Zwycięzcy konkursu na blog wnętrzarski 2014 roku: oni kochają dobre wzornictwo
Kochają design, chcą i potrafią dzielić się swoją pasją. Ich blogi są nie tylko inspirujące i ciekawe, także przyjazne i zachęcające do dzielenia się doświadczeniami. Oto zwycięzcy naszego konkursu na blog wnętrzarski 2014 roku.
Blog Roku i Blog Publiczności
"To blog bardzo wszechstronny, świetnie fotografowany, często uzupełniany. Widać, że autorka łączy pasję z wiedzą o wnętrzach" - ocenia Anna Grużewska, redaktorka miesięcznika "Dom & Wnętrze".
Blog Roku i Blog Publiczności
Anna Dominik
Blog: Scraperka
scraperka.blogspot.com
Anna Dominik prowadzi swój wnętrzarski blog od czterech lat. Na początku pisała o scrapbookingu, czyli technice wykonywania pięknych kartek i albumów. Z czasem poszerzyła tematykę o bardziej lifestyleową. Stąd różnorodność tematów zdradzająca szerokie zainteresowania, designerską intuicję i pasję. Blog prowadzony jest starannie, pięknie ilustrowany. A zaczęło się od przeprowadzki do własnego mieszkania. Zrobiłam remont, ściany były pomarańczowe, meble brązowe... Z czasem byłam jednak coraz bardziej zauroczona Skandynawią i jej wzornictwem, podpatrzonym na blogach i portalu Pinterest. Polubiłam skandynawską prostotę, minimalizm, klarowność i postanowiłam małymi krokami zmieniać mój dom w tym kierunku. Białe meble, białe i szare ściany, naturalne materiały, drewno, szkło i skandynawskie dodatki... W takich wnętrzach czuję się najlepiej - opowiada.
Na blogu chętnie pokazuje proste i efektowne pomysły na dekorację wnętrza. W jej mieszkaniu (69 m2 we Wrocławiu) przeważają naturalne barwy, beże, szarości, biel i czerń. - Moim zdaniem to idealna baza do eksperymentowania z dodatkami oraz do wszelkich zmian i małych metamorfoz, bez których nie potrafię się obejść - mówi. - Lubię tworzyć w swoich wnętrzach małe stylizacje z ładnych przedmiotów. W świecie blogowym jestem kojarzona z dużym optymizmem - śmieje się.
Jak niedawno napisała jedna z czytelniczek: Ania, poza pozytywnym nastawieniem do życia, zaraża też miłością do pięknych rzeczy, wnętrz i celebrowania małych, ale ważnych przyjemności. Przekonuje, że aby zmienić wnętrze, nie potrzeba wiele! Wystarczy odświeżenie ścian, kilka poduszek, pled i odrobina smaku w dobieraniu małych dekoracji. To właśnie te małe dekoracje w formie drewnianych gwiazdek, ceramicznych misek, lampionów, koszy, ramek tworzą wnętrze! tłumaczy. Od czasu do czasu pokazuje różne projekty, które wykonała samodzielnie. Bardzo lubi szydełkować. Za pomocą motka włóczki i szydełka robię między innymi podstawki, ocieplacze-sweterki na kubki, szydełkowe girlandy. To taka moja odskocznia od codzienności - dodaje.
Bloger Roku
- "Zachwyca formą. Ma świetny, nowoczesny layout. Merytorycznie na wysokim poziomie" - chwali Anna Grużewska.
Agnieszka Niedzielak-Kowalska
Blog: INK PINK
inkpink.pl
Piękne przedmioty podobały mi się, odkąd sięgam pamięcią. Studiowałam kulturoznawstwo w Łodzi i zarządzanie multimediami w Kilonii. To właśnie wtedy przyszła miłość do designu i dobrze zaprojektowanych wnętrz - opowiada Agnieszka, na co dzień redaktorka serwisu on-line dla kobiet. - Wykłady i ćwiczenia z historii sztuki, historii kina, estetyki czy grafiki komputerowej pobudzały wyobraźnię.
Inspiracje znajduje w filmach i w malarstwie, a także w sieci (Instagram), w magazynach wnętrzarskich. Kocha podróże, w wolnych chwilach jeździ konno, czyta, ogląda filmy Wesa Andersona. - Uwielbiam je za perfekcyjne kadry pełne detali i smaczków, galerię barwnych postaci oraz swoistą nostalgię - mówi. - Poza tym jestem fanką Muminków, malarstwa Friedricha, lubię szkło od Alvara Aalto, a we wnętrzach minimalizm. Ostatnio za sprawą córeczki poznaję design dla dzieci, także ten polski, jest bardzo dobry!
Debiut Roku
"Jest tu i historia wzornictwa, i przegląd trendów. Do tego dawka nowości z rynku. Fajny miks" - oceniło jury.
Maria Podobińska-Tuleja
Blog: PROSTE WNĘTRZE
prostewnetrze.wordpress.com
Aż trudno uwierzyć, że Maria z wielkim designem zetknęła się zaledwie rok temu na Targach iSaloni w Mediolanie. - Ta podróż do Włoch i spotkanie ludzi, którzy tak samo jak ja kochają piękne wnętrza, dały mi motywację, żeby zacząć pisać - mówi.
Ulubioną projektantką Marii jest Patricia Urquiola. Uwielbia jej kolekcje płytek i mebli. Chciałaby projektować lofty lub wnętrza w starych kamienicach. - Jako inżynier budownictwa przez kilkanaście lat zajmowałam się projektowaniem konstrukcji apartamentowców, galerii handlowych, centrów kultury czy biurowców - opowiada. - Pracowałam w rodzinnym Krakowie, Warszawie, Edynburgu. To jednak nie było to. Pociągała mnie architektura i wnętrza. Ukończyłam Szkołę Wnętrz i Przestrzeni w Krakowie i postanowiłam pracować na własny rachunek, otwierając Autorską Pracownię Projektową Proste Wnętrze. Czas wolny? Nie znam takiego pojęcia! Każdą wolną chwilę spędzam z moją dwuletnią córeczką Zuzią. Czasem tylko wymykam się do siłowni, sport to moja pasja. A jeśli mogę poczytać, to najchętniej o designie, marketingu i... blogowaniu.
Wyróżnienie: architektura
Jury: "Bardzo profesjonalny blog sfokusowany na jednym temacie - architekturze. Widać wiedzę, no i jeszcze frajdę!".
Agnieszka i Andrzej Wereszczyńscy
AWX2 BLOG
www.blog.awx2.pl
Od 11 lat są małżeństwem, mają dwójkę dzieci. Związani z rodzinną pracownią architektoniczną założoną przez mamę Agnieszki 25 lat temu w Częstochowie, dziś są właścicielami pracowni AWX2 Architekci. - Na blogu prezentujemy domy, budynki użyteczności publicznej, osiedla udowadniając, że dobra architektura nie jest zarezerwowana tylko dla ludzi zamożnych. Każdy z nas potrzebuje innej architektury, rozwiązań przestrzennych, estetycznych.
To, co dobre jest dla wszystkich, nie jest dobre dla nikogo - mówią. Do tej pory zaprezentowali prawie 500 budynków, odwiedziło ich ponad 245 tys. unikalnych użytkowników, a liczba odsłon przekroczyła 1,5 mln. Na Facebooku każdą inspiracją dzielą się z ponad 2230 osobami. - Motto naszego bloga brzmi: odkryć, zainspirować, zbudować. Ta idea przyświeca naszej pracy, ukształtowała nas również jako blogerów - opowiadają. Blog wciąż się rozwija. Tworzą nowe kategorie, recenzują książki, filmy o architekturze, informują o ciekawych wydarzeniach lub programach architektonicznych. Powoli budują wokół bloga społeczność. - Staramy się, by podnosił w odbiorcach potrzebę otaczania się dobrą architekturą.
- Nasza pasja, coś co na początku robiliśmy głównie po godzinach, stała się naszym sposobem na życie. Podejmujemy się przeróżnych eksperymentów, o których opowiadamy na blogu. W ten sposób pokazujemy, jak niewiele potrzeba, by odmienić przestrzeń wokół - mówią. Są jak ogień i woda. Agnieszka tryska energią. Wycisza się, blogując lub zaczytując się w książkach o designie. Średnio raz na miesiąc zaskakuje rodzinę kolejną zmianą umeblowania domu. Andrzej w wolnych chwilach składa modele samolotów, maluje obrazy, odnawia przydomową małą architekturę, eksperymentując z drewnem i zielenią. - Uważamy, że dobre rzeczy nie przytrafiają się od razu. Tylko cuda zdarzają się gwałtownie, na resztę trzeba poczekać i zapracować. Dlatego każdy sukces jest dla nas jak zdobyta góra, z której lepiej widać, ile drogi i wyzwań jeszcze przed nami!
Wyróżnienie: design
"Autorka na co dzień projektuje wnętrza, na blogu prezentuje to, co zachwyca ją w świecie designu. To często też nasze zachwyty" - podsumowało jury.
Maria Filar
Blog: Mieszkać pięknie
mieszkacpieknie.blogspot.com
Jako dziecko Maria mnóstwo czasu spędzała w pracowni mamy, architektki. - Uwielbiałam zabawę próbnikami kolorystycznymi, materiałowymi. Godzinami potrafiłam obrysowywać szablony architektoniczne - narzędzie sprzed czasów programu AutoCAD. Z czasem zaczęłam doceniać profesjonalne przybory rysunkowe, magazyny branżowe. Zdecydowałam się na studia na Politechnice Gdańskiej i pomyślałam o projektowaniu wnętrz - tłumaczy.
Od dwóch lat prowadzi w Gdańsku własną pracownię wnętrzarską wraz z Rafałem Setlakiem i Karoliną Ptach. Blog początkowo miał być o wnętrzach, ale z czasem zaczęło się na nim pojawiać coraz więcej treści związanych z wzornictwem. - Ostatnio "Zaczyn" Filipa Springera o niezwykle inspirującym małżeństwie architektów, ich metodzie pracy. Czyta się jak najlepszy kryminał. Jeżeli podróże, to najczęściej jakieś na festiwale lub targi, a także eventy blogowe. Na blogu chciałabym się skupić na polskim designie, odkrywać młodych projektantów. Chyba najbardziej chciałabym zostać wzorniczą influencerką.
Wyróżnienie: DIY
"Radosny, bardzo praktyczny. Miłośniczki zajęć praktyczno-technicznych znajdą coś dla siebie!" - to zdanie jury.
Agnieszka Porembska
Blog: Gu tworzy
www.gu-tworzy.blogspot.com
- Zawsze inspirowała mnie mama, która potrafiła zrobić coś z niczego, i to w czasach kiedy trudno było dostać ładne ubrania dla dzieci czy dodatki do domu. Brała na warsztat to, co miała pod ręką i tworzyła coś niepowtarzalnego. Ja też zamiast kupić nowe krzesło, wolę poszperać i znaleźć jakieś stare, spędzić nad nim kilka godzin ze szlifierką i pomalować je samodzielnie. Pracy przy tym dużo, ale i satysfakcji więcej niż z zakupu - opowiada. Agnieszka jest mamą 2,5-letniego synka, dużo czasu spędza z nim w domu, każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji.
Śledziła najpierw blogi modowe, potem wnętrzarskie, wreszcie postanowiła założyć własny. - Pierwszy post przygotowywałam chyba miesiąc. Robiłam zdjęcia różnych własnoręcznie wykonanych ozdób i dekoracji w mieszkaniu - opowiada. Zaczęła tworzyć biżuterię z zamków błyskawicznych, później poduszki zwierzaki i chmurki szyte ze swetrów. - Czyli recykling, a właściwie upcykling, daję nowe życie starym rzeczom - śmieje się. - Oprócz rękodzieła i DIY moją ogromną pasją (odkrytą przy okazji bloga) jest fotografia. Chciałabym robić coraz lepsze zdjęcia, marzy mi się zamieszczanie wpisów z projektami DIY. Na wiosnę przyjdzie na świat mój drugi syn i na jakiś czas blog będzie musiał zejść na drugi plan.
Wyróżnienie: wnętrza
Zdaniem jury: ?Blog wnętrzarski ze społecznym zacięciem. Widać, że prowadzi go bystra obserwatorka trendów i ludzi?.
Ola Munzar
Blog: Fuel
www.fueldesign.pl
- Z powołania i wykształcenia jestem architektem wnętrz. Ukończyłam Wydział Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od dyplomu (2006) pracuję samodzielnie lub w zespołach, aktualnie w pracowni Borysewicz i Munzar. Właśnie odbywam staż na macierzystym wydziale, ucząc się, jak uczyć studentów - opowiada. - Zajmuję się też stylizacją wnętrz i fotografią. Prowadzę autorski projekt DOLCE LUCE związany ze starymi neonami. Mam słabość do miejsc z historią, naturalnych materiałów i zdań wielokrotnie złożonych. Z tej słabości, miłości do zdjęć i punkowego podejścia do interpunkcji powstał mój blog. Pracuję nad tym, by znalazły się na nim animacje i podkasty związane z urządzaniem domu.
Interesuje się wszystkim poza żużlem, polityką i pogodą. - W wolnych chwilach najchętniej wyszukuję niepokalane połacie zielonej trawy, moszczę się i zasypiam. Chciałabym trafniej odróżniać pracę od wolnego czasu i nauczyć się włoskiego - mówi. Życzymy powodzenia.
- Więcej o: