Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podnieść trwałość dachu?

Materiał prasowy

Membrany dachowe jako ochrona przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi

Jak wzmocnić dach
Jak wzmocnić dach
Fot. Dorken

Z uwagi na rosnące zjawisko globalnego ocieplenia, coraz częściej doświadczamy ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak śnieżyce, ulewy czy wichury. W takich okolicznościach niezwykle istotne jest, aby dach budynku potrafił skutecznie chronić jego konstrukcję, niezależnie od intensywności panujących warunków atmosferycznych. Membrany dachowe stanowią rozwiązanie, które znacząco zwiększa wytrzymałość dachów. Badania przeprowadzone przez firmę Dorken wykazały, że te produkty potrafią zapewnić bezpieczeństwo przez nawet 25 lat eksploatacji dachu narażonego na trudne warunki.

Zmiany klimatyczne związane z globalnym ociepleniem nieustannie postępują. Ostatni okres tak gorącej temperatury na Ziemi miał miejsce około 125 tysięcy lat temu. To zjawisko skutkuje nasileniem ekstremalnych zdarzeń pogodowych, takich jak długotrwałe fale upałów, susze i obfite opady deszczu, które coraz częściej wpływają na trwałość struktur budowlanych. Membrany dachowe stanowią skuteczną ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV, a nawet działaniem silnych wiatrów, także podczas prac budowlanych. Dodatkowo poprawiają izolację cieplną, ograniczając wymianę powietrza nawet o 30 procent. Firma Dorken przeprowadziła badania wytrzymałości membran w specjalnym piecu huraganowym, symulując trudne warunki pogodowe, aby określić, jak długo te produkty mogą zabezpieczać dach przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Materiał był wystawiany na ekstremalne warunki w piecu przez 64 tygodnie, co odpowiada 25 latom eksploatacji na dachu.

 

Piec huraganowy
Piec huraganowy
Fot. Dorken

Membrany a trwałość dachu

Dach to element budynku, który narażony jest na działanie najbardziej niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz i wiatr. Membrana dachowa pomaga zabezpieczyć konstrukcję, ograniczając wpływ wilgoci, promieniowania UV i prądu powietrza na cały budynek, jednocześnie poprawiając izolację termiczną. To przekłada się na wydłużenie trwałości całej konstrukcji. Warto zaznaczyć, że najlepsze membrany posiadają gwarancję trwałości nawet przez 30 lat, co stanowi dodatkowe potwierdzenie ochrony dachu na długie lata. "Membrana stanowi barierę ochronną przed wpływem czynników atmosferycznych. Możemy jeszcze bardziej wzmocnić jej właściwości, korzystając z specjalnych taśm klejących. To rozwiązanie przynosi coraz więcej korzyści i zdobywa na popularności. Taśmy te doskonale uszczelniają konstrukcję i zwiększają bezpieczeństwo prac na dachu. Nasze obecne dane wskazują również na aż 20-procentowe zmniejszenie strat ciepła" - mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.

Testy membran dachowych

Membrany przechodzą specjalne testy, w ramach których sprawdza się wytrzymałość produktu. Jednym z nich jest badanie w piecu huraganowym, urządzeniu które w krótkim czasie symuluje procesy zachodzące na dachu w ciągu wielu lat. Poddaje się w nich membranę działaniu podwyższonej temperatury 70 st. C wraz z jednoczesnym wystawieniem produktu na przepływ powietrza. Uszkodzenia membrany mierzy się za pomocą słupa wody, ponieważ wodoszczelność jest kluczową cechą materiału. Komercyjne piece do starzenia pozwalają na osiągnięcie maksymalnej prędkości przepływu powietrza o wartości 0,3 m/s, dlatego zasymulowanie okresu 25 lat na dachu wymaga aż 8 lat badań w takim urządzeniu.

Dorken, Piec huraganowy o prędkości przepływu powietrza 5 metrów na sekundę
– Aby przyśpieszyć proces badania membran, we współpracy z wiodącym producentem pieców przemysłowych zbudowaliśmy w Niemczech urządzenie pozwalające na osiągnięcie średniej prędkości przepływu powietrza wynoszącej 5 m/s. Pomogło nam to wprowadzić nową generację membran, która jest odporna na nowoodkryty czynnik – ruch powietrza pod pokryciem dachowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć membrany o jeszcze lepszej wytrzymałości – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.
Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji, więc jego wytrzymałość ma szczególne znaczenie. Odpowiednio dobrana membrana może sprawić, że będzie on w stanie długo spełniać swoją rolę nawet w przypadku częstego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak podnieść trwałość dachu?