Mycie okien: 5 sprawdzonych sposobów
Za mycie okien nie zabieraj się w zimny dzień, szkło jest wówczas delikatniejsze, kruche i może pęknąć. Zbyt duże słońce, również nie jest korzystne. Woda szybko wysycha, a na szybach zostają brzydkie smugi. Wykorzystaj do tej czynności pochmurny dzień.


Przygotuj:
- wodę,
- sok z cytryny,
- denaturat,
- ocet,
- amoniak,
- stare gazety,
- nylonowe rajstopy.
W wiadrze wymieszaj 2,5 litra zimnej wody z 4 łyżkami soku z cytryny. Roztwór ten skutecznie usuwa wszelki brud z szyb. Skuteczna jest także mieszanina wody z octem lub denaturatem. Denaturat zapobiegnie zamarzaniu szyb w zimie. Można również stosować amoniak ? 1 łyżka na 3 litry wody.

Do wody możesz dodać również kilka kropel gliceryny. Po tym zabiegu na umytych szybach nie będzie się tak łatwo osadzał kurz i brud. Zapobiegnie to także powstawaniu smug po deszczu.
Farbę olejną z szyby, która została po malowaniu ram okiennych, bez trudu usuniesz za pomocą soli amoniakalnej.
Zmywacz do paznokci bez trudu usunie z szyby lepkie ślady po taśmie klejącej.

Do mycia i polerowania okien użyj starych gazet. Są one znacznie tańsze od często używanych ręczników papierowych, a zarazem dużo skuteczniejsze. Farba drukarska zapobiega bowiem powstawaniu zacieków i smug.
Do polerowania szyb świetnie nadają się także stare nylonowe rajstopy. Nylon, dzięki swej strukturze, doskonale usuwa ze szkła wszelkie smugi.

Na szybach często pojawiają się smugi. Aby ułatwić sobie pracę i nie zastanawiać się, po której stronie się znajdują, możemy czyścic jedną stronę szyby od góry do dołu ? pionowo, a drugą stronę od prawej do lewej ? poziomo. Wówczas patrząc pod światło z łatwością stwierdzisz, po której stronie szyby znajdują się smugi.

Kolejność prac
- Gąbką lub ściereczką przetrzyj na mokro szyby i ramy. Do ciepłej wody możesz dolać płyn do mycia naczyń, uniwersalny płyn do mycia podłóg, ocet lub amoniak. Jeśli używasz specjalnej ściereczki z mikrofibry, nie dodawaj detergentów, po prostu do późniejszego polerowania szyb użyj nowej czystej i suchej ściereczki.
- Spłucz okna czystą wodą. Jeśli chcesz, możesz spryskać szyby specjalnym płynem na bazie alkoholu (jeśli do następnego etapu będziesz używać ściereczki z mikrofibry, zrezygnuj z płynu do mycia szyb).
- Wytrzyj do sucha ramy, wypoleruj szyby jednorazowymi papierowymi ręcznikami kuchennymi, szarym papierem toaletowym, pieluchą tetrową lub pogniecionymi gazetami (najpierw sprawdź, czy nie są za twarde, ponieważ mogą porysować szkło, upewnij się też, czy farba drukarska nie brudzi).
- Od czasu do czasu, jeśli zależy Ci na szybkim efekcie lub odświeżeniu okien po większym deszczu lub przed proszoną wizytą, zapomnij o punktach 1-3 i wyczyść same szyby, aby do Twojego domu wpadło więcej światła.
- Więcej o:
- sprzątanie
- sprzatanie
Pandemia COVID-19 a sprzątanie – czy sprzątamy częściej i lepiej?
Magiczna gąbka
Domowe sposoby na porządek w domu
Zapach domu. Jak pozbyć się brzydkich zapachów?
Odkurzacze i roboty - wyprzedaż
Urządzenia i akcesoria do sprzątania - przepis na czyste mieszkanie
Jak się pozbyć roztoczy z mieszkania?
Jak czyścić rolety i żaluzje?