Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dorota Koziara - polska projektantka w Mediolanie

Anna Grużewska

Dorota Koziara przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim, guru współczesnego designu. Realizowała projekty dla takich marek jak: Alessi, Swatch, Bisazza, Philips, Fiat. Poznajcie jedną z czołowych polskich projektantek.

Imię: Dorota
Nazwisko: Koziara
Studiowała w: Poznaniu i  Rzymie
Mieszka w: Mediolanie i Sicinach (Dolny Śląsk)

Od kilkunastu lat mam dwa adresy. Jednym jest Mediolan, a drugim - Siciny na Dolnym Śląsku, gdzie jest mój rodzinny dom. Trzy lata temu przeniosłam siedzibę studia w Polsce z Poznania do Sicin, myśląc że to chwilowe rozwiązanie, jednak z biegiem czasu zrozumiałam że taka opcja bardzo mi odpowiada. Główna siedziba studia w Mediolanie, stolicy światowego designu, druga w miejscu skrajnie różnym od wielkich metropolii, blisko natury i rodziny.

Kończąc studia na początku lat 90. zadawałam sobie pytanie na ile w Polsce są potrzebni projektanci. Marzyłam, by uczyć się dalej projektowania w krajach, gdzie współpraca designera z przemysłem jest na porządku dziennym. Wtedy wygrałam trzy stypendia zagraniczne i wybrałam Włochy. W Mediolanie chłonęłam wszystko. Ale do dziś uważam, że duże wymagania ze strony profesorów na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym bardzo mi pomogły w późniejszych międzynarodowych doświadczeniach. Już po studiach czułam się osobą bardzo dojrzałą zawodowo, która samodzielnie może prowadzić duże projekty. Zostało to zauważone przez braci Mendinich. W ich słynnym Atelier Mendini od początku oddano mi prowadzenie ważnych projektów. Myślę, że dojrzewanie w kraju wielkich przemian i problemów tylko mnie zahartowało.

Dopóki będę mogła dźwigać walizki, moje życie będzie się toczyć w podróży. Może kiedyś trzeba będzie wybrać jedno miejsce, czas pokaże. Znam znakomitych projektantów grubo po 80., jak chociażby sam guru designu, Alessandro Mendini. Mam wrażenie, że pracuje i tworzy znacznie więcej niż kiedyś. Na stołach w jego pracowni brakuje miejsca na wciąż wpływające nowe tematy, z którymi wiążą się liczne podróże po świecie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dorota Koziara - polska projektantka w Mediolanie