Idealnie biały sufit - zrób to sam
Malowanie sufitu wydaje się trudne i pracochłonne, ale nie musi takie być, jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu. Warto, bo efekt śnieżnobiałego sufitu potrafi całkowicie odmienić przestrzeń – dodać blasku i światła. Przy kompleksowym malowaniu mieszkania warto pamiętać także o suficie – brudny lub poszarzały sufit popsuje cały efekt odmienionego wnętrza.
Jak przygotować się do malowania?
Punktem pierwszym jest usunięcie z powierzchni sufitu wszystkich elementów, które można zdjąć lub odkręcić. Zdejmujemy karnisze i wykręcamy kołki, demontujemy lampy lub zabezpieczamy je przed zabrudzeniem, owijając folią lub papierem. Następnie zabezpieczamy ściany oraz meble przy pomocy folii malarskiej. Meble, jeżeli nie ma możliwości wyniesienia ich z malowanego pomieszczenia, gromadzimy na środku pokoju. Ściany oraz umeblowanie, którego nie da się przestawić, przykrywamy folią, precyzyjnie przyklejoną na papierową taśmę. Folię rozkładamy też na podłodze. Jeżeli sufit posiada nierówności, ubytki albo spękania, wyrównujemy je gipsem lub gładzią szpachlową. W kolejnym kroku połataną powierzchnię musimy wyszlifować papierem ściernym, a następnie przetrzeć z pyłu za pomocą wilgotnej szmatki. W przypadku, gdy sufit nie wymaga wyrównania, dobrze jest przed malowaniem umyć go ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego. Sufit powinien całkowicie wyschnąć - nie należy nakładać farby na wilgotne podłoże.
Malowanie sufitu
Samo malowanie sufitu zaczynamy od narożników i miejsc najtrudniej dostępnych, następnie przechodzimy do większej powierzchni. Malując fragmenty tuż przy ścianie, używamy pędzla lub małego wałka. Malując większą powierzchnię, stosujemy wałek o szerokości od 15 do 22 cm z runem o długości 9-14 mm. Aby ułatwić sobie pracę, możemy użyć specjalnego kija malarskiego, na który zamontujemy wałek, dzięki czemu sufit malować będziemy stojąc na podłodze, a nie na drabinie. Przed użyciem nowy wałek należy oczyścić z luźnych włosków, na przykład za pomocą taśmy malarskiej. Naszym wyborem, który zagwarantuje śnieżnobiały odcień sufitu, jest lateksowa farba Dekoral Perfect o najwyższej sile krycia. Przed użyciem farbę dokładnie mieszamy w celu uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie wylewamy ją na kuwetę, którą dodatkowo możemy owinąć folią malarską, dzięki czemu się nie pobrudzi.
Idealnie biały sufit z Dekoral Perfect
Malowanie sufitu rozpoczynamy od okna lub innego źródła światła. Farba Dekoral Perfect dobrze się rozprowadza i nie chlapie – nakładamy ją długimi ruchami, prowadząc wałek w jednym kierunku i dbając o równomierne pokrycie każdej części sufitu. Nakładając farbę, pilnujmy, aby wałek był cały czas wilgotny i dobrze nasączony – zaschnięta farba nie rozprowadzi się dobrze. Po trzech godzinach farba jest sucha. Jeśli na suficie nie było tłustych plam i przebarwień, już jedna warstwa wystarczy, by uzyskać wymarzony, śnieżnobiały efekt. Jeżeli jednak chcemy położyć drugą warstwę, możemy delikatnie rozcieńczyć farbę dodając maksymalnie 5% wody, a następnie dobrze ją wymieszać. Po zakończonym malowaniu pozostawiamy sufit do całkowitego wyschnięcia - dopiero wtedy możemy ocenić finalny efekt. Farba Dekoral Perfect po wyschnięciu jest matowa i dzięki temu optycznie maskuje nierówności podłoża. Co więcej? Farba Dekoral Perfect jest przyjazna dla alergików, daje długotrwały efekt śnieżnej bieli i nie żółknie z upływem czasu. To wybór, który przede wszystkim zaoszczędzi czas – dzięki wysokiej sile krycia malowanie przeprowadzimy znacznie szybciej i łatwiej.
Więcej rad na temat tego, jak prawidłowo nakładać farbę Dekoral Perfect, aby szybko i z doskonałym rezultatem przemalować kolorową ścianę na biało, znajdziesz w poniższym filmie. Dodatkowe zalecenia i liczne inspiracje czekają na www.dekoral.pl.
- Więcej o:
Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu
Bombki z nici
Skarpety na prezenty – jak wybrać najlepszą dekorację na świąteczne upominki?
Dekoracje z szyszek: naturalne ozdoby na każdą okazję
Dekoracje na Halloween: koszyk na słodycze
Dekoracje jesienne: kwiaty z liści klonu