Jak zamontować uchwyt do TV?
Uchwyt do TV może być zamontowany nie tylko w salonie, lecz także w sypialni lub kuchni. Dzięki niemu możemy zrezygnować ze stojaków pod telewizor lub klasycznych szafek, zyskując dodatkowe miejsce na aranżację naszego wnętrza. Sprawdź, jak przeprowadzić poprawny montaż uchwytu.
Na jakiej wysokości powiesić telewizor?
Przed montażem uchwytu TV powinniśmy zastanowić się, na jakiej wysokości umieścić telewizor. Najprostszą, uniwersalną zasadą, jaką należy się kierować podczas ustalania wysokości montażu urządzenia, jest komfort widza. Przyjmuje się, że środek ekranu telewizora powinien znajdować się na wysokości oczu osoby oglądającej. Dobierając tę wysokość, musimy wziąć pod uwagę miejsce, z którego oglądamy najczęściej telewizor (krzesła, zestaw wypoczynkowy) oraz średnią wysokość osób oglądających TV.
Rodzaje uchwytów do TV
W ofercie dostępne są następujące rodzaje uchwytów:
ścienny – najpopularniejsze stosowane rozwiązanie. Mocuje się go przy pomocy kołków rozporowych. Występuje w wersji prostej oraz regulowanej;
sufitowy – montowany najczęściej wtedy, gdy ściana jest wykonana z niesolidnego materiału;
biurkowy – sprawdzi się głównie w przypadku małych telewizorów.
Jak zamontować uchwyt telewizora na ścianie?
Poniżej opisano przykładowy montaż najczęściej spotykanego rozwiązania, jakim jest uchwyt ścienny. Do tego zadania powinieneś przygotować:
- wiertarkę udarową;
- detektor kabli i profili (opcjonalnie);
- poziomicę;
- ołówek;
- zwijaną miarkę;
- zestaw wierteł udarowych;
- zestaw kluczy nasadowych;
- zestaw wkrętaków;
- kołki rozporowe do ściany oraz śruby do montażu TV (najczęściej są elementem zestawu z uchwytem TV).
Przed przystąpieniem do montażu uchwytu należy najpierw skompletować wyżej wymienione narzędzia oraz akcesoria. Następnie trzeba ustalić wysokość montażu TV. Sprawdź, czy ściana, na której chcesz zawiesić telewizor, jest wytrzymała. Jeśli nie masz pewności, czy przez miejsce, w którym planujesz wykonać otwory, przechodzą profile lub przewody elektryczne czy telekomunikacyjne, skorzystaj z detektora. Wskaże on ci miejsca wolne od przeszkód – dzięki temu unikniesz usterek oraz tworzenia niepotrzebnych otworów. Wykonując otwory w ścianie, upewnij się, że mają one odpowiedni rozstaw (zgodnie z otworami na uchwycie) oraz sprawdź, czy są wykonane w poziomie. Nawet niewielkie odchylenie może spowodować, że telewizor będzie wisiał nierówno. Do wykonanych otworów należy włożyć kołki rozporowe, a następnie przyłożyć uchwyt i zamontować go za pomocą śrub (przy użyciu kluczy nasadowych). Kolejnym krokiem po montażu uchwytu ściennego jest przymocowanie do telewizora jego drugiej części specjalnymi śrubami, zgodnie ze standardem VESA. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużej siły podczas dokręcania wieszaka do obudowy telewizora. Najlepiej wykonać to za pomocą zwykłych wkrętaków. Na ostatnim etapie telewizor (wraz z mocowaniem) możesz zawiesić na uchwycie przymocowanym do ściany, a następnie zabezpieczyć oba elementy specjalną śrubą. W przypadku uchwytów na wysięgniku możliwa jest regulacja telewizora na trzech płaszczyznach.
- Więcej o:
Masa solna - przepis, jak zrobić? Co można zrobić z masy solnej?
Zestaw do robienia na drutach
Pisanki - wzory. Nowe sposoby na dekoracje jajek na Wielkanoc
Jak zrobić kartkę wielkanocną? Krok po kroku
Ozdoby wielkanocne z papieru
Wianek wielkanocny na drzwi - jak zrobić? DIY
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - najciekawsze pomysły
Zając wielkanocny: zrób to sam