Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wygodne fotele w trzech kategoriach cenowych

Monika Utnik-Strugała

Wygodny fotel to podstaw każdego salonuu. Do wyboru mamy fotele tapicerowane tkaniną, skórzane, typu chesterfield, z uszakami i wiele innych. Wybraliśmy fotele w trzech kategoriach cenowych - na każdą kieszeń.

żółty fotel
Żółty fotel
fot. grahamandgreen.co.uk

Tkaniny na fotele

Na obicia foteli najczęściej stosuje się bawełnę, żakard, flok (gruby welur), microlein (cienki welur), nubuk. Jednym z bardziej efektownych i łatwych do czyszczenia materiałów jest szenil (grubo tkana przędza bawełniana) - miękki, przypominający drobny sztruks, odporny na mechacenie. Wytrzymały jest też welur, ale szybciej się brudzi.

Alergikom poleca się alcantary - podobne do zamszu gęsto tkane tkaniny z włókien syntetycznych, miłe w dotyku i łatwe do czyszczenia (większość kurzu bez problemu usuniemy odkurzaczem).

Najdroższe są obicia ze skóry naturalnej. W dodatku jej pielęgnacja bywa czasochłonna; najlepiej używać specjalistycznych środków do skór, które zapobiegają wnikaniu kurzu i brudu.

Równie efektownie wyglądają skóry sztuczne, zwane ekoskórami. Są tańsze, łatwiej się je czyści, ale czasem pękają w miejscach, gdzie były zarysowane.

Jeśli mamy w domu dzieci i zwierzęta, warto wybrać tkaninę dodatkowo zabezpieczoną przed zaplamieniem - rozlany płyn nie wsiąka wtedy w materiał, łatwo go więc wytrzemy. Sprawdzają się również zdejmowane pokrowce, które można uprać lub wymienić na inne.

Wzgodny fotel

Fotel nie może być głębszy niż długość naszych ud (42-58 cm). Siedzisko o szerokości 48-60 cm powinno znajdować się 40-42 cm nad podłogą, a podłokietniki na wysokości 18-24 cm od siedzenia, bo tylko wtedy swobodnie się na nich wesprzemy i bez trudu podniesiemy z fotela. Ważny jest też kąt nachylenia oparcia w stosunku do siedziska - powinien wynosić 110-125 stopni.

Renowacja starego fotela

Masz stary mebel i chciałbyś go odnowić? Żaden problem. Podobno nie ma takiego fotela, którego nie da się naprawić. Profesjonalny tapicer wymieni sprężyny (na płaskie faliste, żeby siedzisko się nie zapadało), wygłuszy je warstwą włóknin meblowych (naturalnych lub syntetycznych), następnie położy piankę poliuretanową, a tę zabezpieczy delikatną włókniną puszystą - by materiał obiciowy (tkanina lub skóra) się nie przesuwał ani nie marszczył. Ostatnio pojawiło się wiele pracowni, które do wiekowych mebli proponują nowoczesne tkaniny - to propozycja dla tych, którzy lubią bawić się stylami, łącząc stare z nowym.

Skomentuj:

Wygodne fotele w trzech kategoriach cenowych