Jak prać pościel, kołdrę oraz poduszki?
Jak prać pościel, aby była przyjemna w dotyku i pachnąca? Jak prać pościel bawełnianą, pościel flanelową, z satyny bawełnianej oraz inne? Podpowiadamy.
Pranie pościeli - najpierw wypuść powietrze z poduszek
Często musimy prać wszystkie poduszki po kolei, bo po prostu nie mieszczą się one w bębnie pralki. Aby zaoszczędzić czas, możesz ręcznie wycisnąć powietrze z poduszek (działa to szczególnie dobrze w przypadku wypełnień z pierza lub syntetycznych), zmniejszając tym samym ich objętość. Dzięki temu do maszyny zmieszczą się nie jedna, ale dwie (a nawet trzy) poduszki na raz.
W jakiej temperaturze prać pościel? Czytaj etykiety
Ta rada może wydawać się banalna, ale wiele osób ignoruje zalecenia producentów dotyczące prania. Tymczasem, jeśli nie zastosujesz się do zasad wskazanych na etykiecie (temperatura wody, tryb prania itp.), możesz szybko zniszczyć poduszkę lub koc.
Delikatne pranie pościeli
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz prać zgodnie z zaleceniami z metki, ustaw pralkę na najdelikatniejszy tryb do delikatnych tkanin i wypierz na niej poduszki i koce. Odpowiednia temperatura to zazwyczaj 30-40 st. Do mycia używaj łagodnych, hipoalergicznych żeli. Płukanie jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem w praniu poduszek i koców. Aby na pewno nie pozostał w nich proszek ani żel, lepiej uruchomić podwójny cykl płukania.
Jak suszyć pościel bawełnianą oraz koce i poduszki?
Jeśli to możliwe, nie susz w pralce koców i poduszek, lepiej połóż je na suszarce i zostaw w pokoju przy oknie (a najlepiej na balkonie). Eksperci nie zalecają również natychmiastowego składania poduszek i koców w szafie - powinny leżeć przez kilka dni w otwartej, wentylowanej przestrzeni.
Jak często prać pościel? Jak zadbać o ładny zapach? Saszetki zapachowe to małe torebki z wszytymi suszonymi ziołami aromatycznymi - to pomoże poduszkom i kocom dłużej zachować świeżość i przyjemny zapach. Wystarczy umieścić 1-2 torebki ulubionego zapachu w szufladzie na poduszkę i kołdrę. Jeśli mówimy o częstotliwości prania poduszek i koców, wystarczy raz na dwa lub trzy miesiące. Ale pościel lepiej zmieniać i prać co tydzień.
A co z praniem pościeli zawierającej puch i pierze?
Małe kołderki i poduszki można prać w pralce na delikatnym lub ręcznym praniu bez wirowania, bez dodawania zmiękczacza do tkanin. Duże koce powinny być prane ręcznie. Do prania używaj płynnego detergentu do delikatnych tkanin. Aby puch nie zamienił się w grudki, włóż do bębna specjalne kulki do prania. Wypełniacz musi być rozprowadzony jeszcze mokry, w przeciwnym razie produkt straci swój wygląd.
Sposób prania pościeli wełnianej
Cienki koc wełniany, pikowany koc wełniany, a także poduszkę można prać w pralce na delikatnym ustawieniu w 30 st. lub ręcznie. Używaj produktów wełnianych zawierających lanolinę. Poduszek wełnianych nie można wykręcać. Kołdry i poduszki można suszyć w pralce, jeśli ta ma taką funkcję, lub w dobrze wentylowanym miejscu na sznurach do bielizny. Nie zapomnij przeczytać informacji na etykiecie. Wysuszoną poduszkę i kołdrę należy kilkakrotnie dobrze wstrząsnąć, aby włókna wróciły do pierwotnego kształtu.
Jak postępować w przypadku pościeli bambusowej?
Takie poduszki i koce można prać z detergentem do delikatnych tkanin ręcznie lub w pralce na delikatnym cyklu w temperaturze do 40 st. Duże koce należy złożyć w ślimaka po umieszczeniu w bębnie pralki. Dozwolony jest tryb wirowania (nie więcej niż 800 obrotów). Producenci włókien bambusowych i poduszek z kocami obiecują, że takie produkty wytrzymają nawet 500 prań i nie stracą swojego wyglądu. Włókna bambusowe nie boją się wody, nie sklejają się po wyschnięciu i łatwo przywracają swój poprzedni kształt. Wysuszyć koc lub poduszkę na poziomej powierzchni listew, a jednocześnie okresowo wstrząsać i przewracać.
Jak prać różne gatunki pościeli: waciane wypełnienie
Można prać tylko bardzo mały kocyk niemowlęcy. W takim przypadku wybierz tryb delikatny, a sam produkt powinien być zwinięty i umieszczony w poszewce na poduszkę. Wirowanie odbywa się na najmniejszych obrotach, po spuszczeniu wody, aby nie przeciążać silnika maszyny. Nie wolno moczyć takiego koca. Wata może wchłonąć za dużo wody i się zbrylać. Bardzo trudno będzie potem wysuszyć koc. Dwukrotnie watowany koc możesz wyczyścić do sucha w domu (poszczególne zanieczyszczenia usuń za pomocą odplamiacza, na koniec możesz po prostu wywiesić koc na zimnym powietrzu, a następnie dobrze go ogrzać w pobliżu kaloryfera, a latem - na słońcu) lub oddaj go do czyszczenia chemicznego.
Jak i w ilu stopniach prać pościel Holofiber? Suszenie pościeli z syntetycznym wypełnieniem
Ten syntetyczny materiał jest prosty w pielęgnacji. Poduszki i koce z takim wypełniaczem można prać w domu w temperaturze 40-60 st. łagodnymi detergentami lub czyścić chemicznie. Jeśli koc jest duży, lepiej go prać ręcznie. Podczas spłukiwania możesz użyć odżywki. Następnie należy go ostrożnie wycisnąć, starając się nie skręcać koca zbyt mocno.
Jak prać pościel lateksową?
Poduszki te można prać tylko ręcznie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 st. Wybierz łagodne detergenty lub przygotuj prosty roztwór mydła. Poduszkę lateksową należy bardzo ostrożnie wykręcić. Warto używać dwóch ręczników, włożyć między nie poduszkę i lekko docisnąć wierzch. Poduszkę suszyć tylko w temperaturze pokojowej i nigdy nie należy jej kłaść na kaloryferze.
Regularne pranie pościeli:
- pościel flanelowa - aby nie zniszczyć materiału, zalecane jest pranie w delikatnych detergentach, temp. prania pościeli 40-60 st.
- pościel lniana - 30-40 st.,
- jak prać pościel satynową i pościel z kory - można prać w pralce automatycznej, temp. 40-60 st.,
- pranie białej pościeli - zaczynamy od namaczania w misce z dodatkiem kilku łyżek sody oczyszczonej, zostawiamy na kilka godzin, następnie białą pościel pierzemy w pralce w detergencie przeznaczonym do białych tkanin,
- sposób prania jedwabiu - jedwabną pościel pierzemy w chłodnej wodzie - 30 st., najlepiej ręcznie, w płatkach mydlanych, nie wykręcamy.
Pranie pościeli dla osób z wrażliwą skórą
Gryząca, uczulająca pościel zaburzy komfort snu, dlatego w przypadku osób wrażliwych na silne detergenty należy z nich zrezygnować na rzecz delikatniejszych środków piorących. Delikatny detergent wypierze różne tkaniny pościelowe, ale częstotliwość prania pościeli powinna być większa. To, w jakim programie prać pościel, zależy od informacji zawartych na metce.
Czystość pościeli to większy komfort nocnego wypoczynku. Pachnącą pościel i jej piękny wygląd docenią wszyscy, którym zależy na dobrej jakości snu. Pamiętajmy, aby odpowiednio przygotować przed użyciem nową pościel. Warto ją wyprać - stanie się bardziej miękka, pozbędziemy się też specyficznego zapachu nowych tkanin.
- Więcej o:
Modna łazienka 2025
Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
150 lat Geberit: historia ukrytej technologii
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania