Jak żyć w stylu EKO i chronić środowisko naturalne w domu?

red

Wystarczy rozejrzeć się po własnym domu i zadbać o drobiazgi. Bo diabeł tkwi w szczegółach, a świat się nie zmieni, jeśli najpierw nie zmienimy siebie.

Eko aranżacja
Eko aranżacja
KatarzynaBialasiewicz / Getty Images/iStockphoto8BIM%awT*Oe8BIM:printOutputPstSboolInteenumInteClrmprintSixteenBitboolprinterNameTEXTprintProofSetupObjcProof SetupproofSetupBltnenumbuiltinProo

Oto kilka podpowiedzi, jak robić to na co dzień.

Propozycja nr 1 – Naturalnie, naturalnie i jeszcze raz naturalnie

Do wnętrza eko warto wybierać sprzęty zrobione z jak najmniej przetworzonych materiałów: drewna, kamienia, lnu, wełny, bambusa, cegły, korka. Ich surowe, proste piękno będzie działało uspokajająco, tym bardziej gdy uświadomimy sobie, że przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Eko aranżacja
Eko aranżacja
fot. Katarzyna Bialasiewicz

Propozycja nr 2 – Twórz z recyklingu

To pomysł, dzięki któremu będziemy nie tylko eko, ale też twórczy i oryginalni – zamiast wyrzucać stare przedmioty, zróbmy z nich niebanalne sprzęty. Wykorzystać można niemal wszystko: od drzwi (można z nich zrobić blat stołu), przez skrzynki po owocach (w roli półek), po palety (idealne na stolik) i plastikowe butelki (materiał na abażur).

Meble z recyklingu
Meble z recyklingu
kolaż: red.

Propozycja nr 3 – Kran zamiast zgrzewki

Kupowanie wody w plastikowych butelkach to nie tylko obciążenie dla nas, ale przede wszystkim dla środowiska. A gdyby tak zainwestować w saturator i specjalną baterię? Popłynie z niej woda przefiltrowana, gazowana lub nie, zdatna do picia (niektóre modele również ją zagotują – więcej informacji w kwietniowym numerze Czterech Kątów). A wychodząc z domu, możesz wrzucić do torebki butelkę wielokrotnego użytku do filtrowania kranówki.

Propozycja nr 4 – Soda, ocet i cytryna

Sodą, octem i cytryną posprzątasz na błysk. A przy tym wykażesz się gospodarnością i nie będziesz szkodzić naturze. Takie środki czystości pomogą wyszorować przypalone garnki, usunąć kamień z baterii, nadać połysk kafelkom, umyć okna bez pozostawiania smug na szybach.

Naturalne środki do czyszczenia
Naturalne środki do czyszczenia
fot. JPC-PROD

Propozycja nr 5 – Odłączeni

Naukowcy oszacowali, że gdyby Europejczycy odłączali komputery, telewizory i ładowarki z gniazdka, zamiast zostawiać je w trybie uśpienia, można by zamknąć sześć elektrowni atomowych! Codzienne wyłączanie sprzętów nie oznacza wcale mozolnego wyciągania wtyczek. Wystarczy zaopatrzyć się w listwę z wyłącznikiem (za jednym razem odłączymy kilka gniazdek) lub gniazdko sterowane pilotem.

Więcej naszych propozycji znajdziesz w najnowszym numerze Czterech Kątów.

A co ponadto w tym wydaniu?

  • Połączona czy oddzielona? – nasza sonda: pytamy o zalety i wady kuchni zamkniętej oraz otwartej
  • Całkowita metamorfoza kuchni w krakowskiej kamienicy
  • Projektujemy wygodną i pojemną garderobę
  • Meble i dodatki w ultrafiolecie
  • Krótki kurs tkania kilimów
  • Zgrany duet – biurko i krzesło, łóżko i szafka: podpowiadamy, jak je zestawiać

Kwietniowe wydanie Czterech Kątów
Kwietniowe wydanie Czterech Kątów
fot. CK

Skomentuj:

Jak żyć w stylu EKO i chronić środowisko naturalne w domu?