Wymiana drzwi wewnętrznych za 2000 zł - sprawdź na co możesz sobie pozwolić
Postanowiliśmy sprawdzić, na ile może sobie pozwolić posiadacz domu czy mieszkania do remontu, jeśli ma na to przeznaczone 2 tysiące złotych. Nie zależy nam jednak na najtańszych rozwiązaniach, ale też nie będziemy wybierać materiałów i wykonawców z półki wyższej niż średnia.
Wymiana drzwi
W każdym domu, po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach użytkowania drzwi wewnętrzne nie wyglądają zwykle najlepiej. Nie tylko z tego powodu, że się po prostu zniszczyły, ale też dlatego, iż zmieniły się standardy. Dawno już skończyła się kariera popularnych niegdyś białych, laminowanych skrzydeł o szerokości nawet 70 cm. Ich wymiana jest więc wskazana, a często ? jak to przy modernizacji bywa ? konieczne mogą być także pewne przeróbki.
Dlatego sprawdziliśmy nie tylko to, ile kosztują nowe drzwi i ościeżnice dopasowane do ścian o różnej grubości, lecz również ceny usług związanych z ich montażem.
Uwzględniliśmy przy tym różne sytuacje, jakie mogą zdarzyć się w domach ? od najprostszej wymiany starych drzwi na nowe, przez kłopotliwy demontaż metalowych ościeżnic, aż po prace wymagające poszerzania niespełniającego współczesnych standardów otworu drzwiowego.
Przyjęliśmy koszty dla pojedynczego otworu drzwiowego (w części dotyczącej robocizny są to ceny netto), do nich dopiero doliczymy ceny samych skrzydeł. Gdy mamy do wymiany większą liczbę drzwi ? łatwiej będzie nam obliczyć, na jaki wydatek trzeba się przygotować
Na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim na to, co jest wliczone w cenę. Zazwyczaj kupujemy same skrzydła (z zawiasami, czasem też z zamkiem). Aby je zamocować, niezbędna jest też ościeżnica. Tę dokupuje się osobno, gdyż musi być dopasowana do grubości ściany. Do typowych ścian działowych, o grubości ok. 10 cm, wystarczy standardowa ościeżnica (cena od 140 zł). Gdy ściany są grubsze - do 40 cm - trzeba dobrać droższą ościeżnicę regulowaną (cena od 250 zł), którą łatwo dopasować do murów o niestandardowej grubości. Osobno dokupuje się także klamki i osłaniające je szyldy.
Ceny drzwi
Wybieramy je, najczęściej kierując się wzornictwem i ceną. Tymczasem konstrukcja drzwi ma wpływ na ich wytrzymałość. Powinny być odporne na zmiany temperatury i wilgotności, zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. To, z jakiego materiału i w jakiej technologii zostały wykonane, ma więc spore znaczenie.
Koszty robocizny
Najtaniej - co nie oznacza wcale, że najprościej - jest zrobić to samemu. O ile z montażem samego skrzydła można dać sobie radę, o tyle demontaż starych ościeżnic tak, by nie zdemolować ościeża (muru), może być trudne dla niewprawnego, domorosłego majstra.
Koszt wymiany skrzydła z ościeżnicą
Jeśli zamawiamy drzwi u producenta, opłaca się ich kupno wraz z montażem - naliczany jest wówczas 7% VAT (ponadto w cenie montażu większość firm oferuje również transport). Niektórzy producenci oferują przedłużoną gwarancję, jeśli montaż przeprowadza autoryzowana firma.
Jeżeli jednak kupujemy same drzwi - zapłacimy 22% podatku. W takim razie warto przemyśleć samodzielną wymianę drzwi, gdyż stawki za tę w sumie nieskomplikowaną czynność są dość wysokie.
Samodzielny montaż. Po usunięciu starej futryny, musimy zmierzyć szerokość ościeża. Otwór w murze powinien być o ok. 2 cm szerszy i ok. 1 cm wyższy od szerokości ościeżnicy mierzonej po jej zewnętrznej stronie.
Uwaga! Jeśli otwór jest nierówny, np. przy podłodze szerszy niż pod nadprożem, zawsze przyjmujemy mniejszy wymiar.
Montaż rozpoczynamy od złożenia ościeżnicy i oklejenia jej brzegów taśmą papierową, która zabezpieczy ją przed zabrudzeniem. Ościeżnicę ustawia się pionowo w otworze drzwiowym i stabilizuje ze wszystkich stron drewnianymi klinami. Kliny wbija się w szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem; najpierw u góry, później po bokach. Ościeżnicę unieruchamia się też od wewnątrz specjalnymi rozpórkami lub drewnianymi listwami.
Bardzo ważne jest zachowanie kątów prostych między nadprożem, a pionowymi słupkami ościeżnicy - niestarannie zamontowana ościeżnica może być przyczyną problemów z otwieraniem i zamykaniem drzwi, ich wypaczaniem się itp.)
Fot. Porta
Kolejny etap, to wykonanie otworów na kołki montażowe w pionowych elementach ościeżnicy - na każdym umieszcza się przynajmniej dwa wkręty; jeden na wysokości około 20 cm nad podłogą, drugi w takiej samej odległości od górnej belki. Szczelinę między ościeżnicą a murem wypełnia się punktowo (co 20 cm) pianką montażową, a jej nadmiar usuwa się nożem. Zbyt obfite stosowanie pianki może spowodować rozepchnięcie ościeżnicy, co uniemożliwi zamknięcie drzwi. Po zamontowaniu listew wykończeniowych, zawiesza się skrzydło drzwi i mocuje klamkę lub zamek (jeśli nie zrobił tego wcześniej producent).
- Więcej o:
Drzwi rozwierane ukryte i przesuwne chowane w ścianę. Kiedy jakie wybrać i dlaczego warto?
Jakie drzwi wewnętrzne są i będą modne?
Drzwi zewnętrzne do domu – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?
Drzwi przesuwne z zintegrowaną roletą tekstylną
Drzwi nadają styl
Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?
Drzwi metalowe - ciekawe propozycje na rynku
Wymiary drzwi wewnętrznych, czyli co warto sprawdzić przed zakupem