Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dyrektor IKEA o polskim urządzaniu wnętrz

Rozmawiała: Edyta Jabłońska

Co o polskim urządzaniu wnętrz sądzi ekspert IKEA? Rozmowa z Evelyn Higler, dyrektorem sieci sklepów IKEA w Polsce

IKEA Sverige ledningsgruppen
Fot. Magnus Torle
- Jest pani Holenderką, mieszkała w Szwecji, obecnie - od kilku miesięcy - w naszym kraju. Jak Pani się tu podoba?

- Podziwiam w Polakach to, że zwracają dużą uwagę na jakość. Mieszkam z rodziną w domu zbudowanym i częściowo urządzonym przez Polaków z dbałością o szczegóły. Bardzo dużą wagę zwrócono na detale. To sprawia, że żyje się w nim przyjemnie.

- Jak urządzamy wnętrza? Czy Polacy mają dobry gust?

- Przedstawiciele IKEA odwiedzają domy i mieszkania wielu ludzi, aby poznać ich preferencje. Wiemy, że domy, mieszkania Polaków są urządzone w wybranym stylu. Sama zauważyłam taką prawidłowość, że mieszkania w nowo wybudowanych apartamentowcach są urządzone nowocześnie, natomiast domy w dużej mierze urządzacie klasycznie. Styl aranżacji narzuca architektura. Chociaż zauważyłam również trend łączenia starego z nowym. Polacy mają sentyment do mebli po rodzicach, dziadkach, ale często tuż obok nich jest postawiony nowo zakupiony mebel.

- Jak do wystroju wnętrz podchodzą Szwedzi czy Holendrzy? Też inspirują się, jak my, stylami zza granicy?

- Nie jest to skłonność tylko Polaków. Obecnie, gdy granice są otwarte, dużo podróżujemy. Oglądamy domy innych nacji, więc naturalną koleją rzeczy jest czerpanie z doświadczeń innych. Również media pokazują nam, co się dzieje trochę dalej na świecie: w Azji, Afryce. I te kraje są dla nas inspiracją. Co wyróżnia Polaków, to tempo adaptacji i chęć do działania.

- Co kupujemy w IKEA?

- Na początku istnienia IKEA w Polsce głównym zainteresowaniem cieszyły się akcesoria i dekoracje. Obecnie częściej kupowanymi produktami są meble: kuchenne, do sypialni czy sofy. Generalnie duże produkty.

- IKEA nieustannie wprowadza na rynek nowe produkty. Jaką niespodziankę przygotowują Państwo dla nas w najbliższym czasie?

- Gdybym to zdradziła, niespodzianka przestałaby być niespodzianką. Mogę tylko powiedzieć, jako jeden z przykładów, że niedługo pojawi się nowa sofa z funkcją spania, szczególnie potrzebna na polskim rynku.

Skomentuj:

Dyrektor IKEA o polskim urządzaniu wnętrz