Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podkład pod posadzkę - odbiór robót budowlanych

Jan Wrześniak

Zwykle posadzki układa inna ekipa niż ta, która wykonywała wylewki podłogowe (podkłady, jastrychy). Zawsze więc przed rozpoczęciem prac wykonawca posadzki powinien sprawdzić stan podkładu.

odbiór posadzki
Wylewka nie może się kruszyć i pylić
Fot. Astol
Powierzchnia podkładu pod posadzkę powinna być niepyląca, twarda, zwarta i równa; dopuszczalne odchylenie od poziomu może wynosić nie więcej niż 3 mm na długości 2 m. Wylewka nie może być też zabrudzona ani popękana. Długie pęknięcia wymagają klamrowania, czyli wykonania poprzecznych nacięć, ułożenia w nich stalowych prętów i wypełnienia żywicą.

Na pylący i słaby podkład trzeba nałożyć grunt. Taki preparat wzmacnia wylewkę, wyrównuje jej chłonność i zapobiega odciąganiu wody z nakładanej na nią zaprawy klejącej. Najlepiej, aby środek gruntujący i zaprawa do klejenia posadzki pochodziły od jednego producenta.

Bardzo ważna jest kontrola wilgotności podkładu. Dla jastrychu cementowego powinna ona wynosić najwyżej 2%, a dla jastrychów gipsowych - maksymalnie 0,5 %. Taką wilgotność ma wylewka odpowiednio długo sezonowana. Lepiej nie spieszyć się z układaniem wykończenia podłogi, niż ryzykować jej uszkodzenie lub odspojenie od podkładu.

Uwaga! Aby wierzch posadzek o różnej grubości znalazł się na jednym poziomie i w domu nie było progów, to ostatni moment na odpowiednie zróżnicowanie grubości wylewek.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Podkład pod posadzkę - odbiór robót budowlanych