Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana uszkodzonych paneli podłogowych

Małgorzata Krośnicka

Jeśli na podłogę upadnie nam ciężki przedmiot, albo panele w części pomieszczenia zostały głęboko porysowane lub zalane wodą, nic ich nie uratuje. Na szczęście nie musi dotyczyć to całej podłogi. Jeżeli pozostały nam z montażu zapasowe panele, albo możemy je bez problemu dokupić, warto usunąć kilka zniszczonych i zastąpić je nowymi.

naprawa paneli
Pojedynczy panel można wyciąć i w jego miejsce wkleić nowy.
Fot: Quick Step
Panele łączone bezklejowo Wymiana takich paneli jest prosta, choć nieco czasochłonna. W takiej sytuacji najłatwiej jest zdjąć najpierw listwy przypodłogowe i zdemontować wszystkie panele od ściany aż do miejsca uszkodzenia. Na miejscu zniszczonej "deszczułki" montujemy nową, a następnie, układamy całą podłogę powtórnie. Pamiętajmy przy tym, że układanie paneli produkowanych przez różne firmy, może się różnić. Niektórzy wymagają, by poziomo wsuwać jeden w drugi, inni - by montować je pod kątem, a następnie opuszczać na podłoże.

Aby ułatwić sobie pracę, możemy podczas zdejmowania paneli numerować je na spodniej stronie. Dzięki temu ułożymy je tak samo, jak były rozmieszczone przed naprawą.

Jeśli nie chcemy samodzielnie zmagać się z demontażem i ponownym ułożeniem posadzki, naprawę taką łatwo zlecimy fachowcowi, bo będzie mógł policzyć za usługę "z metra".

Panele klejone Jeśli mamy taką podłogę, trudniej będzie namówić fachowca na wymianę pojedynczego panela. Zniszczony panel należy wyciąć po obwodzie, pozostawiając około 1 cm od każdej krawędzi sąsiednich, nieuszkodzonych "deszczułek". Po wyjęciu panela, resztki pozostawione na każdym boku trzeba wraz z piórem dociąć nożykiem i usunąć.

Teraz można przystąpić do wmontowania nowego panela. W pozostałych na podłodze panelach usuwamy pióra, zarówno na krótkim, jak i na długim boku. Tę samą czynność trzeba powtórzyć w nowym panelu. Krawędzie paneli smarujemy klejem, a następnie wkładamy nowy panel w miejsce po uszkodzonym. Przy wklejaniu panela zwykle nie da się uniknąć zabrudzenia podłogi klejem. Usuniemy go acetonem, sprawdzając wcześniej, czy środek nie uszkodzi powierzchni paneli.

Podłogę w pomieszczeniu ściągamy na krzyż parcianymi pasami, mocując je w szczelinach dylatacyjnych, i pozostawiamy około doby, aż klej zwiąże.

Zobacz także:

Wymiana pojedynczego panela podłogowego - krok po krokuZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana uszkodzonych paneli podłogowych