Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki jest najlepszy sposób na zakup mieszkania dla rodziny w 2023 roku?

MP

To dobra wiadomość dla każdego, kto planuje zakup mieszkania w 2023 roku. Obejmuje ona stopniową likwidację WIBOR-u, obniżenie rat kredytu o kilkaset złotych oraz poprawę zdolności kredytowej. Co przyniesie nowy rok? Czy warto kupić nieruchomość? Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie dla siebie i swojej rodziny? Sprawdzamy!!!

Zakup mieszkania dla rodziny w 2023 roku: co warto wiedzieć
Zakup mieszkania dla rodziny w 2023 roku: co warto wiedzieć
Fot. Profit Development

Główna stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,10 do 6,75 proc. w okresie od października 2021 do grudnia 2022 roku. Wzrósł również WIBOR, czyli wskaźnik określający oprocentowanie kredytów. Podwyżki stóp procentowych były bardzo dotkliwe dla kredytobiorców. W ciągu kilku miesięcy raty kredytów wzrosły nawet o 100%. Wiele osób zastanawia się, czy rok 2023 jest właściwym czasem na pożyczanie pieniędzy i zakup domu ze względu na skomplikowany rynek kredytowy. Są nadzieje, że sytuacja się poprawi dzięki planowanym zmianom na rynkach kredytowych. Przyszłym kredytobiorcom mogłoby pomóc zastąpienie stawki WIBOR.

Zmiany na rynku kredytowym

WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) to stopa procentowa, po której banki udzielają sobie nawzajem pożyczek na rynkach międzybankowych. Stawka WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) w ostatnich miesiącach biła rekordy. Obecnie jest to najwyższa stawka od 20 lat, co negatywnie odbiło się na kieszeniach kredytobiorców. W przyszłym roku czekają nas duże zmiany. Trwa reforma wskaźnika WIBOR. Zostanie on zlikwidowany do 2024 roku. Zastąpi go WIRON, czyli benchmarkowa stopa wolna od ryzyka (RFR), tzw. risk free rate. Oba indeksy będą stosowane przez dwuletni okres przejściowy.
WIRON będzie mógł lepiej odzwierciedlać zmiany na rynku finansowym. Będą korzyści dla kredytobiorców, ponieważ indeks WIRON stopniowo zastępuje indeks WIBOR, a docelowo znika. Możliwe jest delikatne obniżenie rat - mówi Agnieszka Pachulska, dyrektor warszawskiego oddziału Profit Development.

Zdolność kredytowa a nowy indeks

Kwota, jaką potencjalny kredytobiorca jest w stanie pożyczyć od banku w zależności od zdolności kredytowej. Chodzi o sytuację finansową wnioskodawcy, czyli zarobki, zobowiązania finansowe, osoby na utrzymaniu. Zdolność kredytowa Polaków znacznie spadła, szczególnie w rodzinach ze względu na trudny rynek. Jeśli małżeństwo ma dochód netto w wysokości 6,5 zł, a na utrzymaniu jest jedno dziecko, to na kwiecień mogło pożyczyć ponad 500 tys. zł. Zdolność kredytowa tej rodziny spadła w lipcu do poziomu poniżej 200 000 zł. Zdolność kredytowa czteroosobowego gospodarstwa domowego o dochodach netto wynoszących łącznie 8 000 zł waha się od 672 000 zł do 350 000 zł. Przy dochodach netto w przedziale od 10 tys. zł do 600 tys. zł sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku dziecka o wyższych zarobkach.
W poprawieniu zdolności kredytowej może pomóc rządowa kalkulacja oparta na WIRONIE.

Sytuacja na rynku nieruchomości w 2023 r.

Analitycy PKO BP uważają, że w najbliższym czasie dojdzie do niewielkiej korekty cen mieszkań. W 2023 roku realny spadek może wynieść nawet 5%. W trzecim kwartale 2022 roku ceny mieszkań będą zbliżone do. 11 325 ZŁ. Na rok 2024 należy spodziewać się wzrostu cen nieruchomości. Średnia cena mieszkania o powierzchni 1 mkw. w sześciu największych miastach wojewódzkich wyniesie 11 943 zł. Przewiduje się, że w 2025 roku będzie drożej (12 934 zł). Dlatego najlepszym rokiem na zakup swojego M jest rok 2023.

Jak znaleźć idealne mieszkanie?

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania nie jest łatwe. Znacznie trudniejsze może być znalezienie idealnego mieszkania. Jakie są najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania mieszkania dla swojej rodziny?
Rodzina z jednym lub dwójką dzieci będzie potrzebowała co najmniej trzech pokoi, a najlepiej otwartego planu. Ważne jest, aby znajdował się w centralnej lokalizacji. Lokalizacja jest ważna dla rodziców, ponieważ zapewnia łatwy dostęp do szkół, przedszkoli, sklepów, centrum. Chcą mieć spokojne, bezpieczne miejsca z dala od hałasu i zgiełku miasta, uwielbiają zieleń. W pobliżu nieruchomości powinien znajdować się plac zabaw i teren rekreacyjny. Jest to idealne miejsce dla dzieci do zabawy i spacerów.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę standard nieruchomości. Najbardziej poszukiwane są nieruchomości premium. Oferują one pełne bezpieczeństwo i komfort dla swoich mieszkańców.

Apartamenty przy Nakielskiej 5, czyli 5 osiedle, to odpowiedź na potrzeby rodzin z dziećmi. Inwestycja ta obejmuje 218 mieszkań o wysokiej jakości wykończenia. Osiedle to jest idealne dla rodzin i będzie zawierało szereg mieszkań 3- i 4-pokojowych. Rodzice nie będą musieli martwić się o swoje pociechy, ponieważ inwestycja wyposażona jest w ochronę i monitoring.
Mieszkania przy Nakielskiej 5 to inwestycja na zielonej Woli, w pobliżu parku, w którym znajduje się dobrze wyposażony plac zabaw. Mieszkanie w zielonej okolicy to świetny sposób na podniesienie standardu życia. Jest to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają mieszkać w środku wszystkiego, ale jednocześnie mieć spokój i ciszę. Jest łatwo dostępne z innych rejonów miasta. Agnieszka Pachulska, Profit Development, mówi, że w pobliżu znajduje się szkoła i przedszkole.
Na uwagę zasługuje również jakość inwestycji. System inteligentnych mieszkań, stacje ładowania samochodów elektrycznych i wewnętrzne patio - Apartamenty przy Nakielskiej 5 zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej wygodzie. Ekspert Profit Development dodaje, że oferujemy możliwość wykończenia mieszkania "pod klucz" z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości. Apartament przy Nakielskiej 5, to inwestycja w Twój komfort, bezpieczeństwo i spokój - zarówno dla Twojej rodziny, jak i dzieci!

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki jest najlepszy sposób na zakup mieszkania dla rodziny w 2023 roku?