Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdynia Design Days 2010 - relacja

Marta Lubaszewska

Otwórzmy się na dobry design - pod tym hasłem przebiegała tegoroczna edycja festiwalu.

Jak co roku Gdynia na tydzień stała się stolicą polskiego designu. Właściwie trzeba powiedzieć stolicą designu krajów nadbałtyckich. Gdyż to międzynarodowe wydarzenie ma właśnie na celu popularyzowanie dobrego wzornictwa  nie tylko z Polski. Trzecia już edycja festiwalu skupiła się tym razem na ekologii i zrównoważonym projektowaniu. Próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie czy wzornictwo przemysłowe to jedna z najbardziej szkodliwych profesji, która polega tylko na tworzeniu nowych gatunków trwałych śmieci? Czy istnieje coś takiego jak zrównoważone projektowanie i czy jest to tylko utopia? I na czym polega odpowiedzialność społeczna współczesnych designerów? Główna wystawa GDD "Re.produkt 2" przedstawia przykłady rozwiązań projektowych zmierzających do tworzenia zrównoważonych, przyjaznych środowisku produktów. Jest to rozszerzenie wystawy "Re.produkt" zorganizowanej przez poznańską Fundację SPOT w 2009 roku. Prezentowanych jest 35 przedmiotów z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Kuratorem oraz projektantem wystawy jest grupa Knockoutdesign. Wystawę można wciąż oglądać. Jest czynna jeszcze do końca lipca.

Zobaczcie relację:

Również najważniejszy punkt festiwalu, czyli "Design w kontenerach" to w tym roku miejsce, gdzie można było zobaczyć projekty przyjazne dla ludzi i środowiska. Projektowanie zrównoważone było głównym kryterium dopuszczenia twórców i ich prac do GDD. Ponad 20 kontenerów wypełnionych nowymi, ciekawymi projektami zachwycało różnorodnością i pomysłowością. Filcowe dodatki, biżuteria z klawiszy od klawiatury, stół z nieużywanego okna to tylko kilka przykładów tego co można było zobaczyć w kontenerach. Do tego wykłady, warsztaty i mnóstwo zabawy.

Sami zobaczcie:

Bezpośredni kontakt z dobrym wzornictwem to wspaniała uczucie dla każdego wielbiciela designu, dlatego z niecierpliwością czekam na przyszłoroczną edycję Gdynia Design Days. Niestety w tym roku impreza odbyła się w czerwcu, co skutkowało zmniejszoną liczbą odwiedzających. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy powrócą do formuły wakacyjnej imprezy, tak aby jak największa ilość osób mogła zobaczyć, dotknąć oraz kupić dobrze zaprojektowane produkty.

Karim Rashid: Design zmienia świat

Arena Design - relacja

Łódź Design Festiwal

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdynia Design Days 2010 - relacja