Jak zatrzymać słońce za oknem - markizy i rolety
W błędzie są wszyscy ci, którzy myślą, że przed nagrzewaniem się pomieszczeń przez wpadające z zewnątrz promienie słoneczne uchronią ich zamontowane od środka żaluzje czy rolety.
Rolety zewnętrzne
Jeszcze kilka lat temu stanowiły właściwie jedyne skuteczne zabezpieczenie przed nagrzewaniem się pomieszczeń. To przede wszystkim zasługa pancerza rolety wypełnionego warstwą pianki poliuretanowej, ale nie tylko. Na podwyższoną izolacyjność cieplną rolet ma wpływ również to, że między płaszczem rolety a szybą powstaje "poduszka powietrzna", która dodatkowo izoluje okno pod względem termicznym.
Doskonałe właściwości izolacyjne rolet zewnętrznych sprawiały, że w krajach Europy Południowej pancerze rolet były wykonywane z PVC, a nie - jak to jest powszechne w naszym kraju - z aluminium. Roleta nie miała bowiem pełnić funkcji zabezpieczenia na wypadek włamania, a jedynie chronić pomieszczenia przed słońcem.
W Polsce górę wzięły jednak właściwości zabezpieczające i dlatego pancerze z PVC praktycznie się nie przyjęły. Ale roleta z pancerzem z aluminium wypełnionym warstwą pianki również znakomicie izoluje. Zimą pozwala zmniejszyć straty ciepła, latem chroni przed nagrzewaniem, a do tego stanowi skuteczną barierę dla hałasu. Jeśli jeszcze do tego wyposaży się ją w odpowiednie zabezpieczenia, uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety z zewnątrz, będzie dobrym zabezpieczeniem przed złodziejami.
Nie bez znaczenia jest też możliwość zastosowania różnych rodzajów sterowania:
- ręcznego, za pomocą zwykłego zwijacza sznurkowego lub taśmowego,
- ręcznego za pomocą nawijarki korbowej - stosowane w przypadku rolet na większe okna (np. tarasowe),
- elektrycznego przewodowego - gdzie rolety są wyposażone w silnik i uruchamiane za pomocą wyłącznika,
- elektrycznego radiowego - z roletami wyposażonymi w silniki radiowe, obsługiwane za pomocą pilota, programatorów czasowych, a nawet z laptopa czy smartfona.
W zasadzie jedyny mankament (choć dla niektórych to też zaleta) wynikający z zastosowania zewnętrznych rolet aluminiowych jako osłon przeciwsłonecznych to fakt, że przy opuszczonej rolecie w pomieszczeniu jest zupełnie ciemno. Nie jest to na pewno problem dla tych osób, które do domu wracają późnym popołudniem czy wieczorem, gdy słońce już tak mocno nie operuje. Wtedy zasłonięte podczas naszej nie- obecności rolety sprawiają, że po powrocie zastajemy w domu przyjemny chłód. Jeśli jednak ktoś spędza w domu dużo czasu w ciągu dnia (pracuje, wychowuje małe dzieci) to przebywanie w ciemnych pomieszczeniach nie jest niczym przyjemnym. Dlatego takie osoby powinny poszukać innego rozwiązania - oprócz rolet są bowiem na rynku jeszcze inne osłony zewnętrzne, które nie ograniczają całkowicie ilości światła.
Decydując się na zamontowanie na oknach rolet zewnętrznych, zyskujemy szereg zalet: większe bezpieczeństwo okien, lepszy komfort cieplny w pomieszczeniach (zapewniamy sobie bowiem latem chłód, a zimą - ograniczenie ucieczki ciepła), możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia w ciągu dnia i lepszą ochronę przed hałasem.
Zewnętrzne rolety materiałowe
Jeszcze kilka lat temu spotykane były tylko w nowoczesnych biurowcach; obecnie coraz częściej montuje się je w mieszkaniach i domach. Nazywane są różnie: zewnętrzne rolety materiałowe, refleksole, tekstylne rolety fasadowe czy markizy do okien pionowych.
Tkaniny. To wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych powlekanych PVC. Mają różną gęstość, a co za tym idzie - różny stopień prześwitu. Wielkość oczek jest na tyle mała, by skutecznie zatrzymać oddziaływanie promieni słonecznych, a jednocześnie wystarczająca, by umożliwić obserwację tego, co dzieje się na zewnątrz - bez konieczności podnoszenia rolety. Wskaźnik odbicia promieni słonecznych (refleksja) wynosi od 50 do 60%.
Budowa. Rolety mogą występować w wersji bez kasety, oraz w kasecie (wykonanej z aluminium). Kaseta może być kwadratowa bądź okrągła, przystosowana do montażu rolety na zewnątrz (czyli do tzw. montażu elewacyjnego do ramy okna, ściany lub sufitu) albo do zabudowy (jest to tzw. montaż podtynkowy).
Z uwagi na to, że rolety montuje się na zewnątrz, i że narażone są na oddziaływanie wiatru, konieczne jest wyposażenie ich w elementy prowadzące materiał. Mogą to być stalowe linki lub aluminiowe prowadnice. Niektórzy producenci, za dopłatą, oferują specjalne systemy zapewniające pełen naciąg tkaniny w rolecie, nawet w razie silnych podmuchów wiatru.
Sterowanie. Może być ręczne lub elektryczne. Ręczne odbywa się za pomocą korby - i to jest jego podstawowy mankament. Korba wisząca przy oknie nie jest bowiem niczym ładnym, co więcej - wykonanie przepustu pod przekładnię korbową wymaga odpowiedniej ilości miejsca, którego zwykle jest za mało; w efekcie możemy mieć problemy z otwarciem okna.
Sterowanie elektryczne jest znacznie częściej wybieranie, choć nieraz znacząco podnosi cenę rolet (w przypadku małych osłon nawet dwukrotnie). Rolety mogą być wyposażone w silniki na wyłącznik oraz silniki sterowane za pomocą pilota, współpracujące z automatyką słoneczno-wiatrową.
Markizolety
Kiedyś spotykane zwykle na oknach ekskluzywnych sklepów, restauracji czy kawiarni, dziś coraz częściej wykorzystywane są do zasłaniania mocno nasłonecznionych okien w mieszkaniach i domach. Markizolety łączą w sobie funkcje rolety i markizy. Jako roleta chronią przed nasłonecznieniem, a otwarcie części markizowej zapewnia dobry widok na zewnątrz.
Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym markizolet jest opadające ramię o wysięgu (w zależności od producenta) od 40 do 65 cm. Ramię, w czasie opuszczania markizolety, może opadać w zakresie od 0 do 180 st., zapewniając w ten sposób wygodną regulację między nasłonecznieniem a cieniem. Ramię jest automatycznie blokowane (zatrzask) w pozycji pełnego otwarcia - 180o.
Żaluzje fasadowe
W celu zabezpieczenia żaluzji przed działaniem wiatru, lamele mają prowadzenie boczne - w postaci prowadnic lub linek ze stali nierdzewnej w osłonie PCV. Żaluzje z lamelami poruszającymi się w prowadnicy są mniej hałaśliwe w czasie wietrznej pogody niż te z prowadzeniem linkowym. Wynika to stąd, że lamele poruszają się w prowadnicy za pomocą wytrzymałych metalowych trzpieni, co gwarantuje im większą sztywność niż w przypadku prowadzenia linkowego.
Uwaga! Wysokość pakietu złożonych lameli (w pozycji podciągniętej) zależy od typu żaluzji i jej wysokości. Jest istotna z punktu widzenia architektonicznego; nad oknem należy zostawić odpowiednio dużo miejsca, aby zmieścić cały pakiet lamel.
Górna część żaluzji jest często zasłaniana elewacją lub zamknięta przez specjalnie dobrane osłony maskujące tzw. blendy. Dostępne są one w dowolnych kolorach z palety RAL, nie ma więc problemu z dopasowaniem ich do elewacji.
Żaluzje obsługuje się od środka pomieszczenia ręcznie (przy pomocy mechanizmu korbowego) lub elektrycznie (silnik na 230 V jest umieszczony w górnej rynnie żaluzji). Silnik może być przewodowy - na wyłącznik, lub radiowy - obsługiwany za pomocą pilota, wraz z pełną automatyką pogodową.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: