Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rolety rzymskie czy zasłony? Zalety rolet

red.

Roleta rzymska lub firana rzymska doskonale sprawdzi się w oknie zamiast zasłon, a także klasycznych firan. Rolety rzymskie można zawiesić w każdym pomieszczeniu. To stylowa dekoracja okna, niezależnie od stylu wnętrza.

Kuchnia z roleta rzymską
Kuchnia z roletą rzymską
fot. Sylwester Rejmer

Rolety rzymskie to, jeśli chodzi o dekorację okien, znakomita alternatywa dla tradycyjnych firan i zasłon. Choć technicznie rzecz biorąc roleta rzymska to także zasłona - z tym, że podnoszona za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego łańcuszkiem. Uniesiona układa się w poziome zakładki czy jak kto woli - fałdki. W zależności od konstrukcji rolety i rodzaju tkaniny można uzyskać inny efekt końcowy. Powstaje w ten sposób ciekawy efekt dekoracyjny. Rolety i firanki rzymskie są łatwe w obsłudze, i tak jak tradycyjne zasłony można je zdjąć i wyprać. Taką roletę też stosunkowo łatwo wykonać samemu. Potrzebne są do tego umiejętności krawieckie, ale na podstawowym poziomie.

Przeczytaj też: Rolety dzień noc - wady i zalety

Jakie tkaniny na rolety rzymskie?

Wszystkie wyżej wymienione zalety powodują, że rzymskie rolety są coraz częściej wybierane zamiast zasłon. Wprowadzają do wnętrza nieco elegancji i oryginalności. Z powodzeniem też osłaniają okna przed słońcem. Te pełniące funkcję przyciemniającą są wykonane z tkanin nieprzepuszczających światła. Natomiast te z cienkich, przezroczystych materiałów będą bardziej służyć jako dekoracja, zamiast typowych firan. Rolety rzymskie mogą być wykonane z niemal dowolnych tkanin, np. syntetycznych, bawełnianych, tiulu, ale też z lnu. Natomiast nie są polecane materiały grube i sztywne, jak tkaniny obiciowe. One nie będą się ładnie układać.

Dekoracja okna roletą rzymską

Rolety rzymskie najlepiej wyglądają na niezbyt szerokich oknach - poniżej 2 metrów szerokości. Na większych brzydko się układają. Pasują one zarówno do salonu, sypialni, kuchni, łazienki, jak i pokoju dziecięcego. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni materiał do danego pomieszczenia. Nie powinno się natomiast wieszać rolet rzymskich w mieszkaniach alergików - niestety łatwo osiada na nich kurz.

Przeczytaj także: Pomysły na dekoracje okien. Firany, zasłony, a może coś innego?

ZOBACZ ARANŻACJE OKIEN ROLETĄ RZYMSKĄ >>

Skomentuj:

Rolety rzymskie czy zasłony? Zalety rolet