Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styropian w podłodze

Monika Karda

Coraz więcej przewodów instalacyjnych - zarówno wodnych, kanalizacyjnych, jak i grzewczych - prowadzi się w podłodze. W jej warstwach mogą też się znaleźć przewody elektryczne i wentylacyjne.

20027937 https bi
Przed wykonaniem betonowego podkładu styropian warto osłonić folią budowlaną, by mieszanka nie dostała się między styki płyt, tworząc mostki termiczne i akustyczne. Fot.: Rafał Polak-Kuchta

Wszystkie łatwo jest "ukryć" w płytach styropianowych i nie trzeba nawet robić grubszej wylewki - wystarczy do 5 cm podkładu.

Na gruncie

Ze schowaniem przewodów instalacyjnych w warstwie styropianu nie ma problemu na parterze, gdy ocieplenie podłogi na gruncie - o grubości 15 czy 20 cm - jest układane na podkładzie betonowym, na którym zastosowano izolację przeciwwilgociową. Płyty styropianowe powinno się układać co najmniej w dwóch warstwach, z przesunięciem krawędzi. Można też ułożyć je w jednej warstwie, używając w tym celu płyt ocieplenia, które mają fabrycznie dopasowane krawędzie, czyli są wyprofilowane z przeznaczeniem do łączenia na zakład. Mimo że przewody grzewcze są zaizolowane termicznie, lepiej jest układać je dopiero w wyższej warstwie styropianu, by nie traciły ciepła do gruntu.

 

Nad parterem

Ze względu na izolację akustyczną na stropie należy układać wyłącznie styropian uelastyczniony (stosowany do wyciszania). Między kondygnacjami może on mieć mniejszą grubość, która i tak pozwoli ukryć przewody doprowadzające ciepło do grzejników. Mogą one też stykać się bezpośrednio z betonowym stropem, bo tracone w ten sposób ciepło i tak zostanie w domu. Grubsza warstwa styropianu może będzie potrzebna wtedy, gdy na piętrze zaplanowano ogrzewanie podłogowe lub w stropie nad parterem będą prowadzone nawiewne i wywiewne przewody wentylacji mechanicznej. Ze względów akustycznych te ostatnie powinny być oddzielone zarówno od stropu, jak i od wylewki podłogowej przynajmniej centymetrową warstwą styropianu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Styropian w podłodze