Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Salon wyłożony wykładziną

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja i zdjęcia: Monika Lewandowska/Phototapeta Projekt wnętrza: Joanna Lis

Przytulnie, ciepło i kolorowo. W dużej mierze klimat tego pokoju wypoczynkowego tworzy wykładzina dywanowa. Można ją ułożyć samodzielnie, szybko, a w dodatku bez dużego obciążenia dla portfela. A efekt? Wspaniały.

Ogromne bogactwo kolorów i wzorów (wielobarwnych i fakturowych) wykładzin dywanowych stwarza niemal nieograniczone możliwości ciekawych aranżacji wnętrza. Ich warstwę wierzchnią, czyli runo, wytwarza się z różnych włókien: naturalnych (wełny), sztucznych (poliamidu, polipropylenu, poliestru, akrylu) albo - najczęściej - z mieszanki tych materiałów.

Wykładziny mają dużo zalet: są miękkie i miłe w dotyku, stanowią znakomitą izolację cieplną i bardzo dobrze tłumią hałas, co w akustycznych mieszkaniach w blokach jest dużym plusem. Układa się je bardzo szybko, a w razie potrzeby - łatwo i równie szybko wymienia.

Nie jest to jednak podłoga na długie lata; wykładziny dywanowe źle znoszą wilgoć, niektóre pod wpływem słońca tracą kolor, położone w miejscach mocno eksploatowanych ścierają się. Trudno je też utrzymać w czystości, chyba że zostaną zaimpregnowane specjalnym środkiem zabezpieczającym przed chłonięciem plam (można go kupić w sklepach z dywanami i wykładzinami).

Skomentuj:

Salon wyłożony wykładziną