Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

tekst małgorzata krośnicka

Drzwi wewnętrzne to element, który z jednej strony należy do budowlanej części wykończenia, z drugiej jednak w znaczący sposób wpływa na wystrój wnętrz. Z obu względów warto wybierać go starannie.

22671276 https bi
Fot.: Hörmann

Z doborem drzwi jest właściwie jeden problem – ogromny wybór materiałów, rodzajów wykończeń, kolorów i wzorów. Warto jednak wziąć pod uwagę również walory czysto użytkowe różnych typów drzwi.

W większości kolekcji producenci oferują skrzydła pełne i z przeszkleniami. Te ostatnie pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Przeszklenia umożliwiają doświetlanie ciemnych pomieszczeń, np. przez drzwi pokoju do niedostatecznie doświetlonego holu może przesączać się światło.

Natomiast pełne skrzydła sprawiają, że czujemy się w pomieszczeniu bezpieczniej, intymniej. Do tego do zamkniętych takimi drzwiami wnętrz nie dostaje się światło z korytarza – dlatego często montowane są w sypialniach.

Z kolei drzwi przesuwne sprawdzają się tam, gdzie brakuje lub szkoda nam przestrzeni na tradycyjne skrzydła uchylne. Warto jednak pamiętać, że zwykle osobno kupujemy system jezdny, a osobno zamawia się samo skrzydło. Jeśli wybraliśmy drzwi produkowane na zamówienie, producenci zwykle w ramach jednej kolekcji mają też skrzydła przeznaczone do podwieszenia (bez przylgi, zawiasów, otworu na klamkę, za to często z pochwytem). Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystkie drzwi w domu będą identyczne wzorniczo.

Drzwi przesuwne można zamontować w dwojaki sposób – tak by przesuwały się na ścianę, z zamocowaną nad nadprożem szyną jezdną albo jako chowane w kasecie (wymagają wykonania specjalnej konstrukcji i obudowy z płyty gipsowo-kartonowej).

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrać drzwi wewnętrzne?