Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewniane podłogi. Jaki rodzaj desek wybrać?

Edyta Jabłońska

Podłoga jest tak ważnym elementem wystroju domu, że jej wyborowi warto poświęcić sporo uwagi. Dopasować do stylu zarówno wnętrza, jak i życia domowników.

RIESLING, dąb olejowany, 59/180/220 x 18 cm, 239 zł/m kw., DLH
RIESLING, dąb olejowany, 59/180/220 x 18 cm, 239 zł/m kw., DLH
Fot. producent

Drewniane podłogi nigdy nie wyjdą z mody - drewno wciąż pozostaje najpopularniejszym materiałem na podłogi. Cenimy jego naturalność, ciepłe i piękne barwy; nie bez znaczenia jest też możliwość układania go w najróżniejsze wzory. Pasuje do wnętrz w każdym stylu – od rustykalnego, przez industrialny, skandynawski, aż do minimalistycznego.

Do wyboru mamy wiele gatunków drewna, różniących się nie tylko kolorem i wzorem słojów, ale także twardością, wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Dlatego na drewnianą podłogę możemy sobie pozwolić zarówno w salonie, jak i w łazience. Pamiętajmy, że do salonu i przedpokoju najlepsze są twarde gatunki, na przykład dąb lub jesion, a do kuchni i łazienki – odporne na działanie wody gatunki egzotyczne. W sypialni można ułożyć miękkie drewno, np. świerk lub sosnę.

Warto wiedzieć: rodzaje desek

W sklepach jest dostępne drewno surowe – deski lub mniejsze deszczułki – które trzeba wykończyć samodzielnie (pomalować, polakierować lub pokryć olejem). Producenci oferują też elementy z litego drewna już wykończone fabrycznie. Coraz popularniejsze są deski klejone z kilku warstw – najczęściej na wierzchu jest drewno dobrego gatunku, a pod spodem nieco gorsze. Takie deski łatwo się układa (podobnie jak panele) i można po nich chodzić wkrótce po ułożeniu.

POWRÓT DO TRADYCJI. Wraca moda na podłogi we wzory. Najpopularniejszy z nich to jodełka (na zdjęciu - jodełka francuska). Co ciekawe, układamy w ten sposób nie tylko małe parkietowe deszczułki, ale także większe deski.

Skomentuj:

Drewniane podłogi. Jaki rodzaj desek wybrać?