Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody na poddasze

red.

Chcę zrobić w domu dodatkowe schody w salonie, ale nie wiem, czy da się zrobić odpowiedni otwór w stropie. Ze względu na usytuowanie schody powinny być ładne, nieduże, ale w miarę wygodne. Czy uda się dobrać schody gotowe do samodzielnego montażu, czy też trzeba będzie je robić na zamówienie? Stefan K. Police

SCHODY MLYNARSKIE NA PODDASZE
Schody mają zwykle szerokość 55-120 cm.
Fot. Zdzisław Walter
1. Otwór w stropie gęstożebrowym

O tym, czy można taki otwór wykonać i w jaki sposób należy to zrobić, powinien zdecydować konstruktor, który - uwzględniwszy rozpiętość i rodzaj stropów, ich stan techniczny oraz przewidywane obciążenia - dobierze odpowiednie wzmocnienie.

Zwykle na obrzeżach otworu konieczne jest wykonanie dodatkowych belek-wymianów (stalowych lub żelbetowych), które przejmą obciążenia z przeciętych belek stropowych i przekażą je na pozostałe - nienaruszone - belki lub ściany. Konstruktor powinien zdecydować o zbrojeniu tych dodatkowych belek (lub dobrać ich przekrój, jeśli mają być stalowe), zaprojektować sposób ich oparcia, a także dokładnie ustalić kolejność robót i ewentualne zabezpieczenia. Podejmowanie takich robót bez fachowego nadzoru może być niebezpieczne i grozi awarią - albo od razu, podczas robót, albo potem, w trakcie eksploatacji.

2. Schody młynarskie albo kręcone

Schody zajmują tym mniej miejsca, im są bardziej strome. Rekordowe pod tym względem są schody młynarskie (przypominające drabinę ). Jednak im bardziej strome schody, tym mniej wygodnie po nich się chodzi. Jako alternatywę warto więc rozważyć schody kręcone (); również nieduże, łatwe do zamontowania i tańsze niż tradycyjne schody drewniane.

Schody kręcone łatwo dopasować do każdego wnętrza. Producenci najczęściej oferują schody kręcone w całości wykonane z drewna, z metalu albo łączące w sobie te materiały. Można znaleźć też schody żeliwne z elementami ze szkła lub kamienia.

Rzut poziomy schodów kręconych to koło (rzadziej kwadrat); średnica takich schodów ma zazwyczaj 120-220 cm. Mogą być lewo- i prawoskrętne. Składają się ze słupa nośnego, stopni i balustrady. Montaż schodów kręconych polega na ustawieniu w odpowiednim miejscu słupa nośnego, zamocowaniu go do dolnego i górnego stropu oraz nakładaniu kolejnych stopni. Mocuje się je do słupa nośnego za pomocą elementów regulujących wysokość. Montując każdy stopień, trzeba zwracać uwagę na jego przesunięcie w stosunku do stopnia poprzedniego; wszystkie te przesunięcia muszą być jednakowe. Montaż można wykonać samodzielnie albo zamówić u producenta.

3. Schody modułowe

Podobnie jak schody kręcone - zajmują niewiele miejsca i są łatwe w montażu, ale montuje się je w inny sposób. Schody modułowe kupuje się bowiem w postaci pojedynczych elementów (modułów), składających się ze wspornika i stopnia. Kolejno nakłada się je na siebie, łącząc w jedną całość, tak aby powstał bieg schodów.

Zależnie od sposobu, w jaki połączy się elementy konstrukcji, schody takie mogą być jedno- albo wielobiegowe. To właśnie jest ich największą zaletą - uniwersalność: każdy według własnych potrzeb może regulować ich skręt, wysokość oraz kształt biegu, dostosowując je w ten sposób do konkretnego pomieszczenia.

Schody modułowe mają zwykle szerokość 55-120 cm. Oprócz elementów konstrukcyjnych mają też balustradę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Schody na poddasze