Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Parkiet i mozaika drewniana - odbiór prac budowlanych

Jan Wrześniak

Wykonawca powinien sprawdzić deszczułki parkietu i mozaiki, zwracając uwagę na ich wady, uszkodzenia, nierówności, wymiary, kolor i strukturę.

odbiór posadzki
Klej do parkietu i mozaiki nanosi się na niewielkie fragmenty podkładu
Fot. Kopp
Drewno wymaga również zmierzenia wilgotności, która powinna wynosić 7-11%. Jeżeli posadzkę wykona się z drewna zbyt suchego (o wilgotności poniżej 6%), to będzie ono wchłaniać wilgoć z powietrza i zwiększać przez to swoją objętość, powodując wyniesienie i odklejenie posadzki od podłoża. Gdy natomiast drewno będzie zbyt wilgotne, po ułożeniu wyschnie i skurczy się, a pomiędzy klepkami będzie widać szpary.

Przechowywanie. O ile to możliwe, parkiety i mozaiki należy składować w suchym i przewiewnym miejscu; trzeba je też izolować od podłoża, umieszczając na przykład na paletach. Zalecana w pomieszczeniu temperatura powinna wynosić 18-22°C, a wilgotność - 45-65%. Niższa lub wyższa wilgotność może spowodować odkształcenie drewnianych elementów.

Układanie. Wykonawca powinien rozprowadzać klej na niewielkim fragmencie podłogi. Nie należy nanosić kleju na zbyt dużej powierzchni nawet wtedy, gdy ma on wydłużony czas schnięcia. Będzie on wysychał powierzchniowo i może nie mieć wystarczająco dobrej przyczepności.

Szczeliny pomiędzy deszczułkami drewnianej posadzki powinny być równe; nie mogą przekraczać 0,4 mm, z tym że na 1 m2 trzy mogą mieć szerokość do 0,8 mm.

Szlifowanie (cyklinowanie). Ważne jest, aby parkiet i mozaika nie zostały zbyt szybko wyszlifowane i polakierowane. To, ile trzeba odczekać z wykończeniem, zależy od gatunku drewna, wymiarów jego elementów oraz temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Dobrzy parkieciarze zalecają cyklinowanie drewnianej posadzki najwcześniej miesiąc po jej ułożeniu. W tym czasie drewno dopasowuje się do temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, wyłódkowując się lub lekko rozsychając. Można to skorygować cyklinowaniem i szpachlowaniem. Aby później posadzka się nie odkształciła, należy utrzymywać stałą temperaturę i wilgotność (również później, w trakcie użytkowania).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Parkiet i mozaika drewniana - odbiór prac budowlanych