Wygodnie na poddaszu

Architekt Iwona Mere

Aranżując pomieszczenia pod skosami, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich wysokość i sposób doświetlenia, ale także kształt. Jeśli się postaramy, nawet niewielkie pokoiki pod dachem mogą się stać ulubionymi miejscami w domu.

Pod skosami stromego dachu można zaplanować strych albo mieszkanie. Przez stulecia poddasze było nieużytkowe; stanowiło bufor cieplny i dobrze wentylowaną, choć słabo wykorzystywaną część budynku. Zabezpieczenia ograniczały się do ułożenia pokrycia dachowego i - w najlepszym razie - ocieplenia stropu nad niższą kondygnacją.

Dziś miejsce strychów, suszarni i schowków zajęły pod dachem pomieszczenia mieszkalne. W ten sposób tradycyjna bryła domu została dopasowana do wymogów współczesności. Zagospodarowanie poddasza powiększa bowiem powierzchnię użytkową budynku, poprawiając stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do uzyskanej wewnątrz kubatury (im niższy, tym mniejsze będą straty ciepła), pozwala więc na ekonomiczne wykorzystanie znanej, bezpiecznej estetycznie formy.

Aby pod skosami dachu panowały podobne warunki jak na innych poziomach, połacie dokładnie uszczelnia się, ociepla i obudowuje Powstaje termos, w którym nie można się obyć bez doskonałej wentylacji! Potrzebują jej zarówno połacie dachowe, jak i pomieszczenia. Przy wentylacji grawitacyjnej, na poddaszu w osobne kanały wentylacyjne powinno się wyposażyć nie tylko łazienki i pomieszczenia bezokienne, ale też wszystkie pokoje. Warto poważnie zastanowić się nad droższym, jednak skuteczniejszym sposobem - wentylacją mechaniczną (najlepiej nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła; działającą niezależnie od pogody, za to odpowiednio do potrzeb).

Wnętrza na poddaszu wydają się istnym samograjem. Skosy, belki, urokliwe lukarny i zakamarki mocno działają na wyobraźnię inwestorów, budząc wiele pozytywnych skojarzeń.

Warto jednak brać pod uwagę także znaczny stopień komplikacji prac i techniczne trudności związane z zagospodarowaniem tej przestrzeni, bo bilans korzyści i zagrożeń jest dosyć wyrównany.

Przeczytaj również:

Kształt dachu a wielkość poddasza"

Sposoby na skosy"

Przestrzeń pod skosami na poddaszuSkomentuj:

Wygodnie na poddaszu