Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?

Redakcja Pressland

Nowy trend w architekturze to mniej ścian, a więcej przeszkleń. Duże przeszklenia o prostych kształtach prezentują się estetycznie oraz wprowadzają wiele światła do domu. Warto wybrać takie rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy wokół pięknych krajobrazów. Trzeba jednak wiedzieć, czym się sugerować, kiedy wybieramy duże przeszklenia.

Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?
Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?
Fot. shutterstock

Znajomość najważniejszych zasad

Już na etapie wykonania projektu domu dobrze będzie zapoznać się z zasadami wyznaczającymi minimalną wielkość okien w pokojach dziennych, sypialniach oraz w kuchniach. Uznaje się, że powierzchnia okien względem powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. Najczęściej montuje się okna w proporcji 1:5 – 1:4. Dom musi być dobrze zaprojektowany, jeśli planujemy duże przeszklenia. Wynika to z tego, że zimą może być chłodniej, jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie parametry. Latem z kolei może dojść do tak zwanego „efektu szklarni”. Szyby muszą być wobec tego dopasowane do ogólnego projektu domu. Montaż dużych szyb powinien gwarantować idealną izolację latem i nie powinien „odbierać” ciepła zimą. Dobór specjalnego szkła również zminimalizuje efekt nagrzewania.

Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?
Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?
Fot. shutterstock

Bardzo dużą rolę odgrywa uszczelnienie pomiędzy oknem a murem. Jeśli będzie trójwarstwowe to zapobiegnie kondensacji wody od wewnątrz, zapewni właściwą izolację akustyczną i termiczną od środka oraz będzie pełniło funkcję „ochrony pogodowej” od zewnątrz.

W przypadku dużych przeszkleń nie mniej ważny jest także dobór materiałów. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa szyb chroni przed włamaniem oraz przed skaleczeniem. Najbardziej bezpieczne są szyby laminowane i hartowane. Trzeba również uwzględnić klasę szyby.  P1 i P2 to szyby najbardziej odporne na zniszczenia, aczkolwiek warstwa P4 uważana jest za antywłamaniową. Bardzo duże znaczenie mają także okucia ze specjalnym systemem mikrowentylacji. Zapewniają one komfort wietrzenia, wyposażone są również w zabezpieczenie antywłamaniowe RC2. Nierzadko nowoczesne okna wyposażone są
w elektroniczne funkcje. Popularna jest czujka pogodowa, dzięki jakiej okna zamykają się same podczas deszczu. Co ciekawe, w tak zwanych domach inteligentnych oknami można sterować na odległość, za pomocą smartfona. Okucia podnoszono – przesuwne sprawdzają się o wiele lepiej aniżeli klasyczne drzwi tarasowe.

Duże przeszklenia powiększają wnętrza oraz łączą przestrzeń w domu z otaczającą przyrodą. Sprawdzą się w domach w pobliżu lasu, czy tam, gdzie jest piękny ogród. Duże okna nadają elegancji i nowoczesności każdemu wnętrzu. Nie można też zapominać o tym, że duże przeszklenia wprowadzają do wnętrz naturalne słoneczne światło, poprawiające samopoczucie i dodające energii.

Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?
Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?
Fot. shutterstock

Doświetlenie pomieszczeń – ważne parametry

Przy wyborze okna, zwłaszcza dużego bardzo ważnym parametrem jest parametr termoizolacyjności, oznaczany przez współczynnik przenikania ciepła Uw. Należy inwestować w okna, które przez dłuższy czas zapewniać będą jak najlepszą termoizolacyjność. Właściwości antywłamaniowe, określane wcześniej wspomnianą klasą RC również są bardzo ważne. Okna z dużą klasą antywłamaniową mogą oprzeć się włamaniu nawet przez około 3 minuty. Można również zainwestować w dźwiękowy czujnik zbicia szyby oraz czujniki kontaktronowe, sygnalizujące o próbie otwarcia okna.

Duże okna to w tej chwili synonim luksusu. Ich rozmiar zależy od wytrzymałości profili ram oraz ciężaru elementów składowych, a zwłaszcza oszklenia i nośności okuć okiennych przemieszczających wskazane elementy. Maksymalna wielkość okien i drzwi tarasowych wynika również ze sposobu otwierania skrzydeł. Jeśli decydujemy się na okna z przeszkleniami to powinniśmy również wiedzieć co poprawia izolacyjność termiczną okien. Są to: zwiększona wielkość komór, zwiększone wręby i przylgi, dodatkowe uszczelki
i uszczelnienia, materiały docieplające oraz profile. Dobór dużych przeszkleń pod warunki konkretnego domu powinien być dokładnie przemyślany. Tak, aby były one nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Trzeba więc wziąć pod uwagę wskazówki znajdujące się powyżej.

Skomentuj:

Duże przeszklenia. Na co zwrócić uwagę?