Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wejściowe - montaż i wyposażenie

Robert Klos, ekspert programu Dom Bezpieczny

Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka domu, ale także gwarancja komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego też nie warto śpieszyć się z decyzją. Warto sprawdzić, kiedy najlepiej montować drzwi i w co należy je wyposażyć. Drzwi wejściowe to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, by uniknąć niepotrzebnych błędów.

Drzwi wejściowe, poddane ekstremalnym warunkom, nie mogą szybko ulec zniszczeniu; zamontowane na samym końcu powinny przetrwać wiele lat
Drzwi wejściowe, poddane ekstremalnym warunkom, nie mogą szybko ulec zniszczeniu; zamontowane na samym końcu powinny przetrwać wiele lat
Fot. Wiśniowski

Kiedy montować drzwi?
Jeśli chodzi o termin montażu, nie spieszmy się zanadto. Pamiętajmy, że po wbudowaniu okien i bramy garażowej, właśnie przez drzwi wejściowe odbywać się będzie cała komunikacja budowlana. To tędy wnoszone i wynoszone będą materiały czy choćby meble. Setki razy te drzwi narażone będą na otarcia, uderzenia i wypaczenie. Dlatego w trakcie budowy otwór drzwi wejściowych powinniśmy zamknąć tymczasowym skrzydłem, choćby takim najtańszym z marketu, który po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych zastąpimy drzwiami ostatecznymi. Wkładka zamka w takich drzwiach powinna być wkładką tymczasową, a dopiero po zamontowaniu i wyregulowaniu drzwi powinna ona być ostatecznie zaprogramowana lub zamieniona na wkładkę docelową.

W co wyposażyć drzwi?
Mając na uwadze wygodę korzystania z drzwi wejściowych, możemy zastanowić się nad elementami, które mogą nam ją zapewnić. Na początek będzie to klamka lub pochwyt, które dadzą nam poczucie stabilnego uchwycenia ciężkiego skrzydła i będą elementami zdobiącymi nasze drzwi. Następnie odbojnik, który ograniczy otwarcie skrzydła tak, by owa klamka nie uderzała w ścianę. Ograniczenie otwarcia da nam również samozamykacz. W droższych modelach drzwi takie samozamykacze są już wbudowane fabrycznie, a po domknięciu skrzydło automatycznie rygluje się w ościeżnicy. Nie zapominajmy też o wizjerze we drzwiach; czy będzie on tradycyjny czy też elektroniczny, zawsze warto wiedzieć kto stoi przed naszymi drzwiami, zanim jeszcze mu je otworzymy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi wejściowe - montaż i wyposażenie