Komfortowa strefa prysznica
Popularność prysznica to przede wszystkim efekt jego szerokich możliwości funkcjonalnych i aranżacyjnych. Dziś w kabinie można zainstalować zarówno dobrze znany zestaw z rączką, jak i rozbudowany system wyposażony w deszczownicę, zdecydować się na brodzik lub odpływ. A do tego ciekawie wykończyć ściany – płytkami lub tapetą.
Obecnie zaaranżowanie funkcjonalnej i estetycznej strefy prysznicowej nie jest problemem, a to za sprawą bogatej oferty rynkowej. Możemy zdecydować się na zakup kabin prysznicowych tradycyjnych lub walk-in, profilowych czy bezprofilowych, które dostępne są w różnych wykończeniach. Kolejną kwestią jest wybór brodzika lub odpływu liniowego, cieszącego się stale rosnącym zainteresowaniem. Model brodzika w swojej formie uzależniony jest od kształtu kabiny prysznicowej. Dodatkowo możemy zdecydować się na głębsze bądź ultrapłytkie modele, których forma zwykle pozwala na bezprogowy montaż. W przypadku, gdy projekt łazienki przewiduje montaż odpływu liniowego, mamy sporą dowolność, jeśli chodzi o jego wykończenie - najbardziej popularne są: szczotkowany chrom oraz szkło hartowane, w kolorach czarnym czy białym. Istotną kwestią jest też sposób montażu. Aby ta strefa prezentowała się atrakcyjnie, przemyślmy także wykończenie ścian – wciąż modne są płytki w różnych wielkościach, ale dziś możemy tu również położyć tapetę.
Co oznacza funkcjonalność strefy prysznica?
Funkcjonalność to m.in. dobre rozplanowanie. Dużo zależy od wielkości łazienki i naszych oczekiwań. W niewielkiej łazience sprawdzą się kabiny narożne czy wnękowe, z płaskim brodzikiem. W większych przestrzeniach coraz częściej projektujemy salony kąpielowe z wygodną kabiną prysznicową walk-in bez klasycznego brodzika tylko z odpływem liniowym. Dla komfortu możemy też wybrać dwa natryski. Funkcjonalność to także kwestia doboru wyposażenia. Producenci prześcigają się w nowinkach.
Łazienka to często miejsce, w którym chcemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Możemy skorzystać np. prysznica z funkcją hydormasażu, dzięki zastosowaniu dysz bocznych. Standardem stają się słuchawki 3-funkcyjne wyposażone w różne strumienie wody oraz deszczownice. Bardzo funkcjonalne w łazience są maty grzewcze dzięki, którym można podgrzać podłogę. Matę można też zastosować za taflą lustra, dzięki temu nawet po gorącej kąpieli lustro nie będzie parować. Inne udogodniania to np. montaż głośników w łazience, tak by móc z telefonu puszczać swoją ulubioną muzykę.
Kabina prysznicowa w niewielkiej łazience
Małe pomieszczenie wymaga dokładnego rozplanowania poszczególnych elementów wyposażenia. Popularnym wyborem są modele kwadratowe, dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu można znaleźć odpowiednią opcję nawet do najmniejszych łazienek. Są one także wyjątkowo uniwersalne - łatwo zamontować je w narożniku lub wzdłuż jednej ze ścian, co oszczędza miejsce w pomieszczeniu. Aby oszczędzić więcej miejsca, warto też zdecydować się na model z drzwiami przesuwnymi. Z kolei kabina półokrągła ma bardziej zaokrąglone linie, które dodają łazience przyjemnego wyglądu. Jej łukowate drzwi i ściany zwiększają przestrzeń wewnątrz, zapewniając większy komfort podczas prysznica. Ze względu na budowę kabiny jednocześnie w łazience jest optycznie więcej miejsca.
Kabina prysznicowa w salonie kąpielowym
Większa kabina z brodzikiem lub bez niego będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych łazienek. Można zdecydować się wówczas na drzwi skrzydłowe lub przesuwne. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się kabiny w kształcie prostokąta – dłuższy bok doda całej konstrukcji ciekawego charakteru – lub kwadratowym. Modne są też kabiny wolno stojące, ich kształt może być dowolny. Ciekawym rozwiązaniem będzie także elegancka kabina typu walk-in z otwartą przestrzenią lub zamknięciem skrzydłowym. Dzięki niej wnętrze nabiera charakteru nowoczesnego pokoju kąpielowego, ale też staje się niezwykle eleganckie. To z pewnością dobre rozwiązanie zarówno dla miłośników dobrego designu, jak i dla osób starszych i z niepełnosprawnością, którym otwieranie drzwi może sprawiać problemy.
Niezbędny pod prysznicem - zestaw natryskowy
Zestaw natryskowe dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach, także do samodzielnego montażu. Podstawowy zestaw natryskowy montuje się w kabinie prysznicowej albo przy wannie bądź na wannie. W przypadku tradycyjnych zestawów najlepiej wybierać modele wykonane z dobrej jakości metali i np. z mosiężnymi przełącznikami. Taki zestaw zazwyczaj ma ramię do montażu węża prysznicowego oraz węża podłączeniowego do baterii prysznicowej. Deszczownica może być regulowana i dawać ciągły strumień wody albo wodę w postaci deszczu, jeśli nie mamy ochoty na mocny prysznic, a jedynie opłukanie się wodą. Zestawy podtynkowe prezentują się równie atrakcyjnie i także można przebierać w ich rodzajach. Są one przeznaczone do zabudowy baterii w ścianie, co zapewnia estetykę wnętrza.
Brodzik ukryty lub płaski
Najpopularniejsze są obecnie brodziki płaskie i podpłytkowe, które pasują niemal do każdego wnętrza. Doskonale zaprezentują się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Kabina prysznicowa zamontowana bezpośrednio na podłodze to wygodne rozwiązanie, pozbawione barier architektonicznych. Ponadto zapewnia jednolitą przestrzeń, zabudowaną np. tymi samymi płytkami, która sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Do montażu brodzika podpłytkowego potrzebujemy około 15 cm przestrzeni w podłodze. Nieodpowiednia grubość stropu uniemożliwi schowanie elementów konstrukcyjnych takich, jak bryła brodzika z wbudowanym 2% spadkiem, mata uszczelniająca, odpływ liniowy lub kratka ściekowa czy syfon o wysokiej przepustowości. Brodzik płaski może być doskonałym zamiennikiem brodzika podpłytkowego, jeśli zlicujemy go z poziomem podłogi.
Jakie odwodnienie wybrać?
- Liniowe. Tego typu konstrukcja składa się z rusztu, syfonu oraz rynny wmontowanej w posadzkę. Można ją zamontować na całej długości kabiny. Jedynym widocznym elementem jest ruszt. Zaletą tego odpływu jest konieczność ustawienia spadku podłoża jedynie z jednej strony, dzięki czemu woda wraz z pianą może szybko spłynąć do kanalizacji.
- Punktowe. Od liniowego różni się sposobem montażu. Ma przykrycie w postaci metalowej kratki. Jej obecność zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów, insektów oraz gryzoni do łazienki. Odpływ wymaga jednak zaprojektowania spadku centralnego, tak aby woda mogła dostać się do rury odpływowej z czterech stron.
- Zabudowane płytką. To typ odwodnienia punktowego lub liniowego zakrytego płytką posadzkową. Woda wpada do kanalizacji dzięki specjalnym otworom na krawędzi płytki lub płytek.
- Ścienne. System charakteryzuje się ukryciem elementów montażowych w ścianie. Tym samym syfon zamieszcza się z boku, a spadek formuje się jedno- bądź dwustronnie w zależności od liczby odpływów.
Ciekawe tło dla prysznica - płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne to wciąż najpopularniejszy sposób wykończenia ścian i podłóg w łazience. Dzięki bogatej ofercie kolorystycznej i wzorniczej pozwalają stworzyć wymarzoną przestrzeń w każdym stylu. Mnogość formatów pozwala też dobrać je odpowiednio do wielkości łazienki – możemy ją np. optycznie powiększyć. Są trwałe i odporne na uszkodzenia, a dzięki temu że produkuje się je z naturalnych materiałów również ekologiczne. Płytki ceramiczne, mimo zbiorczej nazwy, nie są jednolitą grupą. Różni je materiał, z którego zostały wykonane oraz metoda produkcji, a to z kolei determinuje ich przeznaczenie. Do najpopularniejszych rodzajów kafli należą: glazura, terakota, gres porcelanowy.
Jakie akcenty dodadzą łazience charakteru?
Można wykorzystać do tego projekt mebli. Meble oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest przechowywanie, mogą odgrywać też rolę dekoracji – wykorzystajmy w tym celu różnego rodzaju ryflowania, wstawki z różnych materiałów, dekoracyjne cokoły, przeszklenia. Do tego dodajmy subtelne światło ledowe, ukryte w suficie, pod szafką umywalkową czy w witrynie. Warto też zastąpić klasyczne grzejniki drabinki dekoracyjnymi modelami. Poza tym możemy wybierać z coraz szerszej palety barw armatury – szczotkowane złoto, miedź, czerń. Producenci wprowadzają też baterie o teksturowanej powierzchni, która wyróżni monochromatyczną bazę. Ciekawym akcentem może być oświetlenie – wiszące z boku lustra dostępne w różnych kształtach lub kinkiety po bokach, nad lustrem. Wygląd wnętrza urozmaici także lustro w oryginalnej formie. Możemy użyć dekoracyjnej ramy lub zastosować różne kształty – wariacje na temat koła, połączone koła, półkola, lustra owalne. I na koniec ważne detale – nietuzinkowe uchwyty, wieszaki czy gałki.
Prysznic w wannie
Jak połączyć funkcjonalność wanny z praktycznością kabiny prysznicowej? Są takie rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i zwiększyć komfort użytkowania – jednym z nich są parawany nawannowe – innowacyjne, eleganckie i niezwykle praktyczne, dla każdego, kto szuka kompromisu między wanną a prysznicem. Umożliwiają relaksujące kąpiele w wannie oraz szybkie i ekonomiczne prysznice, spełniając różne potrzeby użytkowników. Parawan nawannowy powinien być dopasowany do wymiarów posiadanej przez nas wanny. Standardowo, produkty tego typu mają szerokość wahającą się od około 70 do 180 centymetrów i wysokość pomiędzy 140 a 200 centymetrów. Posiadacze wanien półokrągłych lub asymetrycznych, którym nie udało się znaleźć w sklepie idealnego modelu, powinni się zaopatrzyć w model wykonywany na wymiar.
- Więcej o:
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?