Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi zewnętrzne: jak je dobrze wybrać?

Tekst: Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Krzysztof Horała, prezes Hörmann Polska sp. z o.o.

Drzwi wejściowe powinny przede wszystkim chronić budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, hałasem i dawać poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Jak wybrać drzwi funkcjonalne i pasujące estetyką do całego domu?

20211296 https bi
Fot.Hörmann

Estetyka czy energooszczędność?

Wybierając drzwi do domu, na początku kierujemy się ich wyglądem, jednak przede wszystkim powinniśmy szukać drzwi o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła U i o dobrych właściwościach izolacyjnych, o których decyduje głównie warstwa ocieplenia – najczęściej wełny mineralnej, styropianu albo pianki poliuretanowej. Istotny jest także materiał, z którego wykonano skrzydło drzwi. Otwory drzwiowe stanowią newralgiczne punkty, w których mogą pojawiać się  mostki cieplne – należy wyeliminować to ryzyko. Wysoka izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych ma dla inwestorów coraz większe znaczenie, bez niej nie ma bowiem energooszczędnego domu.

W ostatnich latach dylemat: „ładne czy ciepłe” już nie istnieje, ponieważ drzwi o właściwościach energooszczędnych mogą być zarazem bardzo atrakcyjne estetycznie. Ważne, by miały współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż 1,3 W/(m2K). Wpływ na to, czy drzwi będą ciepłe, ma również ościeżnica – warto wybierać te, o odpowiednio dużym oporze cieplnym, które lepiej izolują. Przy ościeżnicach stalowych, nawet jeśli blat jest bardzo gruby, trudno uzyskać wysoką izolacyjność. Dobre ościeżnice posiadają przegrodę termiczną, która rozdziela ich część zewnętrzną od wewnętrznej.
W najlepszych drzwiach przegroda ta ma nawet 7 cm. Duże znaczenie mają też uszczelki i odpowiednie usytuowane ich w  kilku płaszczyznach.

W stylu tradycyjnym i nowoczesnym

Drzwi zewnętrzne stanowią wyrazisty akcent i pełnią funkcję zapraszającą do wnętrza budynku. Ich wybór powinien być dopasowany do  stylu domu – musi współgrać z kolorystyką stolarki okiennej
i elewacji. Najczęściej chcemy wyróżnić drzwi wejściowe  i dlatego dopasowujemy  je w kontraście do koloru ścian, ich faktury i materiału. Dzięki dużej różnorodności drzwi dostępnych na rynku nie sprawi nam problemu dobór idealnego modelu czy to do niewielkiego domu tradycyjnego – zgrabne, jednoskrzydłowe, bez zbędnych łuków i świetlików, czy do budynku w stylu nowoczesnym – pozbawione dekoracji i detali.  

Bezpieczne i solidne

Każdy człowiek posiada potrzebę bezpieczeństwa, szczególnie we własnym domu, dlatego drzwi wejściowe muszą chronić przed nieproszonymi gośćmi. Mogą być wyposażone w specjalnie wzmocnione profile skrzydła, wielopunktowe ryglowanie, wkładki podnoszące wytrzymałość, czy szybę antywłamaniową. Ważne jest też, aby montaż powierzyć  profesjonalnej i wyszkolonej ekipie.

Pełna harmonia

Drzwi stanowią indywidualną wizytówkę mieszkańców domu. Powinny się jednocześnie dobrze harmonizować z bramą garażową czy ogrodzeniem oraz elewacją i wystrojem domu. Mamy bardzo szeroki wybór spośród materiałów i modeli, jednak uwagę należy głównie zwrócić na ich izolacyjność termiczną. Według obowiązujących warunków technicznych drzwi wejściowe powinny mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 1,7 W/(m2K). Jednak od 2021 r. parametr ten zostanie zaostrzony do 1,3 W/(m2K), dlatego już teraz warto wybierać drzwi o niższym, niż dopuszczalny, współczynniku U. Pozwoli to zmniejszyć straty ciepła o około 35%.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi zewnętrzne: jak je dobrze wybrać?