Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tkaniny i tapety w kolorach jesieni, czyli wnętrza dobrze otulone

Monika Utnik-Strugała

Jesień w pełni, intuicyjnie sięgamy więc po wszystko, co ociepli nasze wnętrze. To dobry czas, by zmienić obicie fotela, zafundować sobie nowe zasłony, kupić ciepły wełniany pled...

fot. producent
Brązowy kolor ścian i zasłon przełamuje turkusowa kanapa, Colefax & Fowler
fot. producent

Kupując tkaniny do wnętrz oraz tapety, pierwszą rzeczą, na jaką zwykle zwracamy uwagę, to kolory. Wybieramy barwy jesieni: zgniłe zielenie, złamane czerwienie, żółcienie, różne odcienie brązów. Ale czy tylko tym powinniśmy się kierować? Otóż nie.

Jak wybrać zasłony i tkaniny do wnętrz?

1. Wybierz właściwy rodzaj tkaniny. O tym, czy wnętrze będzie sprawiało wrażenie przytulnego, decyduje również rodzaj tkanin i to, w jaki sposób absorbują one światło. W jesiennej aranżacji postawcie na aksamit (okna ubrane w mięsiste zasłony będą optycznie izolować nas od chłodu na zewnątrz), wełnę (kto nie marzy o tym, by spędzić cały dzień pod grubym pledem?), tweed (idealny na obicia krzeseł, stołków, puf, wytrzymały i ponadczasowy).

2. Dużą rolę gra fakturą materiałów. Wybierajcie tkaniny flokowane (floki mają miękkie, przyjemne w dotyku "włoski", do tego są odporne na ścieranie) i wełny o grubych splotach.

3. Nie bez znaczenia są motywy i wzory pojawiające się na jesiennych tkaninach. Unikajmy drobnych kwiatów, jak różyczki czy rumianki, które kojarzą się z wiosenną łączką. Lepszym pomysłem będą liście w najróżniejszych konfiguracjach, splot warkocza - jak na grubych swetrach, jodełka inspirowana klasycznymi płaszczami czy krata rodem z deszczowej Szkocji.

4.Zachowaj spójność. Starajmy się, na ile pozwolą fundusze, nie kupować pojedynczo, pod wpływem chwili - raz poszewki na poduszkę, kiedy indziej koca. Najładniej prezentują się tkaniny z tej samej kolekcji, które łączy podobny wzór lub kolor. W próbnikach znajdziemy gotowe propozycje - to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie czują się na siłach, by samemu zestawiać np. różne odcienie bordo. Dobre sklepy z tkaninami mają też zwykle w swojej ofercie tapety - wtedy nie ma mowy o błędach, a salon wygląda jak spod igły.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Tkaniny i tapety w kolorach jesieni, czyli wnętrza dobrze otulone