Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkony: ogród w doniczkach

Tekst: Jolanta Zdanowska, zdjęcia: Reika/Yusia/jiri jura/ Gudrun Muenz/Shutterstock.com, producenci

Uprawianie ziół na balkonie nie jest już dla nikogo nowością. Nie każdy jednak wie, że można też wyhodować tam np. truskawki, poziomki czy pomidory.

Owoce, warzywa i zioła będą dobrze się rozwijać i obficie owocować, jeśli zapewnimy im dużo ciepła i światła. Najlepiej więc uprawiać je na balkonie wychodzącym na południowy wschód lub na południowy zachód.

Do urządzenia balkonowego ogródka są potrzebne duże i głębokie doniczki lub skrzynki, koniecznie z otworami odpływowymi w dnie. Pojemniki mogą być ceramiczne, drewniane lub plastikowe. Decydując się na te ostatnie, nie wybierajmy czarnych - będą się bardzo szybko nagrzewały w słońcu, co zaszkodzi korzeniom roślin. Możemy też kupić gotowe zestawy składające się z doniczek, ziemi i nasion.

Podłoże powinno być świeże i żyzne. Do tego celu nadaje się sprzedawana w workach uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych, ale pod warunkiem że nie została przesuszona. Przyda się również materiał drenażowy (keramzyt lub żwir), którym wysypiemy dno doniczek, aby korzenie nie były narażone na moczenie się w wodzie.

Jeśli nie mamy czasu na regularne podlewanie balkonowych grządek, powinniśmy pomyśleć o automatycznym systemie nawadniającym, ponieważ doniczkowe uprawy owoców i warzyw bezwzględnie wymagają codziennej porcji wody. Niezbędne jest również nawożenie, zwłaszcza przy uprawie pomidorów, groszku oraz fasoli. Jeśli wyhodowane warzywa mają być zjedzone, a nie tylko służyć jako ozdoba, najlepiej stosować nawozy naturalne typu biohumus.

Co można i warto sadzić w doniczkach:

*Truskawki i poziomki;

*Sałatę;

* Pomidory;

* Zielony groszek i fasolę;

* Zioła i rośliny przyprawowe.
    Więcej o:

Skomentuj:

Balkony: ogród w doniczkach