość i dostępność ogrodowej zieleni znakomicie uzupełnia i zdobi proste wnętrza. Parterowa siedziba dobrze posłuży rodzinom z małymi dziećmi, które łatwiej wtedy nadzorować. Rozmaite akcesoria niezbędne w pierwszych latach życia: wózki, kojce czy zabawki na kółkach będą tu miały sporą swobodę ruchu. Brak schodów oszczędzi wędrówek po nich wszystkim domownikom. Co ważne, wygody nie uzyskuje się kosztem prywatności mieszkańców - podział na strefy wypada bardzo naturalnie i sprawdzi się także wtedy, gdy pociechy staną się samodzielne.

Przy czteroosobowej "obsadzie" dodatkowy pokój (sąsiadujący z częścią dzienną) można przeznaczyć na gabinet lub miejsce do przenocowania gościa.

Działka na dom parterowy

Budynek najlepiej ulokować na działce w ten sposób, by jego kalenica przebiegała prostopadle do drogi dojazdowej. Ta z kolei powinna się znaleźć przy zacienionej krawędzi parceli (kierunek północny lub wschodni). Powierzchnia działki w granicach 750 m2 i szerokości niespełna 21 m wystarczy do spełnienia prawnych wymogów, ale nieco szerszy kawałek ziemi lepiej ochroni prywatność domowników, ułatwi też założenie prawdziwego ogrodu z miejscem na drzewa, rekreację, warzywnik itp.

Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo - wstawianie domu parterowego między znacznie wyższe, piętrowe obiekty narazi gospodarzy na stałą obserwację z górnych pięter.

Wygląd budynku

Skromna, nawiązująca do tradycji bryła tego domu parterowego dobrze zaprezentuje się w sąsiedztwie niewysokich budynków o stromych dachach. Nie bardzo pasuje za to do willowych klimatów, znanych z niektórych przedmieść wielkich aglomeracji. Urodę naturalnego drewna i kamienia podkreślą zarówno gładko tynkowane partie ścian, jak i nowoczesne, duże przeszklenia. Realizuje się tu uniwersalne zalecenie starannego wykończenia i doboru detali, które w przypadku parterowych budynków (z natury rzeczy "uboższych" niż wysokie, ekspresyjnie rozrzeźbione bryły) odgrywają kluczową rolę, przyciągając uwagę i "znosząc" stałą lustrację użytkowników.

Niska zabudowa domu parterowego jest przeznaczona do oglądania z bliska, sprzyja temu wyposażenie wszystkich sypialni w samodzielne wyjścia na taras. Zajęcia na powietrzu mogą się tu odbywać w otoczeniu nie mniej estetycznym i komfortowym niż to, które oferują wnętrza domu.

Aby prostota stanowiła zaletę, a nie mankament domu, autorzy proponują użycie szlachetnych materiałów wykończeniowych: drewna, łupanego kamienia oraz płaskiej blachy dachowej.

Wnętrza i ich funkcje

Autorom projektu tego domu parterowego udało się zgrabnie pogrupować pomieszczenia: efektowne otwarcie części dziennej, podziały w rejonie prywatnym a nawet porządne zaplecze gospodarcze.

Kuchnia jest najmniej wyeksponowanym rejonem przestrzeni wspólnej, choć zagwarantowano jej doskonałą dostępność i atrakcyjny wygląd. Przesłona w postaci wyspy to świetny sposób na integrację, a zarazem - przesłonięcie rozgardiaszu, który często towarzyszy przygotowywaniu posiłków. Obok wyspy jest dość miejsca na stół z prawdziwego zdarzenia, odpowiedni zarówno do codziennych posiłków, jak i świątecznych spotkań w szerszym gronie. Całości dopełnia oddzielony pieszym pasażem salon. Zdobiący go kominek będzie widoczny i dla osób odpoczywających na kanapach i od strony aneksu stołowego.

Rejon wypoczynkowy jest wyższy i bardziej reprezentacyjny dzięki otwarciu aż po skośną połać dachu, w której zaplanowano okna. W sezonie letnim obszar ten poszerzy się dodatkowo o zaciszny zadaszony taras (korzystający z osłony garażu).

Głębiej, wzdłuż słonecznej elewacji, zaplanowano trzy podobnej wielkości pokoje, nadające się na sypialnie dzieci, a na końcu - przestronną sypialnię małżeńską z własnym, komfortowym zapleczem, na które składają się: garderoba, łazienka i zadaszony kawałek tarasu (cofnięty względem obszaru na przedpolu pokojów dziecinnych). Po ciemniejszej stronie korytarza, w części prywatnej, zgrupowane zostały pomieszczenia "mokre": łazienki, pralnia oraz kotłownia. Ponieważ wszystkie ze sobą sąsiadują, w razie potrzeby łatwo będzie dokonać między nimi przesunięć.

Autorzy projektu

Architekt Krzysztof Borowski i architekt Piotr Rynkiewicz są współwłaścicielami Pracowni Domy z Wizją założonej 2007 roku przez trzech architektów. - Z połączenia wcześniejszych doświadczeń zawodowych oraz rzetelnego rzemiosła projektowego wykreowaliśmy na polskim rynku nową jakość, skierowaną do osób poszukujących w gotowych projektach współczesnych rozwiązań architektonicznych o wysokich walorach wizualnych i użytkowych - mówią architekci. - Wykonujemy projekty autorskie, niepowielające powszechnie stosowanych schematów. Podczas tworzenia każdego domu kładziemy szczególny nacisk na kształtowanie nowoczesnego i funkcjonalnego układu wnętrza, tak aby powstała przyjazna i wygodna przestrzeń dla rodziny. Dbamy również o zachowanie prawidłowych proporcji zewnętrznych bryły oraz jej estetykę. Ze szczególną starannością pracujemy nad detalem i rozwiązaniami materiałowymi. Naszym celem jest tworzenie domów ponadczasowych, subtelnie łączących tradycję ze współczesną stylistyką architektury mieszkaniowej.

W ciągu siedmiu lat działalności pracowni zostało zrealizowanych ponad 3000 projektów.

Zobacz wideo o udanych przebudowach domówZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty domów: rodzinny dom parterowy