Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesna łazienka: deszczownice, natryski i brodziki

opracowanie ewa stroik

Trudno sobie wyobrazić nowoczesną łazienkę bez funkcjonalnego natrysku i brodzika. Szybki prysznic coraz częściej zastępuje bowiem kąpiel, na przygotowanie której musimy poświęcić więcej czasu. Elegancki natrysk i praktyczny brodzik to także ważne elementy aranżacji wnętrza.

Jet Glass/RAVAK | 8 dysz masujących ciało i deszczownica o śr. 200 mm; termostatyczna bateria. Cena: 3020 zł, www.ravak.pl
Jet Glass/RAVAK | 8 dysz masujących ciało i deszczownica o śr. 200 mm; termostatyczna bateria. Cena: 3020 zł, www.ravak.pl
Fot.: Ravak

Łazienka to pomieszczenie, którego wyposażenie powinno być dobrze przemyślane. Tak, by codzienna kąpiel była wygodna i sprawiała nam przyjemność. Jeśli wnętrze jest duże, możemy zdecydować się i na wannę, i na kabinę. Ale jeżeli powierzchnia jest ograniczona lub niezbyt ustawna, najlepiej zdecydować się na prysznic. Wielofunkcyjne słuchawki i regulowane drążki natrysków, kaskady wody w deszczowniach, elementy SPA w panelach prysznicowych, a do tego brodziki: niskie, wysokie, w ciekawych kształtach i kolorach... Dzięki bogatej ofercie możemy dobrać takie modele, które spełnią nasze oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Natryski Proste i wielofunkcyjne

Zestaw natryskowy tworzy rączka prysznicowa, która zostaje zamontowana wraz z wężem zasilającym ją w wodę oraz specjalny drążek, który ma uchwyt o regulowanej wysokości. Może być on montowany do ściany na ustalonej przez nas wysokości. Zanim zdecydujemy się na zakup zestawu, zastanówmy się nad tym, jaką funkcję będzie spełniał. Jeśli ma służyć jedynie do szybkiego umycia, zdecydujmy się na tradycyjny model, bez dodatkowych elementów. Warto jednak pamiętać, że oprócz rączek jednostrumieniowych, możemy wybierać także spośród trójstrumieniowych. Te z kolei, oprócz tradycyjnego strumienia deszczowego, oferują również strumień delikatny i strumień do hydromasażu.
Podkreślenie minimalistycznego wystroju łazienki możliwe jest natomiast dzięki podtynkowym zestawom natryskowym – ukrycie połączeń pozwala na eliminację zbędnych elementów wyposażenia. W czasie montażu mieszacz i podłączenia zostają ukryte, a widoczny pozostaje tylko uchwyt baterii i ozdobna rozeta. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale też praktyczne – zabudowane elementy nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne i długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Zabudowany system natryskowy jest również łatwiejszy w pielęgnacji i w utrzymaniu w czystości – ukryte elementy nie wymagają czyszczenia. Ponieważ dostęp do nich będzie utrudniony, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na trwałość i niezawodność wybieranych modeli. Dużą wytrzymałością charakteryzują się mieszacze z głowicą ceramiczną, odporną na rozszczelnienia. Wybór głowicy lub talerza natryskowego powinien być natomiast zdeterminowany przez wyposażenie w system typu easy clean, ułatwiający oczyszczenie mechanizmów z osadu spowodowanego twardą wodą. Ważna jest również możliwość regulacji rodzajów strumieni, tak by każdy użytkownik prysznica mógł dopasować natrysk do swoich preferencji.

W strugach deszczu

Deszczownica to element prysznica, który rozprasza strumień wody tak, że przypomina ciepły deszcz. W nowoczesnych modelach strumień rozprowadzany jest szeroko, obejmując swoim zasięgiem całe ciało. Deszczownica montowana jest na szczycie kabiny prysznicowej lub integrowana z sufitem, tworząc monolit i dopełniając kompozycyjnie aranżację łazienki.
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje deszczownic prysznicowych. Pierwszą z nich jest głowica prysznicowa, która montowana jest na drążku w miejsce klasycznej słuchawki. Jest ona mocowana na stałe do drążka lub panelu prysznicowego i łączona z baterią prysznicową za pomocą elastycznego węża.
Częstszym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych łazienkach są deszczownice podtynkowe. Taki model jest podłączany za pomocą sztywnej rury do baterii prysznicowej (bardzo często umieszcza się konstrukcję pod płytkami, tak aby nie była widoczna). Zazwyczaj są to deszczownie z instalacją ścienną, gdzie widoczny jest jedynie uchwyt i głowica deszczownicy. Rzadziej spotyka się deszczownice, które mają uchwyt na suficie.
Do trzeciej grupy deszczownic zalicza się zestawy do zabudowy sufitowej. Jest to najbardziej efektowne rozwiązanie, jednak musi być zaplanowane już na etapie projektowania łazienki i przestrzeni prysznicowej, ponieważ wymaga dostosowania instalacji wodnej oraz zagospodarowania wystarczającej ilości miejsca między stropem a poziomem podwieszanego sufitu, w który będzie wmontowana deszczownica.

Prawie SPA...

Panel prysznicowy to namiastka SPA w domu. Możemy bowiem korzystać z wodnego relaksu, nie wychodząc z własnej łazienki. Wybierając konkretny model, powinniśmy zwrócić uwagę na rozłożenie dysz. Istotne jest też, aby wiedzieć, jaka liczba dysz będzie optymalna. Najlepszym rozwiązaniem są panele mające do 6 dysz, bo wtedy nie ma ryzyka, że zbyt duża liczba masażerów będzie rozprowadzać wodę z nierównomiernym natężeniem strumienia. Niektóre mają bowiem system masażu skoncentrowany na okolicę lędźwiową, inne na szyjną, a jeszcze inne – na piersiową. Na rynku są panele wykonane z PVC, aluminium, stali, szkła hartowanego i mosiądzu. Dla tych, którzy chcą wybrać dobry i trwały materiał w rozsądnej cenie, najlepsze są modele z aluminium i stali nierdzewnej. Coraz popularniejsze są panele aluminiowe, które mają te same zalety funkcjonalne, co modele wykonane z mosiądzu, czyli trwałość i dobrą jakość, ale są od nich tańsze i lżejsze. Dużą ostrożność trzeba zachować, kupując panel prysznicowy ze szkła hartowanego. Wymaga on bowiem szczególnej uwagi podczas transportu, montażu i w czasie użytkowania ze względu na możliwe uszkodzenia mechaniczne. Jeśli problemem w instalacji wodnej jest zróżnicowanie temperatur lub powolne nagrzewanie się wody, warto pomyśleć o zakupie panelu z termostatem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesna łazienka: deszczownice, natryski i brodziki