Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wytarta podłoga

Odpowiada Michał Bednarski

Kupiłam dom, w którym fragment drewnianej podłogi warstwowej wykończonej lakierem jest zniszczony przez kółka krzesła obrotowego. Czy taką podłogę da się odnowić?

Podłoga z paneli drewnianych zniszczona przez kółka fotela obrotowego
Podłoga z paneli drewnianych zniszczona przez kółka fotela obrotowego
Fot. Jolanta Zdanowska
Każda podłoga drewniana ulega stopniowemu zniszczeniu pod wpływem tarcia twardych elementów, na przykład podczas przesuwania mebli. Sposób jej odnowienia zależy od stopnia zużycia warstwy wierzchniej. Jeśli dotyczy ono głównie lakieru, wystarczy jedynie delikatne przeszlifowanie powierzchni podłogi i naniesienie nowej powłoki. Gdy uszkodzona została wierzchnia warstwa drewna, potrzebne jest cyklinowanie.

Miejscowa naprawa

Nie jest trudno odnowić podłogę, jeśli została miejscowo zniszczona jedynie wykończeniowa warstwa lakieru. Taki fragment najpierw oznacza się przez oklejenie taśmą malarską tak, żeby lakierowane były całe deski od miejsca połączeń. Następnie należy odtłuścić podłogę, usuwając przy tym starannie wcześniej stosowane środki pielęgnacyjne. Kolejnym krokiem jest zmatowienie całej naprawianej powierzchni najpierw gruboziarnistym papierem ściernym, a potem drobnoziarnistym o granulacji P180 lub P220. W ten sposób pozbywamy się starego lakieru i poprawiamy przyczepność nowej warstwy wykończeniowej. Przed naniesieniem lakieru warto zrobić próbę jego przyczepności na kawałku podłogi w miejscu mało widocznym. Na koniec powierzchnię przeszlifowanej podłogi dokładnie się odkurza. Dopiero wtedy można nanosić lakier.

Uwaga! By naprawiane miejsce było mało widoczne, należy rodzaj lakieru, jego kolor i stopień połysku dopasować do reszty podłogi.

Generalna renowacja

Drewniane podłogi warstwowe są często układane bezklejowo. Wtedy elementy z uszkodzoną powierzchnią łatwo wymienić na nowe. Można to jednak zrobić tylko wtedy, gdy poprzedni właściciel zostawił zapasowe deski. Jeśli ich nie ma, a oprócz lakieru została uszkodzona także wierzchnia warstwa drewna, to pozostaje nam jej zeszlifowanie i powtórne przygotowanie drewna do lakierowania. Drewniane podłogi dwu- i trójwarstwowe - w przeciwieństwie do paneli laminowanych - można cyklinować. Należy to jednak wykonać ostrożnie i przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Ponieważ elementy nie są jednolite w przekroju (składają się z dwóch albo trzech warstw drewna), można je szlifować tylko tyle, na ile pozwala grubość górnej warstwy. Zwykle wynosi ona od 2 do 3,5 mm. Im jest większa, tym więcej razy możemy odnawiać podłogę. Trudno jednak powiedzieć, czy możliwe będzie na przykład dwu- czy też trzykrotne cyklinowanie, bo zależy to także od rodzaju, a przede wszystkim głębokości uszkodzeń.

Przeprowadzenie takich prac najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu parkieciarzowi, który oceni stopień zużycia podłogi i określi zakres prac koniecznych do jej odnowienia. Jeśli zdecydujemy się tylko na kosmetyczne szlifowanie, do wykończenia desek trzeba zastosować preparat, dopasowany kolorystycznie do reszty podłogi. To szczególnie istotne, gdy podłoga jest barwiona. Po generalnym cyklinowaniu, podłogę można wykończyć w dowolny sposób - lakierem, olejem lub woskiem.

Zabezpieczenie podłogi

Przed zniszczeniem wierzchniej warstwy podłogi przez kółka od krzesła lub fotela obrotowego zapobiegnie ułożenie w takim miejscu maty z poliwęglanu lub polipropylenu. Jej warstwa spodnia jest pokryta poliuretanem, co zabezpiecza przed przemieszczaniem się maty po śliskiej powierzchni podłogi; chropowata powierzchnia natomiast eliminuje ryzyko poślizgu.

Ochronne maty podłogowe (koszt ok. 40-140 zł/m2) mają niewielką grubość - zaledwie 1-3 mm. Najczęściej producenci oferują je w postaci prostokątnych arkuszy, ale na zamówienie ich kształt może być dowolny. Zwykle są przezroczyste lub matowe - dzięki czemu nie zakłócają estetyki podłogi.

Maty ochronne produkowane są w dwóch rodzajach:

równe - przeznaczone do podłóg twardych, na przykład drewnianych, laminowanych, ceramicznych;

z kolcami - przeznaczone do podłóg miękkich, takich jak wykładziny dywanowe.

Uwaga! Matę ochronną należy umieścić na czystej podłodze i dbać o to, by pomiędzy nią a podłogę nie dostała się woda lub piasek.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Skomentuj:

Wytarta podłoga