Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krochmal - przepis

AI

Przygotowanie krochmalu jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Krochmal robimy podobnie jak kisiel. Potrzebujemy małego garnka, mąki ziemniaczanej oraz szklanki i wody. Podpowiadamy, jak zrobić krochmal.

Krochmal - przepis
Krochmal - przepis
masa44/Shutterstock

Jak zrobić krochmal z mąki ziemniaczanej?

Krochmal robimy podobnie jak kisiel. Potrzebujemy małego garnka, mąki ziemniaczanej (alternatywnie skrobi ziemniaczanej) oraz szklanki. Do garnka wlewamy pół litra wody, natomiast szklankę wypełniamy do połowy zimną wodą. Do szklanki dodajemy powoli dwie czubate łyżki mąki ziemniaczanej i cały czas mieszamy, by nie powstały grudki. W ten sposób tworzymy zawiesinę, którą wlewamy do wrzącej wody w garnku i cały czas mieszamy do momentu aż zgęstnieje i uzyska właściwą konsystencję krochmalu.

Gotowy domowy krochmal można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym i suchym miejscu przez kilka miesięcy. Aby użyć krochmalu, rozpuść go w wodzie i dodaj do potraw, aby zwiększyć ich gęstość lub jako składnik do panierowania mięsa lub ryb.

krochmal przepis
Jak zrobić domowy krochmal?
Sea Wave/Shutterstock

Do czego wykorzystać krochmal z mąki ziemniaczanej?

Gotowy krochmal z mąki ziemniaczanej to uniwersalny składnik kuchenny, który można wykorzystać w wielu potrawach. Oto kilka sposobów, w jakie można go użyć:

  • Do zagęszczania sosów i zup -  aby zagęścić konsystencję.
  • Do przygotowania deserów - dodaj krochmal do ciasta, aby uzyskać puszyste i lekkie wypieki, takie jak babka piaskowa czy muffiny. Można go również użyć do przygotowania kremów, galaretek i puddingów.
  • Do zapobiegania sklejaniu się ciasta - przygotowując ciasto na pierogi, naleśniki lub ciastka, można dodać krochmal, aby zapobiec sklejaniu się ciasta i uzyskać lekkie, puszyste placki.

Jak jeszcze można użyć domowego krochmalu?

  • Krochmalu można użyć do usuwania plam z tłuszczu, oleju, mleka czy wina. Po nałożeniu krochmalu na plamę należy odczekać kilka minut, a następnie wytrzeć.
  • Można też wykorzystać śliski krochmal z mąki ziemniaczanej do usztywniania tkanin. Aby wykorzystać roztwór do krochmalenia - pościeli, obrusów serwet, i ścierek, należy na litr wody zastosować łyżkę mąki ziemniaczanej. Przenieś krochmal do dużej miski lub wanny, a następnie włóż pranie do mieszanki, zamieszaj i mocno wyciśnij, aby pranie całkowicie wchłonęło krochmal. Wysusz pranie na zewnątrz - w przypadku zamiaru suszenia w suszarce, powinniśmy użyć gotowego krochmalu w płynie, bo ten wykonany domowym sposobem może pralkę uszkodzić (mąka ziemniaczana będzie zalegać w pralce).
  • Kąpiel w ciepłym krochmalu. To sposób naszych babć na jedwabiście gładką skórę, który może zastąpić kosmetyki pielęgnacyjne. Pomaga łagodzić zmiany skórne - podrażnienia wywołane np. dietą czy stosowanymi kosmetykami, to szybkim sposobem na złagodzenie tych zmian skórnych, jest kąpiel w krochmalu. Krochmal pomoże na wysypkę, odparzenia, podrażnienia, potówki, trądzik, świąd czy złuszczenie skóry. Kąpiel w krochmalu łagodzi swędzenie i pieczenie. Może być stosowana w każdym wieku (również w postaci kąpieli niemowląt - wystarczy wymieszać krochmal z ciepłą wodą).
Krochmal - przepis
Krochmal do kąpieli
Nick Alias/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Krochmal - przepis