Telewizor: na jakiej wysokości?

Joanna Zawadzka, pytanieomieszkanie.pl

Kupujemy płaski telewizor LCD i chcemy go ustawić na komodzie. Jakiej wysokości powinna być komoda? Na jakiej wysokości powinien stać telewizor?

13132831 https bi
Fot. Philips
Zanim kupimy komodę czy szafkę rtv, ustawmy kanapę, narożnik czy fotele, na których będziemy siedzieć oglądając telewizję. Najważniejsze bowiem jest nie to, na jakiej wysokości stoi telewizor, lecz pod jakim kątem i z jakiej odległości na niego patrzymy.

Rzecz w tym, by oglądając telewizję patrzeć na wprost, a najlepiej lekko w dół. Wtedy oczy najmniej się męczą. Jeżeli będziemy podnosić głowę przy oglądaniu telewizji, zmęczą się oczy i może pojawić się ból w karku.

I jeszcze sprawa odległości od ekranu telewizora. Jeśli pokój jest mały, to proponuję nie kupować telewizora większego niż 32 cale. By dobrze widzieć cały obraz na ekranie, nie męczyć się przy oglądaniu, powinno się pamiętać o zachowaniu odległości w zależności od przekątnej ekranu. Przy ekranie 32" odległość ta wynosi od około 2,5 do 4 metrów. Przy 37-calowym - minimum 2,8 metra, 40-calowym od 3 do 5 metrów, 46-calowy co najmniej 3,5 metra. Technologia HD według fachowców skraca ten dystans, jednak warto zachować zdrowy rozsądek i nie fundować sobie w domu "komfortu" oglądania porównywalnego z pierwszym rzędem w kinie, którego przecież nikt nie chce kupować.

    Więcej o:

Skomentuj:

Telewizor: na jakiej wysokości?