Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekorator wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia? Jak zostać dekoratorem wnętrz?

ES

Coraz większą wagę przykładamy do wystroju wnętrz, w których mieszkamy. Jeśli nie mamy pomysłu na aranżację lub gdy pomieszczenie jest wyjątkowo trudne do urządzenia, możemy zatrudnić dekoratora wnętrz. Dekorator wnętrz potrafi odkryć i wyeksponować coś, czego my być może nie widzimy. A może sami marzymy o takim zawodzie? Kim zatem jest dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz
Ze względu na charakter wykonywanej pracy dekorator wnętrz musi być osobą kreatywną, która zdoła przekonać do swoich pomysłów innych.
Shutterstock.com

Co robi dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz to osoba, którą wyróżnia zmysł estetyczny, wyobraźnia i wyczucie pasujących do siebie kolorów, faktur, materiałów – to istota tego zawodu. Nabyta wiedza i doświadczenie zaś sprawiają, że koncepcje i pomysły można wcielić w życie, nawet jeśli mieszkanie ma wady. Praca dekoratora wnętrz jest wieloetapowa. Pierwszym etapem jest zapoznanie się z daną przestrzenią, poznanie preferencji klienta, a następnie opracowanie własnego projektu. Dekorator wnętrz opracowuje wstępny projekt, a następnie po zatwierdzeniu przez klienta przystępuje do jego realizacji. W swojej pracy współpracuje z ekipą fachowców, którzy pomagają mu nadać danemu wnętrzu charakter. Miejscem pracy dekoratora wnętrz jest pracownia, gdzie opracowuje projekt zmian. Ale dekorator wnętrz to zawód, który wymaga też bycia w ciągłym ruchu. Dekorator wnętrz odwiedza miejsca pracy projektu, fabryki, sklepy, galerie w poszukiwaniu nowych elementów dla danego wnętrza. Dekorator powinien umieć doradzić klientom odpowiednie umiejscowienie mebli, sprzętów, by mogli oni komfortowo poruszać się po domu. Do jego obowiązków należą: wykonywanie rysunków i przygotowywanie wizualizacji komputerowych za pomocą specjalistycznych programów komputerowych; organizowanie i nadzorowanie prac remontowych; organizowanie i/lub przeprowadzanie sesji zdjęciowych wnętrz. Dekorator wnętrz ma zwykle nienormowany czas pracy, który dostosowuje do klienta.

Dekorator wnętrz
Właściciele mieszkań często szukają fachowych porad dotyczących tego, jak urządzić mieszkanie.
Shutterstock.com

Jak zostać dekoratorem wnętrz?

Aby zostać dekoratorem wnętrz, można ukończyć studia na Akademii Sztuk Pięknych lub studia na innych uczelniach na wydziale Architektura Wnętrz, Projektowanie wnętrz, Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia, Projektowanie mebli. Przyszłych dekoratorów kształcą również np. licea plastyczne i szkoły policealne. Na wykładach i warsztatach słuchacze poznają praktyczne metody projektowania wnętrz, triki znanych designerów oraz sekrety pracy z materiałami i tkaninami. Program nauczania obejmuje m.in. takie przedmioty, jak projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych, tricki dekoratorskie z metodyką pracy, wprowadzenie do materiałoznawstwa, tkaniny i inne materiały dekoracyjne, warsztat projektowy czy projektowanie kuchni, historia sztuki i architektury. Absolwenci kierunku dekorator wnętrz mogą znaleźć pracę w biurach projektowych, pracowniach designerskich, firmach budowlanych i konsultingu.

Dekorator wnętrz
Na uczelniach tworzy się coraz więcej kierunków z dziedziny architektury wnętrz i wiedza ta jest coraz bardziej dostępna.
Shutterstock.com

Kurs - dekorator wnętrz

Studia i odpowiednia szkoła średnia to niejedyna droga do pracy w zawodzie dekoratora wnętrz. Jeśli mamy zmysł do urządzania wnętrz, jesteśmy kreatywni, a to jest najważniejsze, to techniki możemy poznać na różnego rodzaju kursach. Może to być kurs aranżacji wnętrz (również komputerowy), projektowania wnętrz, kurs stylizacji wnętrz. Czas trwania kursów jest różny, zwykle jest to 120-140 godzin. Mogą to być kursy stacjonarne lub kursy projektowania wnętrz online. Kurs online to wiedza w pigułce, nie tracimy też czasu na dojazdy, więc to dobre rozwiązanie, gdy nie mamy zbyt dużo wolnego czasu. Najlepiej wybrać kurs projektowania wnętrz, który został stworzony przez osobę pracującą w tym zawodzie, z kilkuletnim doświadczeniem, ponieważ tylko praktyk w danej dziedzinie może przekazać wiedzę nie tylko teoretyczną. Dobrze jest  wybrać kurs z jakiejś konkretnej specjalizacji np. kurs projektowania kuchni czy kurs projektowania łazienki.

Dekorator wnętrz
Kurs projektowania wnętrz pomoże zdobyć ci podstawową wiedzę, aby wystartować z pierwszym projektem.
Shutterstock.com

Ile zarabia dekorator wnętrz?

Zarobki dekoratora wnętrz są różne. Zależą od liczby zleceń, wielkości aranżowanych pomieszczeń, zakresu pracy oraz od ewentualnych prowizji wynegocjowanych przez dekoratora od sprzedaży rekomendowanych przez niego produktów danego producenta. Przygotowanie projektu niewielkiego mieszkania to zarobek wielkości kilkuset złotych. Zaaranżowanie dużej przestrzeni może przynieść zysk kilku tysięcy. Popularni na rynku dekoratorzy obsługujący wiele imprez, klientów potrafią osiągać bardzo wysokie zarobki.

Dekorator wnętrz
Osoba wykonująca zawód dekoratora wnętrz musi posiadać rozległą wiedzę z różnych dziedzin sztuki
Shutterstock.com

Ile kosztuje dekorator wnętrz?

Ceny usług dekoratora wnętrz zależą od kilku czynników - np. od liczby zleceń i mogą się  różnić w poszczególnych miesiącach. Cennik usług ustalany jest indywidualnie, choć można przyjąć, że za godzinną poradę należy zapłacić ok. 60 zł. Cena ta mocno wzrasta, jeżeli oczekujemy, że dekorator będzie nam towarzyszył w zakupach i pomoże w doborze materiałów.

Dekorator wnętrz
Profesjonalny dekorator wnętrz potrafi myśleć o mieszkaniu kompleksowo i dba, by wszystkie pomieszczenia tworzyły harmonijną całość
Shutterstock.com

Skomentuj:

Dekorator wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia? Jak zostać dekoratorem wnętrz?