Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem

Redakcja

Wspólne życie pary z dzieckiem to wyjątkowe doświadczenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni mieszkalnej. Funkcjonalne mieszkanie dla rodziny z małym dzieckiem to nie tylko kwestia estetyki, ale także praktyczności i bezpieczeństwa. Oto kilka kluczowych elementów, które warto uwzględnić, projektując taką przestrzeń.

Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem
Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem
BRW

Ergonomiczny układ pomieszczeń

Podstawą funkcjonalnego mieszkania dla pary z dzieckiem jest dobrze przemyślany układ pomieszczeń. Strefy dziennego funkcjonowania, takie jak salon, kuchnia i jadalnia, powinny być ze sobą powiązane, aby ułatwić rodzicom opiekę nad maluchem podczas codziennych czynności. Otwarta przestrzeń pozwoli przez cały czas mieć dziecko na oku, nawet z odległości kilku metrów. Warto również zwrócić uwagę na to, aby sypialnia była usytuowana w sposób, który umożliwia szybki dostęp do pokoju dziecka w razie potrzeby.

Przemyślane przechowywanie

Zarządzanie przestrzenią to kluczowy element w funkcjonalnym mieszkaniu dla rodziny z dzieckiem. Przechowywanie powinno być  dostosowane do potrzeb małego mieszkańca i jego rodziców, a także zorganizowane w taki sposób, aby umożliwić szybkie i sprawne odnalezienie potrzebnych rzeczy. Przydadzą się do tego systemy wyposażenia szaf i szafek.

Szafy z regulowanymi półkami i szufladami, a także ruchome drążki na wieszaki czy wysuwane kosze ułatwią posegregowanie i korzystanie na co dzień z ubrań, zabawek i innych niezbędnych artykułów. Wszelkie fronty szafek czy szuflady powinny być zabezpieczone specjalnymi klipsami, które uniemożliwią ich otwarcie małemu dziecku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku komód z szufladami, które - po otwarciu - maluch może wykorzystać do wspinaczki jako schody. Meble, które nie stanowią części nieruchomej zabudowy na wymiar, warto przykręcić do ścian za pomocą specjalnych uchwytów i śrub. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że żaden z nich nie przewróci się na dziecko.

Mieszkanie bezpieczne dla dziecka

Bezpieczeństwo dziecka w domu to absolutny priorytet. W funkcjonalnym mieszkaniu dla pary z dzieckiem warto zainwestować w rozwiązania zabezpieczające. Będą to nie tylko zamki na szafkach, chroniące przed dostępem do niebezpiecznych substancji, ale również nakładki na narożniki niskich mebli, jak szafki czy stolik kawowy. Ponadto, warto dostosować okna do bezpieczeństwa malucha, instalując zabezpieczenia uniemożliwiające otwieranie ich przez dziecko - i nie ustawiać w pobliżu okien mebli, po których maluch mógłby się wspiąć na parapet. 

Wszelkie detergenty najlepiej przechowywać wyżej, w miejscach niedostępnych dla dziecięcych rączek. Dotyczy to również karmy dla zwierząt, barku z alkoholem i innymi napojami nieodpowiednimi dla malucha, a nawet gazet i magazynów, zwykle przechowywanych w salonie, które dziecko mogłoby porwać i... zjeść. 

Strefa zabaw i nauki dla dziecka

Dla rozwoju dziecka istotne jest stworzenie przestrzeni do zabawy i nauki. W funkcjonalnym mieszkaniu warto zaaranżować specjalną strefę, gdzie maluch może swobodnie bawić się i rozwijać swoje umiejętności. Kolorowe dywaniki, półki na książki i odpowiednio dobrane meble sprawią, że ta przestrzeń stanie się ulubionym miejscem najmłodszego domownika. W salonie może to być kojec z zabawkami lub wydzielona strefa zabawy ogrodzona zamykanym "płotkiem", która będzie dobrze widoczna z każdego miejsca salonu i kuchni.

"Elastyczne" meble

Elastyczność mebli to kluczowy element funkcjonalnego mieszkania. Meble, które można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb rodziny, są nieocenione. Łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem, stolik, który może pełnić funkcję miejsca zabaw i nauki, a później stanowić biurko do nauki – to przykłady mebli, które sprawią, że przestrzeń mieszkalna będzie dostosowana do rozwoju dziecka.

Jeśli niemowlę śpi w sypialni rodziców, dobrym pomysłem może się okazać specjalna przystawka do łóżka rodziców, w której maluch będzie spał. To wygodne rozwiązanie szczególnie, kiedy wciąż jest karmiony piersią. Dodatkowo to bezpieczniejsza opcja niż układanie dziecka w łóżku obok siebie. 

Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem
Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem
Shutterstock

Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem - przykładowy projekt

Młode małżeństwo niedawno wprowadziło się do mieszkania w starej kamienicy, w którym największym atutem jest duża widna kuchnia. Para planuje zrobić generalny remont, który ma sprawić, że mieszkanie stanie się bardziej funkcjonalne. Zależy im też na wygospodarowaniu pokoju dla dziecka oraz oddzielnej sypialni dla siebie.

Stan przed remontem

Mieszkanie pary ma powierzchnię 73,5 m kw. i składa się z 3 zamykanych pomieszczeń. Gdzie najlepiej umieścić kuchnię, a gdzie sypialnie dziecka i rodziców? Jak sprawić, by mieszkanie stało się bardziej funkcjonalne?

Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem - przykładowa propozycja
Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem - przykładowa propozycja
Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem - przykładowa propozycja

PROPOZYCJA 1: Funkcjonalne mieszkanie z wypoczynkiem w centrum

Punkt wyjścia: Kuchnię powiększono kosztem sąsiedniego pokoju i w tym "nowym", przestronnym pomieszczeniu urządzono strefę dzienną. Składa się ona z otwartej kuchni, kąta jadalnego i aneksu wypoczynkowego. W dawnym salonie jest teraz sypialnia rodziców.

STREFA DZIENNA to prawdziwe centrum domowego życia - tutaj gotuje się i jada posiłki, wypoczywa, przyjmuje gości. Zabudowa kuchenna zajmuje całą ścianę bez okna. Na środku wnętrza umieszczono duży stół, natomiast w rogu przy oknie - wygodną kanapę. Szafka RTV stoi przy ściance pomiędzy wejściami z przedpokoju (odbiornik będzie dobrze widoczny z kanapy).

DO SYPIALNI RODZICÓW wchodzi się z pokoju dziennego przez przesuwne drzwi. W tym pomieszczeniu zaplanowano dostępne z dwóch stron duże łóżko; po jednej jego stronie zmieściła się szafa, po drugiej stoi piec.

PRZY POKOJU DZIECKA powstała spora garderoba; wraz z szafami w pokojach i przedpokoju zapewnia sporo miejsca do przechowywania ubrań. Łazienkę powiększono o dawną garderobę i WC. Jest ona teraz na tyle duża, że oprócz umywalki, sedesu oraz pralki mieszczą się w niej i wanna (160x90 cm) i kabina prysznicowa (90x90 cm).

Autor projektu: Wioletta Sawczuk

Funkcjonalne mieszkanie z wypoczynkiem w centrum
Funkcjonalne mieszkanie z wypoczynkiem w centrum
projekt: Wioletta Sawczuk

PROPOZYCJA 2: Funkcjonalne mieszkanie z dwiema strefami

Punkt wyjścia: Kuchnię przeniesiono na przeciwną stronę mieszkania - i tam powstała wielofunkcyjna strefa dzienna. Część prywatną tworzą dwa sąsiadujące ze sobą pomieszczenia: pokój dziecka i sypialnia rodziców.

GARDEROBA oraz WC widoczne na planie wyjściowym zostały zlikwidowane - włączono je w przestrzeń strefy dziennej i łazienki. Kuchenną zabudowę zaprojektowano wzdłuż jednej ściany (przy łazienkowym pionie wodno-kanalizacyjnym). W głębi, przy oknie, jest kąt jadalny, a bliżej otwartego wejścia z przedpokoju - aneks wypoczynkowy z kanapą, stolikiem i szafką RTV.

W ŁAZIENCE projektantka proponuje zainstalować prostokątną wannę (model 170x70 cm), podwieszony sedes i dużą umywalkę (szer. 70cm), wpuszczoną w długi blat. Pod nim ukryto standardową pralkę (60x60 cm).

ŚCIANA między sypialnią a pokojem dziecka została nieco przesunięta. Pokój dziecka zmniejszono - dzięki tej zmianie można było wygospodarować korytarzyk, z którego wchodzi się do obu pomieszczeń, oraz garderobę dostępną z dziecięcej sypialni.

Autor projektu: Anna Malesińska

Funkcjonalne mieszkanie z dwiema strefami
Funkcjonalne mieszkanie z dwiema strefami
projekt: Anna Malesińska

Projektowanie funkcjonalnego mieszkania dla pary z dzieckiem to wyzwanie, ale również szansa na stworzenie harmonijnej przestrzeni, sprzyjającej rodzinnemu życiu. Ergonomiczny układ pomieszczeń, odpowiednie przechowywanie, bezpieczeństwo, strefa zabaw i elastyczne meble to kluczowe elementy, które warto uwzględnić, tworząc dom, który będzie miejscem szczęśliwego dorastania dla najmłodszego członka rodziny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem