Metamorfoza kuchni w stylu skandynawskim

Tekst, stylizacja i projekt wnętrza: Dorota Karpińska

W tej kuchni straszyła pożółkła boazeria i płytki ceramiczne w trzech różnych wzorach. Było mrocznie i smutno. Teraz kuchnia zachwyca! Nadano jej wystrój w stylu skandynawskim. Jest jasno i naturalnie.

Meble kuchenne, biała kuchnia
Szafki wzdłuż ściany zdecydowanie domagały się wymiany. Pani domu kupiła tylko korpusy i szuflady; zawartość schowków kryje lniana zasłonka, znacznie tańsza od frontów. Nowy jest też blat z gładkiego szarego granitu oraz białe włoskie płytki ceramiczne (35 x 35 cm) na wyspie. Na przemalowanych kafelkach zawisł obraz, który przedtem zdobił salon.
fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Kuchnia była w złym stanie. Właścicielka nie chciała jednak wydawać fortuny na jej remont. Zdecydowała się na metamorfozę, która ostatecznie kosztowała 3400 zł. Kuchnia zyskała wystrój w stylu skandynawskim.

Zmiana wystroju kuchni

Nowa właścicielka domu, zbudowanego pod koniec lat 80. XX wieku, musiała odłożyć jego remont na później; chciała jednak doprowadzić do stanu używalności przynajmniej kuchnię, bardzo zaniedbaną. Niezbędne urządzenia AGD (lodówkę, zmywarkę, piekarnik, płytę grzejną i okap) przywiozła z poprzedniego domu. Na szczęście były w dobrym stanie, nie musiała więc inwestować w nowy sprzęt - kupiła jedynie ceramiczny zlewozmywak i baterię z wyciąganą wylewką.

Na ścianach pozostały stare płytki i boazeria z sosnowego drewna. Za radą stylistki, która pomogła odmienić kuchnię, gospodyni pomalowała je po prostu na biało. Na kafelki nałożyła najpierw specjalny podkład, a dopiero potem farbę; boazerię (i wszystkie inne drewniane elementy, między innymi wyspę) pokryła farbą do drewna i metalu. Ocalały też dwie lampy sufitowe nad wyspą, których forma bardzo się pani domu podobała - one również zostały przemalowane, zyskały też nowe kable; na takich samych przewodach zawisły dwie lampy-żarówki oświetlające teraz główny ciąg roboczy.

KOSZTORYS

- Emalia do drewna i metalu Interior High Finish 20 (Flügger) - 166 zł

- Podkład Fix-Primer i emulsja Dekso 25 (Flügger) - 90 zł

- Korpusy szafek, szuflady, uchwyty (IKEA) -600 zł

- Blat granitowy (Marmi-K) -700 zł

- Blat stalowy (zakład ślusarski) -300 zł

- Płytki ceramiczne (Arcer) -120 zł

- Len na zasłonkę (sklep z tkaninami) -100 zł

- Zlewozmywak ceramiczny i bateria (IKEA) - 565 zł

- Żarówki i kable (CablePower) - 300 zł

- Barek (IKEA)- 99 zł

- Żaluzja (Galeria Dobra 11) - 350 zł

RAZEM:3390 zł

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Metamorfoza kuchni w stylu skandynawskim