Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o meble ogrodowe, by przetrwały piękne kilka sezonów?

AZ

Twoje meble ogrodowe tracą kolor, blask i piękno po kilku miesiącach? Doradzimy, jak o nie zadbać, aby przez lata pasowały do Twojego ogrodu czy balkonu.

Jak dbać o meble ogrodowe, by przetrwały piękne kilka sezonów
Jak dbać o meble ogrodowe, by przetrwały piękne kilka sezonów
Favi

Każdy materiał wymaga innej opieki

Nie ma oczywiście uniwersalnego poradnika na temat prawidłowej pielęgnacji mebli ogrodowych. Każdy materiał ma inne wymagania. Meble plastikowe i aluminiowe są praktycznie bezobsługowe, co jakiś czas wystarczy przetrzeć je wodą lub zaimpregnować. Inaczej jest z meblami drewnianymi, które wymagają już regularnej pielęgnacji. Najlepiej dwa razy w roku poddać je obróbce nie tylko farbą impregnującą, ale także olejem impregnującym, który zapobiega wysychaniu i pękaniu drewna. Rodzaj pielęgnacji różni się również w zależności od rodzaju drewna, do zestawów ogrodowych wykonanych z drewna egzotycznego, takiego jak akacja czy teak, zawsze używaj specjalnych produktów.

Wskazówka FAVI: Masz słoneczny balkon? Postaw na meble rattanowe, które są niezwykle odporne na działanie promieni słonecznych i blaknięcie kolorów.

Regularnie impregnuj meble

W ogrodzie, na tarasie i pod pergolą meble ogrodowe narażone są na kapryśne wahania pogody i normalne zużycie. Dlatego powinno się impregnować meble kilka razy w roku, najlepiej co dwa miesiące. Ale uwaga, każdy materiał wymaga specjalnego rodzaju impregnacji. Do impregnacji drewna sprzedawane są specjalne oleje, natomiast do impregnacji plastiku, jak i metalu możesz kupić spraye. Przede wszystkim zawsze najpierw dokładnie wyczyść mebel, a dopiero potem impregnuj. Nie zapomnij o tekstyliach używanych na zewnątrz, które impregnacja chroni nie tylko przed zabrudzeniem, ale także przed blaknięciem koloru na skutek promieniowania UV.

Wskazówka FAVI: Specjalne produkty do impregnacji NANO są łagodne dla przyrody i odpowiednie do wszystkich rodzajów mebli ogrodowych. Ponadto można je również stosować na tekstyliach, parasolach lub markizach.

Jak czyścić meble ogrodowe

Najczęstszym błędem podczas czyszczenia mebli ogrodowych jest szorowanie detergentem i gąbką lub drucianą szczotką. Niezależnie od tego, czy masz meble aluminiowe, plastikowe czy drewniane, umyj je bez szorowania. Najlepiej jest wziąć miękką ściereczkę z mikrofibry i delikatny środek czyszczący, który nie rysuje powierzchni. Najpierw zmyj zabrudzenia silnym strumieniem wody, następnie delikatnie wytrzyj powierzchnię ruchem okrężnym, a następnie wyczyść grubszy brud i trudno dostępne miejsca miękką szczoteczką do zębów.

Wskazówka FAVI: Materiałowe siedziska ogrodowe wybieraj z tworzyw, które nadają się również do użytku na zewnątrz. Idealne będą poduszki poliestrowe oraz siedziska z włóknami teflonowymi.

Właściwe zimowanie przedłuży żywotność mebli

Choć meble ogrodowe są odporne na kaprysy pogody, mróz i wilgoć znacznie wpływają na wygląd nawet najwyższej jakości materiałów. Dlatego zawsze zimuj meble pod koniec sezonu. Zestawy wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego wystarczy przykryć wysokiej jakości plandeką, meble wykonane z drewna i sztucznego rattanu lepiej wtedy schować w chłodnym, wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej w piwnicy lub garażu. Pamiętaj, że zawsze ważne jest dokładne wyczyszczenie mebli przed przechowywaniem.

Skomentuj:

Jak dbać o meble ogrodowe, by przetrwały piękne kilka sezonów?