Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkać pod stromym, czy pod płaskim dachem

Architekt Janusz Kaczorek

Większość powstających w Polsce domów jednorodzinnych to budynki parterowe ze stromymi dachami i z użytkowym poddaszem. W powszechnym przekonaniu tak jest najprościej, najtaniej i najładniej. Czy jednak zawsze dom z poddaszem to najlepsze rozwiązanie?

Mieszkać pod stromym czy pod płaskim dachem
Mieszkać pod stromym czy pod płaskim dachem
Fot. Velux
Polska stoi domem z poddaszem. Gdzie nie spojrzeć - od morza do gór, od Bugu do Nysy - widać domy ze spadzistymi dachami i okapem nisko schodzącym do poziomu parteru. Niezależnie od regionu Polski i niezależnie od tradycji lokalnej architektury powiela się ten sam schemat współczesnego polskiego domu jednorodzinnego: gładkie ściany parteru dźwigają pokaźnych rozmiarów dach, kryty przeważnie dachówką i poprzetykany różnymi rodzajami okien. Dach z reguły rozrzeźbiony. Żeby było ładniej. Z frontu dwie kolumienki i drobny daszek nad wejściem.

Skąd bierze się popularność tego typu domów? Dlaczego w katalogach projektów typowych pełno rozwiązań z poddaszem mieszkalnym, a innych jak na lekarstwo? NIE WIEM!

Wszystko wskazuje na to, że takie domy trudniej zbudować, trudniej utrzymać, trudniej umeblować... A jednak pełno ich wszędzie! Ale domyślam się dlaczego...

Bo są "TAKIE PIĘKNE"!

I rzeczywiście - na wizualizacji czy fotce z kolorowego pisma, wśród zieleni i kwiatów, zachwycają sielskością, swojskością, przyjaznym wyglądem. Tym wszystkim, czego nie ma w wielkomiejskich osiedlach.

Ja jednak, na przekór, będę uparcie apelował: Ludzie, nie róbcie tego sobie! Są prostsze sposoby na realizację marzeń o ucieczce z miasta niż budowanie namiotu z cegły i drewna! Można po prostu wybudować DOM, w którym we wszystkich pomieszczeniach będzie równie wygodnie. Po prostu NORMALNY DOM.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mieszkać pod stromym, czy pod płaskim dachem