Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ochronić parkiet pod fotelem na kółkach

Tekst: Michał Bednarski

Plastikowe kółka mebli są groźnym wrogiem dla drewnianej podłogi. Zwykle są standardowo montowane w krzesłach do pracy. Mogą szybko doprowadzić do zniszczenia lakieru lub nawet uszkodzić podłogę przy biurku.

9537051 https bi
Fot.: MAXIMAT
Lepiej (i taniej) zapobiegać, niż leczyć. Jeśli więc nasza podłoga na razie jest w dobrym stanie, postarajmy się po pierwsze uchronić ją przed uszkodzeniem. Krzesło najlepiej wyposażyć w specjalne kółka, przeznaczone do stosowania na podłogach twardych. Wykonane są z miękkiej gumy, która nie zdziera lakieru i nie żłobi w drewnie rys. Jednak pod wpływem tarcia, podłoga pod fotelem na kółkach i tak będzie się niszczyć szybciej, niż w innych miejscach. Zapobiegnie temu ułożenie maty z poliwęglanu lub polipropylenu. Jej warstwa spodnia jest pokryta poliuretanem, co zabezpiecza przed przemieszczaniem się maty po podłodze; chropowata powierzchnia natomiast eliminuje ryzyko poślizgu.

Ochronne maty podłogowe (koszt ok. 40-140 zł/m2) mają grubość zaledwie 1-3 mm. Zwykle są przezroczyste lub matowe - dzięki czemu nie zakłócają estetyki podłogi.

Matę należy umieścić na czystej podłodze i dbać o to, by pomiędzy nią a podłogę nie dostała się woda lub piasek.

Drobne poprawki

Nie jest trudno odnowić podłogę z litego drewna, jeśli została miejscowo zniszczona jedynie wykończeniowa warstwa lakieru. Taki fragment najpierw oznacza się przez oklejenie taśmą malarską tak, żeby lakierowane były całe elementy od miejsca połączeń. Następnie należy odtłuścić podłogę, usuwając przy tym starannie wcześniej stosowane środki pielęgnacyjne. Kolejnym krokiem jest zmatowienie całej naprawianej powierzchni - najpierw gruboziarnistym papierem ściernym, a potem drobnoziarnistym o granulacji 180 lub 220. W ten sposób pozbywamy się starego lakieru i poprawiamy przyczepność nowej warstwy wykończeniowej. Na koniec powierzchnię przeszlifowanej podłogi dokładnie się odkurza. Dopiero wtedy można nanosić lakier. By naprawiane miejsce było mało widoczne, należy rodzaj lakieru, jego kolor i stopień połysku dopasować do reszty podłogi.

Podłogi warstwowe są najczęściej układane bezklejowo, co znacznie ułatwia naprawę. Elementy z uszkodzoną powierzchnią łatwo wymienić na nowe (trzeba je tylko mieć, warto więc kupować nieco więcej paneli, niż nam potrzeba).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ochronić parkiet pod fotelem na kółkach