Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wykończyć mieszkanie i się nie wykończyć? Dom Development wprowadza rewolucję w standardzie „pod klucz”

Materiał prasowy

Wykańczanie mieszkania na własną rękę jest czasochłonne, stresujące i wcale nie tak tanie, jak się wydaje – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Dom Development. Aż 51% osób wydało na samodzielne wykończenie mieszkania więcej niż zakładało. Podobna grupa respondentów doświadczyła opóźnień w realizacji prac. Dla 64% ankietowanych znalezienie fachowców było trudne, a co trzecia osoba doświadczyła problemów przy dostawie materiałów. Badanie Dom Development przeprowadzone w lutym 2024 r. jednoznacznie pokazuje, że wykańczanie mieszkania na własną rękę jest… wykańczające – aż 80% respondentów określa je jako stresujące przeżycie.

Salon z kuchnią - Program KONCEPT
Salon z kuchnią - Program KONCEPT
Fot. Dom Development

W odpowiedzi na potrzeby rynku największy deweloper w Polsce wprowadza rewolucję w standardzie „pod klucz”– wykończone mieszkanie, gotowe w tym samym czasie co lokal w standardzie deweloperskim, w cenie od 990 zł za m2.

Według szacunków rynkowych, aż 90% osób w Polsce, decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, wybiera standard deweloperski, a następnie podejmuje się wykończenia lokalu na własną rękę. To zupełnie inaczej niż w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie sprzedaje się niemal wyłącznie mieszkania wykończone. Mimo dostępnej na polskim rynku oferty wykończenia mieszkania „pod klucz” przez dewelopera, wielu klientów obawia się korzystania z niej.

Jak wynika z badania „Ile kosztuje i jak długo trwa wykończenie mieszkania na własną rękę?”, zrealizowanego na zlecenie Dom Development w lutym 2024 roku, 65% ankietowanych nie skorzystała z pakietów wykończeniowych z obawy o wysokie koszty takiego rozwiązania. A ile kosztowały prace realizowane na własną rękę? W większości przypadków (90%) – powyżej 1000 zł/m2. Niemal co drugi badany wydał na ten cel od 1000 zł do 1500 zł, niemal co piąty od 1500 zł do 2000 zł, a u 22% respondentów koszt wykończenia przekroczył 2000 zł/m2. Ponad połowa (51%) ankietowanych deklaruje przy tym, że przy wykańczaniu mieszkania przekroczyli zakładany pierwotnie budżet.

Wyzwaniem jest też czas. Wykańczanie mieszkania trwa z reguły (58% ankietowanych) powyżej 4 miesięcy i w połowie przypadków przekracza zakładany harmonogram. U 22% właścicieli mieszkań prace przedłużyły się o ponad miesiąc. Czas nie jest także naszym sprzymierzeńcem przy szukaniu odpowiednich fachowców. Blisko połowa respondentów znalazła ekipę w ciągu miesiąca, a w przypadku co dziesiątego ankietowanego proces ten trwał jeszcze dłużej. Do tego dochodzi też konieczność zakupu potrzebnych materiałów – niemal 80% respondentów odwiedziła w tym celu co najmniej trzy sklepy. Proces zakupowy dla 1/3 badanych nie kończył się na złożeniu zamówienia, ponieważ napotkali oni na problemy z dostawą, m.in. opóźnienia, błędy w zamówieniu czy uszkodzenia towaru.

Ze zleconego przez nas badania wynika, że ponad 80% właścicieli mieszkań ocenia swój wysiłek włożony w ich wykończenie jako duży lub bardzo duży, a cały proces jako stresujące doświadczenie. Jednocześnie nabywcy mieszkań nie chcą korzystać z pakietów wykończeniowych oferowanych przez deweloperów, głównie w obawie o wysokie ceny. Jako lider rynku mieszkaniowego w Polsce postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na największe bolączki klientów i zaoferować im wykończenie mieszkania „pod klucz”, które wcale nie jest droższe od prac realizowanych na własną rękę, a dodatkowo wykończone mieszkanie może być odebrane w tym samym momencie, co lokal w standardzie deweloperskim.

Monika Perekitko, członek zarządu Dom Development

Czas na zmiany w standardzie „pod klucz”

W odpowiedzi na rynkowe potrzeby, Dom Development całkowicie przebudował swoją ofertę pakietów wykończeniowych.

Tylko 10% respondentów w naszym badaniu zrealizowało w ciągu ostatnich dwóch lat prace wykończeniowe w cenie niższej niż 1000 zł/m2. Nasza oferta zaczyna się od 990 zł za m2, za to prace wykończeniowe nie wymagają od właścicieli mieszkań niemal żadnego wysiłku i nie pochłaniają ich cennego czasu. Decydując się na wykończenie mieszkania z nami, klient ma gwarancję ceny podanej w umowie. Oznacza to, że niezależnie od zawirowań rynkowych, za wykończenie mieszkania zapłaci tyle, ile zakładał na początku. Konkurencyjny jest także czas, w jakim oddajemy gotowe mieszkanie. Lokal będzie wykończony w momencie odbioru kluczy, jeśli pakiet kupiono w ciągu roku od czasu rozpoczęcia budowy. Dla osób, które kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, jest to szczególnie cenna informacja – lokal właściwie nie generuje kosztów, bo może zostać wynajęty wkrótce po odbiorze.

Agnieszka Bodal-Grzelak, dyrektor Działu Aranżacji Wnętrz Dom Development

Nowe pakiety, opracowywane przez architektów Dom Development, zawierają kilka wariantów cenowych, w zależności od stopnia personalizacji:

 

  • Profit to gotowy pakiet skrojony pod potrzeby inwestorów oraz osób szukających najlepszego stosunku ceny do jakości. Cena wykończenia 1 m2 zaczyna się od 990 zł w wariancie Komfort i od 1790 zł w wariancie Premium. Wybierając pakiet Profit, otrzymujemy gotową koncepcję wnętrz z ustalonymi materiałami w ramach jednej z trzech linii stylistycznych (Natura, Klasyka, Ekspresja), zaprojektowanych w zgodzie z aktualnymi trendami. Ponadto, zarówno wariant Komfort, jak i Premium są dostępne w wersji z PLUSEM, która obejmuje zabudowę kuchni oraz sprzęt AGD.
  • Koncept to pakiet z pełnymi możliwościami personalizacji, który gwarantuje nam współpracę z architektem wnętrz. Do wyboru mamy szeroką gamę materiałów z dostępnego katalogu. W tym przypadku także rozróżniamy dwa warianty cenowe: za Komfort zapłacimy od 1354 zł za m2, a za Premium od 2174 zł za m2. Oba warianty są również dostępne w wersji z PLUSEM, obejmującej zabudowę kuchni oraz sprzęt AGD.

 

Za prace wykończeniowe i zakup materiałów odpowiada Dom Construction – spółka z Grupy odpowiedzialna za generalne wykonawstwo projektów Dom Development. Klient nie musi angażować się w nadzorowanie postępów prac. Po stronie generalnego wykonawcy jest także zakup i logistyka związana z materiałami. Kupujący może je obejrzeć w katalogu online lub w showroomie zlokalizowanym na terenie inwestycji Metro Zachód w Warszawie. Dom Development zapewnia 2-letnią rękojmię na materiały i zrealizowane prace.

Jako największy deweloper chcemy wyznaczać dalsze kierunki rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce. Dlatego naszym celem będzie popularyzacja standardu „pod klucz”, który pozwoli na wykończenie mieszkania w konkurencyjnej cenie i zapewnienie gotowego do zamieszkania lokalu już w dniu jego odbioru. Według nas przełoży się to na większą satysfakcję kupujących mieszkania w Polsce .

 

Monika Perekitko, członek zarządu Dom Development

 

Dom Development zaproponował klientom także dodatkowe udogodnienia. W opcji Bez barier mieszkanie zostanie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, m.in. dzięki zastosowaniu specjalnych poręczy i regulowanego lustra w łazience czy obniżeniu szafek kuchennych.

Każdy z pakietów można również rozszerzyć o rozwiązania z zakresu inteligentnego domu w opcji Smart, która może zawierać m.in. elektroniczny zamek do drzwi, czujki przeciw pożarowi i zalaniu, kamery, a nawet panel do zarządzania domem za pomocą gestów.

Łazienka w opcji Bez Barier
Łazienka w opcji Bez Barier
Fot. Dom Development
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wykończyć mieszkanie i się nie wykończyć? Dom Development wprowadza rewolucję w standardzie „pod klucz”