Jaki sedes wybrać do łazienki?

Monika Utnik-Strugała

Chcesz wymienić sedes? Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, jaki masz w łazience odpływ kanalizacyjny. Podpowiadamy na co jeszcze zwrócić uwagę.

Sedes kompaktowy Colour K103-012, szer. 36 cm, gł. 64 cm, Cersanit, cena: 379 zł
Sedes kompaktowy Colour K103-012, szer. 36 cm, gł. 64 cm, Cersanit, cena: 379 zł
fot. producent

Do wyboru mamy sedesy:

Kompaktowe - mocowane śrubami do podłogi, ze zbiornikiem (spłuczką) osadzonym na muszli; wybór tych modeli jest bardzo duży, a kosztują mniej niż podwieszane.

Z górnopłukiem - ostatnio bardzo modne, bo nawiązujące do stylu retro; składają się ze stojącej  miski oraz zawieszonego wysoko nad nią zbiornika z łańcuszkiem.

Podwieszane - mogą być mocowane na stelażu do zabudowy ciężkiej (wymaga obudowania cegłami) lub lekkiej (bardziej popularnej, stelaż wystarczy obłożyć płytą gipsowo-kartonową). Zbiornik i rury są ukryte w ściance instalacyjnej, która może służyć jako półka na kosmetyki; przestrzeń nad nią warto też wykorzystać na szafkę. Do stelaża trzeba dokupić miskę, przycisk spłukujący i matę wygłuszającą. W supermarketach budowlanych są też sprzedawane gotowe zestawy.

Czy to prawda?

Mit: podwieszane sedesy są mniej wytrzymałe.

Fakt: producenci dają gwarancję, że przy prawidłowo zamocowanym stelażu i sedesie urządzenie utrzyma obciążenie aż do 400 kilogramów.

Mit: podwieszany sedes zajmuje więcej miejsca.

Fakt: stelaż obudowany płytą gipsowo kartonową ma około 13 cm grubości, cegłami - około 18 cm. Tradycyjny sedes jest oddalony od ściany mniej więcej o 20 cm. Tak więc miska wisząca ze stelażem zajmie prawie tyle samo miejsca co stojąca.

Mit: gdy spłuczka się zepsuje, trzeba będzie rozkuć ściankę.

Fakt: pod przyciskiem spłukującym znajduje się spory otwór rewizyjny, przez który hydraulik bez problemu dostanie się do wnętrza spłuczki.

Skomentuj:

Jaki sedes wybrać do łazienki?