Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żaluzje fasadowe: alternatywa dla rolet

Tekst: architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Przemysław Walczak, ekspert z firmy BeClever

Współczesne domy są jasne i przestronne, a salony otwarte na zieleń ogrodu dzięki szerokim przeszkleniom, które często zajmują niemal całą ścianę. Nadmiar słońca w okresie letnim może doprowadzić do przegrzania pomieszczeń, dlatego decydując się na wielkogabarytowe okna należy zadbać również o skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Dom Lea II (z wiatą)
Dom Lea II (z wiatą)
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Jasna energia

Domy nowoczesne i energooszczędne korzystają z energii słonecznej, dlatego istotne jest ich właściwe usytuowanie na działce względem stron świata, z uwzględnieniem różnic nasłonecznienia. Duże przeszklenia od strony południowej pomagają utrzymać wyższą temperaturę w pomieszczeniach w okresie zimowym, ale mogą stanowić problem latem, gdy do domu przedostaje się zbyt duża ilość promieni słonecznych. Dlatego należy pamiętać, aby szczególnie pomieszczenia zaplanowane od południowej i zachodniej strony uchronić przed nadmiernym przegrzaniem. Okna przepuszczają do 80% promieni słonecznych, doprowadzając latem do nadmiernego nasłonecznienia wnętrz. Dzięki zastosowaniu żaluzji zewnętrznych można w łatwy sposób ograniczyć ten niepożądany efekt. W przeciwieństwie do osłon wewnętrznych, osłony zewnętrzne odbijają promienie słoneczne już przed szybą, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczeń.

19886807 https bi
Fot. BeClever

Innowacyjny system

Żaluzje fasadowe, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych rolet, w połączeniu z wysokiej jakości oknami energooszczędnymi mogą stać się doskonałą barierą termiczną oraz akustyczną. Ważne jest również, aby wysoka jakość osłon szła w parze z jakością okien. W okresie letnim można odczuć korzyści z zastosowania żaluzji zewnętrznych w postaci zaciemnienia i przyjemnego chłodu w pomieszczeniach, zaś zimą opuszczone osłony w porze wieczornej i nocnej tworzą dodatkową „poduszkę powietrzną” pomiędzy oknem a żaluzją, zmniejszając straty energii i obniżając koszty ogrzewania budynku. Jeżeli sterowanie żaluzją będzie odbywać się przez napęd elektryczny, można go dodatkowo zintegrować z zegarem sterującym lub czujnikami pogodowymi (opuszczanie w momencie pojawiania się promieni słonecznych lub deszczu). Dodatkową zaletą, wpływającą na komfort użytkowania, jest możliwość sterowania żaluzją na odległość za pomocą nowoczesnych urządzeń mobilnych.

Zalety i korzyści

Dzięki zastosowaniu żaluzji zewnętrznych można kontrolować natężenie światła słonecznego według indywidualnych potrzeb użytkownika. Poprzez swobodną regulację kąta nachylenia lamele żaluzji „łamią” promienie słoneczne i umożliwiają odpowiedni stopień zaciemnienia oraz stworzenie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniach. Żaluzje fasadowe to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, mogące nadać przeszkleniom współczesny i ponadczasowy charakter. Dzięki temu, że osłona zgrabnie wkomponowuje się w bryłę, a skrzynka może być całkowicie zabudowana oraz niewidoczna od zewnątrz i wewnątrz, całość formy prezentuje się estetycznie i modnie. Zaletą jest też szeroka gama kolorystyczna żaluzji. Dodatkowo, w okresie wiosenno-letnim, przydatna może być moskitiera rolowana, którą da się zamontować pomiędzy oknem a lamelami żaluzji. Podczas ciepłych dni zasunięcie moskitiery zapewnia doskonałą ochronę przed insektami, przy jednoczesnym dostępie świeżego powietrza przez uchylone lamele żaluzji oraz okna. Nowoczesne osłony okienne wpływają również na skuteczne zmniejszenie natężenia hałasu, a także zabezpieczają otwory okienne przed zanieczyszczeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zapewniają zachowanie prywatności oraz znacząco poprawiają poczucie bezpieczeństwa domowników.

Trend przyszłości

Żaluzje zewnętrzne są produktem, który idealnie wpisuje się w aktualne trendy w architekturze. Można je dopasować do elewacji różnego typu oraz do każdego stylu architektonicznego. Harmonijnie dobrane do bryły stworzą ciekawe wykończenie budynku, nadadzą mu niepowtarzalny klimat oraz podniosą komfort życia domowników.

ZOBACZ GALERIĘ DOMÓW Z ŻALUZJAMI FASADOWYMI >>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Żaluzje fasadowe: alternatywa dla rolet