Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy styropian

Andrzej Matla

Najczęściej jest cały biały. Bywa także pomarańczowy lub biały w kropki, a nawet srebrnoszary. Kolor styropianu nie jest jednak najważniejszy. Przy wyborze kierujmy się przeznaczeniem i podstawowymi parametrami technicznymi.

Ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem
Ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem
Fot. Lipińscy Domy
Styropian to potoczne określenie materiału z granulek polistyrenu o średnicy 0,2-5 mm poddanych procesowi spnienienia. Nazywa się to ekspandowaniem i stąd bierze się skrótowe oznaczenie styropianu EPS, czyli PoliStyren Ekspandowany (z ang. Expanded PolyStyrene).

Styropian stosuje się już ponad 60 lat i mimo postępu technologicznego, jaki dokonał się przez ten czas w budownictwie, pozostaje on najpopularniejszym materiałem ociepleniowym.

Nic w tym dziwnego - jest ciepły, lekki, wytrzymały, nie wchłania wody, a w kontakcie z nią nie gnije i nie odkształca się. W mokrym środowisku jego właściwości termoizolacyjne nie ulegają zmianie. Dlatego kupujemy go do izolowania ścian zewnętrznych, fundamentów, podłóg na gruncie, stropów i dachów.

Wokół styropianu narosło wiele mitów. Do najbardziej znanych należy opinia o jego "znikaniu". Przyczyną tego jest to, że styropian nie jest odporny na działanie rozpuszczalników organicznych (na przykład acetonu, benzenu). Jego ułożenie w sąsiedztwie materiałów zawierających takie substancje, powoduje niszczenie struktury styropianu. Dziś nie musimy się tego obawiać - produkty zawierające w swoim składzie rozpuszczalniki organiczne coraz rzadziej spotyka się na naszych budowach.

Ponad pół wieku stosowania styropianu jest wystarczającym dowodem na jego trwałość i skuteczność. Jednak decyzja o odpowiednim wyborze powinna być dobrze przemyślana.

Parametry styropianu z etykiety

Od właściwości styropianu zależy trwałość izolacji cieplnej i oszczędność energii potrzebnej do ogrzania domu. A ponieważ z pozoru identycznie wyglądające rodzaje styropianu w rzeczywistości mogą się od siebie różnić, wybierając go, warto obejrzeć etykietę i odczytać z niej najważniejsze informacje.

Izolacyjność termiczna. Ten najważniejszy parametr każdego materiału izolacyjnego jest oznaczany współczynnikiem przewodzenia ciepła x. Jego wartość dla styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/ (mK). Im jest on niższy, tym styropian lepiej chroni przed ucieczką ciepła. Jeśli więc wybierzemy produkt o lepszym, czyli niższym współczynniku x, będziemy mogli wykonać cieńszą warstwę izolacji lub lepiej ocieplić dom.

Opór cieplny (R). Im większa jest jego wartość, tym skuteczniejsze ocieplenie. Będzie tak z pewnością, jeśli wybierzemy styropian o mniejszym współczynniku x. Pytanie tylko, ile za to zapłacimy. Być może taniej będzie ułożyć grubszą warstwę styropianu o gorszym współczynniku x.

Wytrzymałość mechaniczna. Decyduje o przeznaczeniu styropianu. Jest oznaczana literami TR lub CS. Im jej wartości są większe, tym lepiej. Wytrzymałość na rozrywanie (TR) jest ważna dla ścian zewnętrznych, natomiast wytrzymałość na ściskanie (CS) - dla fundamentów, podłóg na gruncie, stropów, i płaskich dachów.

Grubość. Kupując styropian, nie zmniejszajmy jego grubości podanej w projekcie. Nie zaoszczędzimy na tym wiele, a narażamy się na większe straty ciepła. Jeśli jest problem z zakupem potrzebnego styropianu, wybierzmy ten o większej grubości.

Gęstość styropianu

Jest ona dość mała - wynosi 9-40 kg/m3. Typowa płyta styropianu o wymiarach 50 × 100 cm i grubości 15 cm waży zaledwie 1-3 kg. Tak lekkie ocieplenie w niewielkim stopniu obciąża stropy i ściany, a jego montaż nie stanowi większego problemu.

Choć niektórzy producenci uważają, że gęstość jest ważnym parametrem, to żaden z nich go nie deklaruje. Łatwo jest zatem wprowadzić klienta w błąd mówiąc, że im większą styropian ma gęstość, tym lepiej. Tymczasem lekki styropian może być także ciepły i wytrzymały.

Kolor izolacji termicznej

Jeszcze dziesięć lat temu na polskim rynku królował tylko zwykły, biały styropian, który - potocznie mówiąc - dzielił się na "miękki" i "twardy". Od kilku lat są dostępne produkty nie tylko w czystym białym kolorze, ale również - dzięki specjalnym dodatkom - w czarne kropki, srebrnoszare i pomarańczowe w kropki. Jest to nie tylko zabieg marketingowy, ułatwiający rozpoznanie producenta, ale również często oznacza ulepszone właściwości.

Biały.(zdjęcie) Ten tradycyjny styropian przeznaczony jest do izolacji cieplnej budynku. Zwykle jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,040-0,042 W/(mK).

Srebrnoszary.(zdjęcie) Styropian z dodatkiem grafitu, który pochłania promieniowanie cieplne; dzięki temu płyty mają lepszy współczynnik przewodzenia ciepła - nawet do 0,031 W/(mK).

Biały w kropki.(zdjęcie) Czarne, grafitowe kropki to zastrzeżony znak firmowy jednego z producentów styropianu. Stosuje się go jako wyróżnik materiału.

Pomarańczowy w kropki.(zdjęcie) Wzbogacany jest między innymi w pigmentowy filtr ochronny. Ten styropian jest bardziej odporny na działanie promieniowania UV niż biały.

Styropian dostosowany do przeznaczenia

Zależnie od miejsca zastosowania, styropian powinien mieć nieco inne właściwości. Dlatego przy zakupie zwróćmy uwagę na przeznaczenie styropianu, podane na etykiecie. Przykładowo - napis "fasada" oznacza, że ten rodzaj styropianu poleca się do ocieplania ścian zewnętrznych.

Fundamenty, piwnice, podłoga na gruncie. Styropian polecany do izolacji tych miejsc jest oznaczony jako "fundament" lub "parking". Tylko taki ma dodatek związków hydrofobowych, które poprawiają jego właściwości izolacyjne i zwiększają odporność na działanie wody. Jest też bardzo wytrzymały; może mieć więc bezpośredni kontakt z gruntem i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Ten rodzaj styropianu można również stosować w innych miejscach, gdzie izolacja narażona jest na bezpośredni kontakt z wodą, na przykład dach płaski.

Ściany zewnętrzne. Styropian "fasada" najczęściej stosowany jest do izolacji domów metodą ETICS (dawniej BSO i lekka mokra). Przy jego wyborze oprócz współczynnika x należy uwzględnić również wytrzymałość na rozrywanie (TR).

Do ocieplania ścian zewnętrznych warto zastosować styropian pomarańczowy w kropki. Zawarte w nim filtry UV sprawiają, że płyty nie lśnią tak, jak te z białego styropianu. W słoneczne dni światło odbite od styropianu nie przeszkadza podczas ocieplania ścian domu.

Podłogi pływające i stropy. Do izolacji stropów używany jest styropian z napisem "podłoga". Tu istotna jest jego wytrzymałość na ściskanie (CS). Ten rodzaj styropianu może być fabrycznie wykończony płytami wiórowymi; takie podłoże jest wtedy gotowe na przykład pod parkiet lub płytki ceramiczne.

Specjalna odmiana przeznaczona do podłóg pływających ma wysoką elastyczność. Dzięki niej materiał dobrze tłumi dźwięki uderzeniowe, na przykład spowodowane chodzeniem.

Dachy płaskie. Rodzaj styropianu stosowany do ocieplenia stropodachów jest oznaczony jako "dach". Tu, podobnie jak dla podłóg i stropów, ważny jest nie tylko współczynnik izolacyjności cieplnej, ale również wytrzymałość na ściskanie.

Oprócz zwykłego styropianu polecanego na dach, w sprzedaży znajduje się również specjalny - pokryty fabrycznie jedno- lub obustronnie papą, folią aluminiową albo powłoką bitumiczną.

Dachy strome. Odmianę styropianu do termoizolacji dachów skośnych oznacza się jako "poddasze". Płyty te są specjalnie ponacinane, aby można je było ułożyć pomiędzy krokwiami. Podłużne nacięcia powodują, że taki styropian "rozpręża się" pomiędzy krokwiami. Decydując się na taką izolację, trzeba pamiętać, aby zamówić płyty o szerokości o 3% większej niż wynosi odległość między krokwiami.

Kształt płyt styropianowych

Najpopularniejszą formą styropianu są gładkie płyty. Ich standardowe wymiary to 50 × 100 cm; grubość może wynosić od 1 cm do 50 cm. Na specjalne zamówienie producenci są w stanie wykonać płyty o innych wymiarach i grubościach. Najczęściej płyty styropianu mają krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane, które łączy się na zakład lub pióro-wpust. Zapobiegają one powstawaniu mostków termicznych na stykach układanych płyt.

Producenci dostarczają na rynek również płyty ryflowane, których powierzchnia ma pionowe rowki do odprowadzania pary wodnej i wilgoci. Na rynku można również spotkać płyty o powierzchni przypominającej wafel. Faktura powierzchni tego rodzaju płyt zwiększa ich przyczepność.

Styropian łatwo daje się ciąć na cienkie "plastry" i formować. Nie zawsze jednak na budowie uzyskamy powtarzalność kształtów. Renomowani producenci, dzięki skomputeryzowanym urządzeniom do wycinania (konturówkom), mogą dowolnie przycinać styropian. Najczęściej wykonywanymi w ten sposób elementami są kliny dachowe i ozdobne profile elewacyjne. Wystarczy przedstawić odpowiednie rysunki, a producent dostarczy na budowę gotowe elementy z instrukcją ich montażu.

Styropian pod kontrolą

Dostępne na rynku produkty ze styropianu nie zawsze są dobrej jakości. Sami nie do końca możemy sprawdzić, czy wybrany przez nas styropian rzeczywiście odpowiada opisowi na opakowaniu. Kierując się tylko ceną, często kupujemy kota w worku, ponieważ według niezależnych badań część wyrobów niektórych producentów nie spełnia deklarowanych właściwości. Tym większego znaczenia nabiera renoma marki styropianu oraz otrzymane przez producenta rekomendacje, atesty i certyfikaty niezależnych instytutów badawczych. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Specjalne znaczenie mają rekomendacje, gdyż oznaczone nimi wyroby są poddawane cyklicznej, niezależnej kontroli wyrobów, zakupionych przez instytut wprost na rynku.

Generalnie nie warto kupować styropianu nieznanych producentów. Brak spoistości, wypadanie perełek, zbyt mała elastyczność i twardość mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić wykonanie izolacji ze styropianu. Lepiej więc zapłacić nieco więcej za materiał od renomowanego producenta. Tylko taki może zapewnić nam wysoką jakość produkowanego styropianu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Kupujemy styropian