Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno egzotyczne - wykończenie podłogi

Tekst: Paweł Kozakiewicz, Wydział Technologii Drewna SGGW

Na posadzkach z drewna egzotycznego możemy zastosować wykończenie z otwartą strukturą drewna (olejowanie lub woskowanie) lub pokryć je szczelną powłoką lakierniczą.

podłoga lakierowana, iroko
Podłoga z drewna iroko wykończona lakierem
Fot.: DLH
Struktura otwarta pozwala na "oddychanie" drewna, co zapewnia korzystniejszy mikroklimat w pomieszczeniach, ale jednocześnie naraża samo drewno na zamiany wymiarowe. Olejowanie najczęściej stosowane jest więc na podłogach wykonanych ze stabilnych rodzajów drewna w pomieszczeniach wilgotnych. Zaletą tego rodzaju wykończenia jest możliwość szybkiej renowacji posadzki lub tylko jej wybranych obszarów. Po uszkodzeniu powłok lakierniczych natomiast, co przy typowym użytkowaniu następuje zwykle po kilku latach, czeka nas cyklinowanie i lakierowanie całej podłogi od nowa.

Stosowanie modnych obecnie gatunków egzotycznych niesie za sobą pewne ryzyko. Nie wszystkie są dostatecznie poznane i czasem mogą sprawić nieprzewidziane kłopoty. Zawartość substancji oleistych może zmniejszać sklejalność drewna, inne składniki - obniżać pH i opóźniać zestalanie się powłok lakierniczych. Przykładowo w drewnie ipe o wyjątkowo wysokiej odporności na ogień (w USA ma taką samą klasę jak stal konstrukcyjna), znajdują się substancje, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne z lakierami o odczynie zasadowym. Drewno przyjmuje wówczas nieprzewidziany ciemno- czerwony odcień.

Przy zakupie drewna egzotycznego warto konsultować się ze specjalistami oraz wspólnie z nimi dobierać odpowiednie kleje i lakiery, by nie narazić się na przykrą niespodziankę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drewno egzotyczne - wykończenie podłogi