Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?

Redakcja Pressland

Nowocześnie zaprojektowane okna wyróżniają się bardzo dużą żywotnością, a także wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Okna te są estetyczne oraz działają bez zarzutu. Bardzo ważne jest jednak to, aby odpowiednio o nie dbać, czyli właściwie konserwować i czyścić.

W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
Fot. shutterstock

Regularne przeglądy okien

Nowoczesne okna powinny być poddawane regularnym przeglądom. Ważne jest także ich serwisowanie, jeśli będzie taka potrzeba. Jeśli właściciel dba o jak najlepszy stan stolarki okiennej to może spodziewać się, że będzie ona przydatna przez wiele lat. Ne będzie też trzeba ponosić dodatkowych kosztów na jej naprawę.

W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
Fot. shutterstock

Wiele osób uważa, że nowe okna nie wymagają przeprowadzania jakichkolwiek zabiegów konserwacyjnych. Natomiast, wyłącznie odpowiednia konserwacja stolarki okiennej sprawi, że będzie ona mogła działać bez zarzutu. Jest ona również podstawą do utrzymania gwarancji. Okna najlepiej jest sprawdzać w sezonie wiosenno – letnim. Wówczas też można im przywrócić blask po zimie. Nie bez znaczenia jest także ich sprawdzenia przed zimą, by mieć pewność, że będą doskonale chronić dom przed zimnem. Należy pamiętać o tym, że okna są narażone na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a każda ich część intensywnie „pracuje” podczas eksploatacji. Dlatego tak ważne jest wykonywanie przeglądów okien.
Od razu należy także reagować na usterki, nawet te, które wydają się nie aż tak groźne. Fachowcy podkreślają, że przynajmniej raz do roku należy sprawdzić oraz nasmarować odpowiednie elementy okucia.

Okucia mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie okna. Są one odpowiedzialne za docisk na całym obwodzie skrzydła do ościeżnicy, co ma wpływ na szczelność okna.
Poniekąd spełniają również rolę zabezpieczenia antywyważeniowego. Konserwacja okucia ochrania całość okna przed zbyt wczesnym zużyciem. Właściciel domu może też być pewien, że okna będą działały bez zarzutu. Smarowanie okuć powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producentów. Świetnie nadają się do tego smary lub oleje maszynowe, w których nie ma żywic i kwasów. Warto chociażby zdecydować się na olej silikonowy o lepkości 100. Należy z kolei unikać preparatów, które mogłyby porysować okucia.

W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
Fot. shutterstock


Podczas sprawdzania stanu okuć trzeba też sprawdzić, czy któryś z wkrętów nie jest poluzowany. Zawsze można dokręcić je samodzielnie. Dodatkowo, warto też sprawdzić,
jak wyglądają uszczelki. Można użyć silikonu w aerozolu. Po naniesieniu na powierzchnię okno powinno zostać otwarte przez około 20 minut, co przywróci sprężystość uszczelnieniom.

Konserwacja stolarki okiennej

Konserwacja stolarki okiennej jest równie ważna jak jej cykliczne przeglądy.
To, w jaki sposób dbać o okna jest najczęściej określone przez producenta. Zaznaczone też jest, jakich należy używać preparatów, aby nie zniszczyć powierzchni okien.

Drobne czyszczenie można wykonywać samodzielnie, przy użyciu neutralnych środków czyszczących i miękkiej szmatki. Jeśli natomiast szyba jest pęknięta lub uszkodzone jest jej skrzydło to wtedy lepiej będzie skorzystać z porad fachowca.

W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?
Fot. shutterstock

Na pewno właściciela okna powinny zaniepokoić: nieszczelność, kłopoty z otwieraniem
i zamykaniem skrzydła, widoczne uszkodzenia któregokolwiek z elementów okna, czy też woda zbierająca się na parapecie. Bardzo ważne jest także zapoznanie się z zapisami gwarancji oraz z zaplanowaniem przeglądów. Oczywiście, zachowanie gwarancji możliwe jest wtedy, gdy zostaną zachowane warunki związane z pielęgnacją ustalone odgórnie przez producenta.

Dbanie o okna od momentu ich zakupu domaga się przestrzegania paru zasad. Zostały one wymienione powyżej. W pierwszej kolejności właściciel okna musi pamiętać o tym,
by usunąć folię ochronną z okna do trzech miesięcy od momentu ich założenia.
Podczas jakichkolwiek prac wykończeniowych okna należy solidnie zabezpieczyć,
a po remoncie sprawdzić, w jakim stanie są okucia. Jeśli okna są montowane w stanie surowym domu to trzeba je następnie ponownie wyregulować. Zastosowanie się do wszystkich porad sprawi, że okna będą w perfekcyjnym stanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

W jaki sposób dbać o stolarkę okienną?