Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaką zmywarkę kupić?

Edyta Jabłońska

Szykujesz się do zakupu zmywarki? Czy wiesz, że nowoczesne modele same sprawdzą, jak brudne są naczynia, i dobiorą odpowiednią temperaturę wody. Współczesne zmywarki są nie tylko ekonomiczne, ale również coraz bardziej samodzielne.

DW60J9960US, A++, szer. 60 cm, 5 programów, opóźniony start, połowa załadunku, 3399 zł, Samsung
Zmywarka DW60J9960US, A++, szer. 60 cm, 5 programów, opóźniony start, połowa załadunku, 3399 zł, Samsung
Fot. materiały prasowe

Kupując zmywarkę, zwróć uwagę na jej funkcje.

Pożyteczne programy i funkcje zmywarek

Auto – specjalne czujniki badają stopień zabrudzenia naczyń (lub zabrudzenia wody po pierwszym płukaniu), a następnie urządzenie samodzielnie dobiera najlepsze parametry zmywania.
Sensor załadunku – ilość wody jest automatycznie dostosowywana do liczby naczyń w zmywarce.
Speed – efektywne mycie naczyń w rekordowo krótkim czasie.
Ochrona szkła – urządzenie sprawdza twardość wody i utrzymuje ją na poziomie optymalnym dla szklanych naczyń; w niektórych modelach funkcja ta zapobiega też gwałtownym zmianom temperatury przez stopniowe podgrzewanie wody.
Opóźniony start – umożliwia zaplanowanie zmywania w odpowiedniej dla nas porze.
Połowa załadunku (zmywanie strefowe) – pozwala zmywać przy niepełnym załadunku, np. naczynia umieszczone tylko w dolnym koszu.
Automatyczne otwieranie drzwi – drzwi zmywarki uchylają się podczas suszenia naczyń, dzięki czemu trwa ono znacznie krócej.

Elastyczne wyposażenie zmywarki

Wysoki garnek? To już nie problem. Nowoczesne zmywarki mają podnoszone i opuszczane kosze, których położenie można regulować według potrzeb, nawet gdy zmywarka jest w pełni załadowana. Wyjmowane lub składane uchwyty pomogą wykorzystać tę samą przestrzeń np. na talerze, a innym razem na dużą miskę. W większości modeli kosz na sztućce, który najczęściej zajmował miejsce w dolnej części urządzenia, został zastąpiony wygodną szufladą. Nie trzeba się też martwić o obtłuczone podczas zmywania brzegi ceramicznych talerzy czy kubków, bo metalowe uchwyty są wyposażone w silikonowe końcówki, które delikatnie obchodzą się z naczyniami.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Jaka dla kogo?

Odpowiednia zmywarka jest dopasowana do potrzeb domowników. Jeśli ktoś jest singlem, powinien rozważyć kupno modelu o szerokości 45 cm lub któregoś z modeli kompaktowych. Zmywarki tego typu są zazwyczaj o połowę mniejsze niż standardowe i zmywają od 4 do 8 kompletów naczyń. Jeśli rodzina liczy więcej niż 2 osoby, warto pomyśleć o zmywarce szerokiej na 60 cm. Urządzenia tego typu pozwalają na zmywanie od 12 kompletów naczyń. Ci, którzy często zapraszają gości, powinni kupić dużą zmywarkę, najlepiej z kilkoma programami specjalnymi, m.in. do szybkiego zmywania szkła, oraz funkcję turbo suszenia. Z kolei ten, kto dopiero projektuje mieszkanie, powinien pomyśleć o zakupie sprzętu do zabudowy. Na tym etapie wybranie odpowiedniego modelu jest znacznie łatwiejsze, niż kiedy dobiera się sprzęt do już istniejącej zabudowy. Rodzice muszą zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenia, np. przez otwarciem zmywarki przez dziecko. Przydatne okażą się również programy specjalne – do dezynfekcji (np. smoczków i butelek) oraz zmywania przedmiotów z plastiku (np. klocków).  A osoby mające  problemy z kręgosłupem, mogą zainwestować w model do zabudowy, który można zamontować na odpowiedniej wysokości. Można się też zdecydować na niewielkie modele kompaktowe, ustawiane na kuchennym blacie.

Ważna oszczędność

Często przy wyborze zmywarki bierzemy pod uwagę cenę samego urządzenia, nie sprawdzamy natomiast tak ważnych informacji, jak energooszczędność czy zużycie wody. Czasem warto zapłacić więcej za sprzęt, aby oszczędzać przez następne lata na wodzie i energii. Aby zatem zaoszczędzić na energii, warto zainwestować w zmywarkę klasy A, która pobiera najmniej prądu. Zmywarki różnią się między sobą również pod względem zużycia wody. Choć w zasadzie żadna zmywarka nie powinna zużywać więcej niż 25 litrów, w trosce o domowy budżet warto zainwestować w taką, która zużywa 12-13 litrów wody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaką zmywarkę kupić?