Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasa energetyczna AGD i RTV - jakie informacje zawiera?

mat. prasowe

Dobór AGD i RTV nierzadko stanowi prawdziwe wyzwanie. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, przy czym jednym z najważniejszych jest klasa energetyczna urządzenia. Jak ją czytać i co jej wartość oznacza w praktyce?

Klasa energetyczna AGD - jakie informacje zawiera?
Klasa energetyczna AGD - jakie informacje zawiera?
Gorenje

Klasa energetyczna - co to takiego?

Klasa energetyczna urządzeń to 7-stopniowa skala zawierająca informacje dotyczące efektywności energetycznej AGD bądź RTV. Wskazuje zużycie prądu potrzebne do działania danego sprzętu i jest umieszczana na etykiecie energetycznej, obowiązkowej na wszystkich urządzeniach elektronicznych zgodnie z przepisami unijnymi. Klasa energetyczna jest przypisywana do pięciu kategorii produktów: sprzętu chłodniczego, pralniczego, zmywarek, telewizorów i monitorów. Obowiązująca od 2021 roku nowa skala oparta jest na pierwszych siedmiu literach alfabetu. Litera A reprezentuje najbardziej oszczędne energetycznie urządzenia, podczas gdy litera G oznacza te o najniższej efektywności energetycznej. Nadzór nad klasami energetycznymi sprawuje Komisja Europejska.

Czy znajomość klasy energetycznej jest przydatna?

Absolutnie tak! Znajomość klasy energetycznej umożliwia określenie, czy dany sprzęt jest ekonomiczny. Zasada jest prosta – im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu pobiera urządzenie. I odwrotnie – im niższa klasa, tym więcej energii sprzęt zużyje do pracy. Co to oznacza w praktyce? Decydując się na AGD i RTV w wysokiej klasie energetycznej, zapłacimy niższe rachunki za prąd. Co więcej, generują one mniej energii, dzięki czemu są przyjazne środowisku naturalnemu.

Nowe a stare klasy energetyczne - różnice

W 2021 roku wprowadzono nową skalę energetyczną, aby uprościć i uczynić bardziej wiarygodną tę istniejącą dotychczas. Nadal wiele urządzeń używanych jest zgodnie z poprzednimi normami, warto więc zapoznać się z różnicami pomiędzy oznaczeniami obu skal. Porównując obecną skalę z poprzednią, sytuacja prezentuje się w sposób opisany poniżej:

  • Klasa A – wcześniej A+++
  • Klasa B – wcześniej A++
  • Klasa C – wcześniej A+
  • Klasa D – wcześniej B
  • Klasa E – wcześniej B
  • Klasa F – wcześniej C
  • Klasa G – wcześniej D

Etykieta energetyczna

Klasa efektywności energetycznej znajduje się na wcześniej wspomnianej etykiecie energetycznej, a tę z kolei producenci umieszczają na wszystkich urządzeniach elektronicznych. Poza skalą określającą poziom zużycia energii na tym znakowaniu dostępny jest także kod QR, który po zeskanowaniu dostarcza dodatkowych danych o produkcie. Na etykiecie również uwzględnione są informacje dotyczące zużycia energii wyrażonego w kWh oraz generowanego poziomu hałasu. Znajdziemy tam też ikony prezentujące kluczowe informacje dla nabywcy, na przykład zużycie wody czy pojemność urządzenia.

Klasa energetyczna to bardzo istotny czynnik, który niesłusznie bywa pomijany przy wyborze urządzeń AGD i RTV do domu. Pozwala wybrać najbardziej wydajne i ekonomiczne urządzenia. Znajomość klas energetycznych to gwarancja świadomego zakupu, który w perspektywie długofalowej pozwala zaoszczędzić pieniądze i dbać o środowisko naturalne.

Klasa energetyczna AGD - jakie informacje zawiera?
Klasa energetyczna AGD - jakie informacje zawiera?
Gorenje
    Więcej o:

Skomentuj:

Klasa energetyczna AGD i RTV - jakie informacje zawiera?